Hanna Marttilasta Hartelan Pirkanmaan tytäryhtiön uusi toimitusjohtaja

”Meillä on voimakas kasvutavoite Tampereella ja ympäristökunnissa nimenomaan asuntorakentamisen sekä kumppanuusrakentamisen osalta. Hannalla on hyvät valmiudet hakemamme kasvun rakentamiseen,” kertoo Hartela-yhtiöt Oy toimitusjohtaja Juha Korkiamäki.
DI Hanna Marttila on valmistunut vuonna 2003 Teknillisestä Korkeakoulusta (nyk. Aalto-yliopisto), ja työskennellyt ennen Arkta Rakennuksen toimea NCC:llä liiketoiminnan kehityksessä ja Bonavalla yksikönjohtajana. Hän näkee Pirkanmaan alueella paljon potentiaalia kehittyvänä Suomen kakkoskeskuksena.
”On innostavaa päästä kasvattamaan Hartelan toimintaa Pirkanmaalla. Hartelan strategiset painopisteet antavat hyvät eväät toimia kasvavalla ja kehittyvällä Tampereen seudulla", kertoo Hanna Marttila.
Elisa Tuomisto toimii Pirkanmaan aluejohtajana siihen asti kunnes Hanna Marttila aloittaa tehtävässään. Tämän jälkeen hän jatkaa edelleen yrityksen palveluksessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hartela
Toimitusjohtaja Juha Korkiamäki
p. 050 2238
juha.korkiamaki@hartela.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Hartela on kotimainen perheyhtiö, joka työllistää noin 520 rakentamisen ammattilaista. Olemme rakentaneet koteja, toimitiloja ja alueita vuodesta 1942. Toimipisteemme sijaitsevat Helsingissä, Lahdessa, Turussa, Tampereella, Raumalla ja Oulussa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hartela
Hartela rakentaa Tokmannille uuden myymälärakennuksen Vantaan Kivistöön19.12.2025 13:10:00 EET | Tiedote
Hartela on myynyt omaperusteisesti kehittämänsä toimitilahankkeen kokonaisuudessaan kiinteistöyhtiö Cibus Nordic Real Estate AB:lle. Kohteen pääkäyttäjäksi tulee Tokmanni, ja Hartela vastaa hankkeen toteutuksesta.
Hartela toteuttaa asuinkerrostalon Eden Asunnoille Espoon Niittykumpuun3.12.2025 11:54:11 EET | Tiedote
Hartela rakentaa Eden Asunnot Ky:lle EU-taksonomian mukaisen asuinkerrostalon Espoon Niittykumpuun. Osoitteeseen Kotitontuntie 5 nouseva kohde toteutetaan kokonaisvastuu-urakkana (KVR).
Hartela toteuttaa asuinkerrostalon A-Kruunulle Kruunuvuorenrantaan27.10.2025 10:36:02 EET | Tiedote
Hartela toteuttaa asuinkerrostalon A-Kruunulle Helsingin Kruunuvuorenrantaan, osoitteeseen Pojamankatu 6. Rakennustyöt käynnistyvät lokakuussa 2025, ja kohde valmistuu helmikuussa 2027.
Hartela on myynyt vähittäiskauppaketju Julan myymälärakennuksen kiinteistöyhtiö Prisma Propertiesille17.10.2025 11:07:53 EEST | Tiedote
Hartela on myynyt Helsingin Konalaan rakennetun Julan myymälärakennuksen Prisma Properties AB kiinteistöyhtiölle.
Hartela nousi talonrakentajien mainekärkeen – ennätystulos Luottamus & Maine -tutkimuksessa15.10.2025 14:54:15 EEST | Tiedote
Rakennus- ja suunnittelualan Luottamus & Maine 2025 -tutkimus osoittaa, että alan kokonaismaine on kääntynyt nousuun viime vuoden notkahduksen jälkeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
