Hartela käynnisti Asunto Oy Kruunuvuorenrannan Kajon rakentamisen merelliseen Kruunuvuorenrantaan

Kajoon toteutetaan aurinkosähköjärjestelmä, jonka tuottamaa sähköä hyödynnetään yhtiön taloteknisissä järjestelmissä. Rivitalo- sekä parviasunnoissa huoneistokohtaiset ilmanvaihtolaitteet mahdollistavat korkeatasoisen lämmöntalteenoton ja energiatehokkuuden. Muissa asunnoissa on keskitetty ilmanvaihto. Rakentamisen aikana Kajon työmaalla käytetään uusiutuvaa, vesi- ja tuulivoimalla tuotettua sähköä. Hartela tekee vihreän sähkösopimuksen myös kiinteistösähkön osalta.
Kruunuvuorenrannan Kajon merelliset kaupunkikodit ovat pinta-alaltaan 27,5-115,5 neliömetriä. Asunnoissa on lasitettu parveke ja alimman kerroksen kodeissa parveketerassi tai oma piha-alue. Suurin osa asunnoista on suunnattu merelle päin länteen. Selkeät huonetilat mahdollistavat monipuolisen sisustamisen sekä muunneltavuuden. Suuremmissa asunnoissa olohuone ja keittiö muodostavat avaran oleskelutilan, joka jatkuu parvekkeelle. Viiden metrin huonekorkeus lisää avaruutta ylimpien kerrosten parviasunnoissa.
Pysäköintihallin autopaikoista puolet on varustettu sähköauton latauspisteillä. Muihin latauspiste on mahdollista tilata muutostyönä tai asentaa jälkikäteen.
Kruunuvuorenrannan Kajossa on panostettu keidasmaisiin sisäpihoihin sekä monipuolisiin yhteistiloihin. Asukkaiden yhteistä sauna- ja kerhotilaa voi hyödyntää vaikka etätöiden tekemiseen. Pesulassa voi pestä ja kuivattaa omat pyykit energiatehokkaasti. Asukkaiden käytössä ovat myös muut Kruunuvuorenrannan Palvelu Oy:n yhteistilat.
Kruunuvuorenrannan Kajo on osa tasokasta Haakoninlahti 1:n korttelikokonaisuutta. Korttelin itäpuolelle on tulossa Kruunuvuorenrannan keskus palveluineen ja länteen matalia townhouse-kortteleita sekä rantapromenadi. Etelään tulee laaja leikkipuistoalue.
Kruunuvuorenrannan liikenneyhteydet monipuolistuvat merkittävästi tulevina vuosina, kun rakenteilla oleva Kruunusillat-hanke yhdistää Kruunuvuorenrannan ja kantakaupungin toisiinsa. Matka keskustaan kulkee tulevaisuudessa muun muassa Hakaniemen ja Korkeasaaren kautta pikaraitiovaunulla alle 20 minuutissa.
”Kruunuvuorenranta on Helsingin vetovoimaisimpia asuinalueita, jossa asuntojen arvonnousu on hyvää. On hienoa päästä aloittamaan uusien kotien rakentamisen Kruunuvuorenrantaan. Kruunuvuorenrannan Kajo täydentää Hartelan alueelle toteuttamaa tyylikästä korttelikokonaisuutta”, sanoo toimitusjohtaja Matti Aho Hartela Etelä-Suomesta.
Tutustu Asunto Oy Kruunuvuorenrannan Kajoon.
Yhteyshenkilöt
Matti Aho, toimitusjohtaja Hartela Etelä-Suomi, 0503809983, Matti.K.Aho@hartela.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Hartela on kotimainen perheyhtiö, joka työllistää noin 550 rakentamisen ammattilaista. Olemme rakentaneet koteja, toimitiloja ja alueita vuodesta 1942. Toimipisteemme sijaitsevat Helsingissä, Lahdessa, Turussa, Tampereella, Raumalla ja Oulussa. Perheyhtiö Hartela kuuluu suurimpiin valtakunnallisiin rakennusyhtiöihin, ja meillä on Avainlippu-tunnus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hartela
Hartela toteuttaa FinnHEMSille Oulun lääkärihelikopteritukikohdan Oulunsaloon9.6.2023 08:18:40 EEST | Tiedote
Kokonaisurakkana toteutettava uudisrakennus tulee sijaitsemaan Oulun lentokentän yhteydessä ja tarjoaa tilat korkealaatuisen ensihoitolääkäritiimin toiminnalle. Uusi tukikohtarakennus valmistuu kesällä 2024.
Tommi Tiihonen Hartela Etelä-Suomen urakka- ja kumppanuusliiketoiminnan johtajaksi8.6.2023 12:43:37 EEST | Tiedote
Hartela Etelä-Suomen urakka- ja kumppanuusliiketoiminnan johtajaksi on nimitetty Tommi Tiihonen, 51. Hän aloitti tehtävässään 1.6.2023.
Hartela ja Ilmarinen ovat myyneet kauppakeskus Ristikon Erikoissijoitusrahasto Evli Vuokratuotolle23.5.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Hartela ja Ilmarinen ovat myyneet Helsingin Konalassa sijaitsevan kauppakeskus Ristikon kotimaiselle Erikoissijoitusrahasto Evli Vuokratuotolle.
Hartela on valittu toteuttamaan Porin uusi oikeustalo5.5.2023 08:00:13 EEST | Tiedote
Valtion toimitiloista vastaava Senaatti-kiinteistöt toteuttaa Poriin uuden oikeustalon. Uudisrakennuksen allianssikumppaniksi on valittu kilpailutuksen perusteella Hartela Länsi-Suomi Oy.
Hartela on valittu toteuttamaan Salon sairaalan uudisrakennus Saloon27.4.2023 13:02:58 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluehallitus on valinnut Hartelan toteuttamaan Salon sairaalan uudisrakennuksen (SSU).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme