Hämeeseen 18 uutta hallitusammattilaista
8.12.2020 10:34:15 EET | Hämeen kauppakamari | Tiedote

HHJ-tutkinnon suorittaneet Hämeen kauppakamarin alueella:
Operatiivinen johtaja Juha Elonen, Praecom Group, Hämeenlinna
Talouspäällikkö Anna-Liisa Gullstén, Lahti Energia Oy, Lahti
Toimitusjohtaja Jouni Haikarainen, Lahti Energia Oy, Lahti
General Counsel Asko Hänninen, Ambientia Oy, Hämeenlinna
KLT-kirjanpitäjä Olavi Ikonen, Tilitoimisto Ikonen Ky, Lahti
CFO Terhi Laari, Kemppi Oy, Lahti
Toimitusjohtaja Jouni Lillman, Lahti Aqua Oy, Lahti
Markkinointi- ja viestintäjohtaja Suvi Louhelainen, Hevosopisto Oy, Ypäjä
Logistiikkapäällikkö Antti-Jussi Lummelampi, Movere Oy, Lahti
Toiminnanjohtaja Sanna Mäkinen, Lahden vanhusten asuntosäätiö sr, Lahti
Hallituksen puheenjohtaja Jorma Niklander, Kiinteistö Oy Orimattilan Vuokratalot, Orimattila
Toimitusjohtaja Jussi Parkkali, Pilkington Automotive Finland Oy, Lahti
Kaupunginhallituksen II varapuheenjohtaja Airi Raitaranta, Hämeenlinnan kaupunki, Hämeenlinna
Varatoimitusjohtaja, yhtiön lakimies Krista Rantala, Pohjantähti Keskinäinen Vakuutusyhtiö, Hämeenlinna
Toimitusjohtaja Antti Rautiainen, LE-Sähköverkko Oy, Lahti
Talous- ja hallintojohtaja Teemu Rämö, Hevosopisto Oy, Ypäjä
COO Katri Sahlman, Kemppi Group Oy, Lahti
Toimitusjohtaja Suvi Tuomala, Kiinteistö Oy Orimattilan Vuokratalot, Orimattila
HHJ-tutkinnon hyväksytysti suorittanut on oikeutettu käyttämään HHJ-nimikettä. ”Tutkinnon on Hämeen kauppakamarin alueella suorittanut kaikkiaan 392 hallitusammattilaista. Ennen kuin tutkintoon voi osallistua on suoritettava HHJ-kurssi. Seuraava HHJ-kurssimme järjestetään ensi keväänä Lahdessa”, Eerikäinen kertoo.
"Hallitustyöskentelyn aloitin ensimmäistä kertaa 25 vuotta sitten jo opiskeluaikoina ensimmäisen oman yrityksen perustamisen myötä. Työ- ja hallituskokemus on sittemmin vienyt useiden yritysten hallituksiin ja hakemaan myös lisää oppia hallitustyöskentelyyn HHJ-kurssilta. Kävin jo viisi vuotta sitten HHJ-kurssin ja HHJ-puheenjohtajakurssin aika oli nyt 2020. Halusin myös virallistaa ja vahvistaa osaamiseni HHJ-tutkinnossa sekä saada sitä kautta oikeuden käyttää HHJ-nimikettä", kertoo Ambientia Oy:n General Counsel Asko Hänninen.
Lahti Aqua Oy:n toimitusjohtaja Jouni Lillman kertoo, että hallitustyöskentely liittyy olennaisena osana hänen työnkuvaansa. ”Hallitustyö koostuu useista eri osa-alueista, joita HHJ-kurssilla avataan eri näkökulmista, käytännönläheisesti ja monipuolisten yritysesimerkkien kautta. Kurssi on loistava tilaisuus päivittää omaa osaamistaan asiantuntijoiden ja hallitusammattilaisten johdolla”, toteaa Lillman.
”Olen toiminut joidenkin konsernimme yhtiöiden hallituksissa jo vuosia ja halusin saada varmuutta HHJ-kurssin kautta hallituksen jäsenen tosiasiallisiin vastuisiin ja tehtävän hyvään hoitamiseen. HHJ-kurssi antoi varmuutta myös mahdollisiin ulkopuolisiin hallitustehtäviin, mikäli sellaisia tulee vastaan”, kertoo Kemppi Group Oy:n COO Katri Sahlman.
HHJ-kurssi ja sen teemakoulutukset ovat koronan vuoksi siirtyneet osittain verkkoon, ja kurssien samoin kuin HHJ-tutkinnon sähköisiä toteutuksia kehitetään nyt aktiivisesti lähikoulutusten rinnalla.
Tampereen kauppakamari ja Hallituspartnerit ry järjestävät tutkinnon kaksi kertaa vuodessa. Seuraava tutkinto järjestetään etänä 4.5.2021 ja ilmoittautuminen on alkanut 8.12.2020.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen, p. 040 739 9303
Ambientia Oy:n General Counsel Asko Hänninen, p. 040 451 0901
Lahti Aqua Oy:n toimitusjohtaja Jouni Lillman, p. 050 596 9764
Kemppi Group Oy:n COO Katri Sahlman, p. 044 2899 678
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat sekä Keski-Suomesta Kuhmoinen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari
Hämäläisyritysten tuotanto kasvoi alkuvuonna – suhdannetilanne kohentui27.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Hämeessä yritysten suhdannetilanne on kohentunut alkuvuodesta, ja suhdannenäkymät ovat melko lähellä koko maan keskiarvoa, selviää Hämeen kauppakamarin ja EK:n yhteistyössä huhtikuussa tekemästä Suhdannebarometrikyselystä. ”Vaikka epävarmuus hillitsee lähikuukausien odotuksia, hämäläisyritysten alkuvuoden kehitys osoittaa vahvaa sopeutumiskykyä. Tuotannon kasvu kertoo yritysten kyvystä toimia ja uudistua haastavassakin tilanteessa”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat pk-yritysten hallitustyötä ja tukevat niiden kasvua14.4.2026 08:38:45 EEST | Tiedote
Hallitustyöskentelyn osaamista mittaava Hyväksytty hallituksen jäsen HHJ-tutkinto järjestettiin maaliskuussa. Tällä kertaa Hämeen kauppakamarin HHJ-kurssin käyneistä 27 henkilöä suoritti tutkinnon hyväksytysti. Kauppakamari onnittelee tutkinnon suorittaneita. ”Yritysten hallitusten osaaminen on keskeinen tekijä kasvun kannalta. HHJ-tutkinnon suorittaneet antavat merkittävän panoksen Hämeen alueen elinvoimaisuuteen ja yritysten kehitykseen”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Hämeen kauppakamari palkitsee Vuoden Kasvuteon10.4.2026 09:36:21 EEST | Tiedote
Hämeen kauppakamari on lanseerannut tälle vuodelle uuden Vuoden Kasvuteko -palkinnon. ”Tarkoituksena on tehdä näkyväksi Hämeen alueen merkittäviä kasvutekoja ja samalla nostaa esille paikallista osaamista ja innovatiivisia yrityksiä. Luottamushenkilömme valitsevat kuukausittain kasvuteon ja vuoden loppupuolella yleisö äänestää Vuoden Kasvuteko -palkinnon voittajan”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Energian saatavuus, toimivat verkot ja huoltovarmuus ratkaisevat Hämeen kasvun13.3.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Suomi voi kasvattaa bruttokansantuotettaan kymmenillä miljardeilla euroilla vuodessa, jos energiasiirtymään liittyvät teolliset investoinnit saadaan toteutumaan täysimääräisesti. Tämä edellyttää Hämeessäkin ennustettavaa energia- ja teollisuuspolitiikkaa sekä ennakoivaa sähköverkkojen rakentamista. Tieto selviää Suomen kauppakamarien toteuttamasta teollisuus- ja energiaselvityksestä.
Hämeen kauppakamarin Lahden toimisto muuttaa Crazy Townin tiloihin10.3.2026 12:37:16 EET | Tiedote
Hämeen kauppakamarin Lahden toimisto muuttaa nykyisistä Aleksanterinkatu 17 sijaitsevista tiloista maaliskuussa Crazy Townin tiloihin Kulmalan taloon osoitteeseen Aleksanterinkatu 16. ”Muutto mahdollistaa meille entistä paremmin erilaisten kohtaamisten, koulutusten ja tapahtumien järjestämisen ympäristössä, joka kannustaa yhteistyöhön ja verkostoitumiseen”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme