Hämeen ammattibarometri: Työvoimapulaa potevien ammattien määrä kasvanut korona-aikana
Pula osaavasta työvoimasta jatkuu sosiaali-, terveys- ja opetusaloilla, teollisuudessa ja rakentamisessa, mutta myös monissa muissa ammateissa. ICT-alan ammateista muun muassa sovellusohjelmoijat ja sovellussuunnittelijat ovat olleet pula-ammattien kärkipäätä jo useammassa arviossa. Uusia ammatteja Hämeen listalla ovat esimerkiksi kodinhoitajat (kotipalvelutoiminta), laskentatoimen erityisasiantuntijat ja tilintarkastajat sekä metsurit ja metsätyöntekijät. Ammattibarometrin mukaan suurin pula osaavasta työvoimasta on sosiaalityön erityisasiantuntijoiden, sairaanhoitajien ja terveydenhoitajien, lähihoitajien, yleislääkäreiden, kuulontutkijoiden ja puheterapeuttien sekä sovellusohjelmoijien tehtävissä.
Monissa ammateissa työmarkkinatilanne vaihtelee seutukunnittain, mutta esimerkiksi sosiaalityön erityisasiantuntijoista, sairaanhoitajista ja terveydenhoitajista, lähihoitajista, yleislääkäreistä, kuulontutkijoista ja puheterapeuteista, psykologeista, puhelin- ja asiakaspalvelukeskusten myyjistä, rakennusinsinööreistä, konetekniikan erityisasiantuntijoista, sähkö- ja automaatioinsinööreistä, lastentarhanopettajista ja rakennusalan työnjohtajista on pulaa koko Hämeen alueella.
Työvoiman ylitarjontaa arviointiin olevan 28 ammatissa. Määrä kasvoi hieman, sillä syksyn arviossa ammatteja oli 26 ja vuotta aiemmin 23. Työvoiman ylitarjontalistalla muutokset ovat olleet vähäisiä. Koronatilanteen vaikutukset kuitenkin näkyvät. Sekä nyt tehdyssä arviossa että syksyn 2020 arviossa listalle nousi uusia ammatteja. Nyt listalle nousivat muun muassa avustavat keittiötyöntekijät, baarimestarit ja tarjoilijat ja syksyllä listalle nousseet hotellin vastaanottovirkailijat, kahvila- ja baarimyyjät, kampaajat ja parturit, linja-autonkuljettajat sekä ravintola- ja suurtaloustyöntekijät ovat edelleen mukana. Eniten ylitarjontaa työvoimasta on edelleen yleissihteerin ammatissa.
Lähitulevaisuuden tilanteesta Hämeessä arvioitiin, että rekrytointitarpeet kasvavat esimerkiksi yleislääkäreiden, puutarhureiden, kasvihuoneviljelijöiden- ja työntekijöiden, työnvälittäjien, psykologien, lähihoitajien, sovellussuunnittelijoiden, rakennusinsinöörien, konetekniikan erityisasiantuntijoiden, sähkö- ja automaatioinsinöörien, sovellusohjelmoijien sekä sairaanhoitajien ja terveydenhoitajien ammateissa. Kaikkiaan ammatteja arvioitiin olevan 20.
Miten ja miksi ammattibarometri tehdään?
Ammattien työmarkkinanäkymien arvio tehdään TE-toimistoissa. TE-toimiston virkailijat arvioivat asiantuntemuksensa perusteella noin 200 ammatin työvoiman kysyntänäkymiä ja työvoiman kysynnän ja tarjonnan tasapainon kehitystä puoleksi vuodeksi eteenpäin. Hämeessä arviointiin osallistuu myös yhteistyötahoja.
Työ- ja elinkeinotoimistot perustavat arvionsa työnantajilta ja työnhakijoilta haastattelujen ja työnantajakäyntien kautta saamiinsa tietoihin sekä mm. barometrien ja seurantajärjestelmien tietoihin.
Ammattibarometriarvioinnilla pyritään parantamaan avointen työpaikkojen ja työnhakijoiden kohtaamista sekä edistämään ammatillista ja alueellista liikkuvuutta.
Seuraava arvio työllistymisen näkymistä eri ammateissa tehdään syksyllä 2021.
Lisätietoja: Hämeen ELY-keskus: Sanna Paakkunainen puh. 0295 025 159, etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Avainsanat
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Peltovalvonnat käyntiin Päijät- ja Kanta-Hämeessä – tukiehtojen toteutumista valvotaan tilakäynneillä ja satelliittien avulla4.7.2025 09:09:34 EEST | Tiedote
Hämeen ELY-keskus aloitti maatilojen peltotukien valvontakäynnit heinäkuun alussa. Paikan päällä valvontakäynti tehdään tänä vuonna 60 tilalle Kanta- ja Päijät-Hämeessä. Tilakäyntien ohella tukiehtojen toteutumista seurataan satelliittikuvien avulla.
Hämeen leväseurantapaikoilla on tähän mennessä ollut muutama vähäinen sinileväesiintymä3.7.2025 14:06:37 EEST | Tiedote
Hämeessä on tänäkin kesänä 18 valtakunnallista leväseurantapaikkaa. Sinilevähavainnot ovat olleet tähän mennessä vähäisiä.
EU:n maaseuturahoitusta saavia hankkeita Kanta- ja Päijät-Hämeessä valittu – Loppuvuodelle rahoitusta reilusti jäljellä2.7.2025 10:43:16 EEST | Tiedote
Alkuvuonna päättyneillä valintajaksoilla saaduista hakemuksista ELY-keskus valitsi rahoitettavaksi 14 toteutukseen etenevää maaseudun kehittämishanketta. Hankkeilla parannetaan esimerkiksi yrittäjien tekoälytaitoja, kunnostetaan jokimelontareittejä ja kehitetään Hämeelle tärkeää ruokasektoria. Loppuvuodeksi tukirahaa on jäljellä reilusti, mutta hakemuksia kaivataan, jotta raha tulee Hämeessä hyötykäyttöön.
Hinkkasen silta Janakkalassa korjataan, liikenne kiertotielle maanantaina 7.7.2025 klo 8.0030.6.2025 13:03:00 EEST | Tiedote
Mallinkaistentie (tie 13856) Janakkalassa katkaistaan liikenteeltä Hinkkasen sillan korjauksen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
Harjulan silta Janakkalassa uusitaan, liikenne kiertotielle tiistaina 8.7. klo 12.0030.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Löyttymäentie (tie 13857) Janakkalassa katkaistaan liikenteeltä Harjulan sillan uusimisen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme