Hanna van der Steenin Hylätyt on monitasoinen fantasiaseikkailu, jonka kaapuun on puettu osuvaa yhteiskuntakritiikkiä

HYLÄTYT ETÄJULKAISUTILAISUUS SU 4.12.2022 KLO 18 >>>
Saaru, Jami ja Madu piileskelevät mökissä loputtomasti jatkuvan talven keskellä. Ainoa valopilkku heidän karussa elämässään on Lumottujen esitykset, joita he katselevat salaa ruoanhakureissuillaan läheisessä gammo-olentojen hallitsemassa vilagossa. Sisarukset eivät muista aikaa ennen huvilaa, eivätkä edes omia vanhempiaan. Kaikki muuttuu, kun salaperäinen kirje sysää heidät etsimään vastauksia kysymyksiinsä.
Hylätyt on ajankohtainen, moderni fantasiaromaani maailmasta, jota hallitsee vallanhimon turmelema ja laittomasti vallan kaapannut hallitsija. Diktaattori orjuuttaa alamaisensa kutomansa valheiden verkon avulla, mutta onneksi on myös niitä, jotka näkevät verkonsilmien läpi.
Kirjailija Hanna van der Steen sai idean Hylättyihin jo vuonna 2014. Käsikirjoitus kehittyi vuosien varrella ja koki muodonmuutoksia aivan viime metreille saakka. Sujuvasti vetävän seikkailutarinan rivien välistä löytyykin toinen taso, joka ammentaa nyky-yhteiskuntamme ongelmista. Onneksi lukijalle annetaan myös toivoa.
Hanna van der Steen on kriittisen korkeakoulun kirjoittajakoulun käynyt, maailmallakin asunut suomalainen kirjailija. Hylättyjä ennen hän on kirjoittanut useita kiitettyjä nuortenkirjoja, mm. Tähtisilmät-sarjan sekä Punapipoinen poika -säeromaanin.
Haastattelupyynnöt, PDF-vedokset ja arvostelukappaleet: info@kvaliti.com
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna Sinkkonentoimitusjohtaja, kustantajaKvaliti Oy
Puh:+358 40 7328171hanna.sinkkonen@kvaliti.comKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kvaliti on lasten- ja nuortenkirjoihin erikoistunut kustantamo, joka panostaa laadukkaisiin – mutta samalla myös hauskoihin! – kirjoihin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kvaliti Oy
Noksu-tarinoita jo 20 vuotta!30.5.2023 13:09:46 EEST | Tiedote
Mikko Kunnaksen humoristiset Noksu-kirjat ovat naurattaneet lapsia jo 20 vuotta. Uusimmassa, juuri ilmestyneessä kuvakirjassa Noksu opettelee kierrättämään kodin jätteitä mehiläisystävänsä Nupin kanssa. Noksusta on tehty myös kansainvälinen 65-osainen 3D-animaatiosarja sekä peli Pikku Kakkosen sovellukseen.
Päivi Alasalmen satukokoelma Sirkus Kummajuna palkittiin Tampereen kaupungin kirjallisuuspalkinnolla25.4.2023 19:53:05 EEST | Tiedote
Kirjailija Päivi Alasalmen satukokoelma Sirkus Kummajuna (KVALITI, 2022) on saanut Tampereen kaupungin kirjallisuuspalkinnon. Kirjan on kuvittanut Sofia Mikkola.
Kvalitin kesän ja syksyn kustannusohjelma on julkaistu – riemukasta sisältöä lapsille17.4.2023 16:40:15 EEST | Tiedote
Kvalitin loppuvuoden kustannusohjelma tarjoaa monipuolisen kattauksen kotimaisia ja käännettyjä kirjoja lapsille ja nuorille. Alla olevasta linkistä pääset tutustumaan kesän ja syksyn 2023 katalogiin.
Kvaliti nousi yhdeksi suurimmista lastenkirjakustantamoista Suomessa6.4.2023 09:44:59 EEST | Tiedote
Lasten- ja nuortenkirjallisuuden ilmestymismääriä seurataan systemaattisesti Lastenkirjainstituutin Kirjakori-tilastoissa. Tilastot vuodelta 2022 julkaistiin tällä viikolla. Salossa toimiva kustantamo Kvaliti nousi tilastoissa 8. suurimmaksi. Kaiken kaikkiaan kirjoja ilmestyi 142 kustantajalta, joista 10 suurinta julkaisivat peräti 64% kirjoista.
Kirjauutuuksia perheen pienimmille26.3.2023 12:34:52 EEST | Tiedote
Lasten- ja nuortenkirjoihin erikoistunut kustantamo Kvaliti solmi keväällä 2022 tavarantoimittajasopimuksen SOK:n kanssa. Valikoima Prisma-hypermarketeissa on laajentunut, ja erityisesti perheen pienimmille löytyy herkullisia kirjoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme