Hartela käynnisti Lamminrahkan alueen ensimmäisen kerrostalokohteen ennakkomarkkinoinnin

"Näemme Lamminrahkan mielenkiintoisena alueena aivan Tampereen rajalla. Lähdimme rohkeasti ensimmäisenä markkinoimaan koteja alueelle, sillä uskomme, että Tampereen talousalueella on kysyntää uusista kerrostalokohteista", kertoo aluejohtaja Elisa Tuomisto Hartela Länsi-Suomi Oy:stä.
Lamminrahkan alue tukee ekologista asumista. Alue on saavutettavissa helposti sekä julkisilla liikennevälineillä että pyörällä. Alue on luonnonläheinen ja tarjoaa asukkaille loistavat mahdollisuudet ulkoiluun. Lamminrahkan Lumon työmaalla käytetään vihreää sähköä ja tulevien kotien valaistus toteutetaan energiatehokkailla LED-valaisimilla. Kohteesta on myös tehty suunnitteluvaiheen hiilijalanjälkilaskenta.
"Kohteen suunnittelussa on huomioitu ympäristöystävällisyys ja tilojen yhteiskäyttöisyys. Korttelin piha-alueelle tulee korttelitalo, joka tarjoaa monipuolisia aktiviteetteja korttelin asukkaille," kertoo hankekehityspäällikkö Miinu Oinonen Hartela Länsi-Suomi Oy:stä.
Hartela rakentaa Lamminrahkan Lumoon 38 asuntoa, 26 neliön yksiöistä aina 88 neliön kolmioihin. Monipuolinen ja muuntojoustava asuntojakauma huomioi hyvin myös perheelliset. Yhteispihan ja korttelitalon toiminnoissa on huomioitu kaikki ikäryhmät.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Aluejohtaja Elisa Tuomisto, p. 050 338 7793, elisa.tuomisto@hartela.fi
Hankekehityspäällikkö Miinu Oinonen, p. 050 407 7785, miinu.oinonen@hartela.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Hartela on kotimainen perheyhtiö, joka työllistää noin 520 rakentamisen ammattilaista. Olemme rakentaneet koteja, toimitiloja ja alueita vuodesta 1942. Toimipisteemme sijaitsevat Helsingissä, Lahdessa, Turussa, Tampereella, Raumalla ja Oulussa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hartela
Hartela rakentaa TA-Asumisoikeus Oy:lle kaksi uutta kerrostaloa Raision Ihalan kaupunginosaan29.8.2025 09:45:40 EEST | Tiedote
Hartela rakentaa TA-Asumisoikeus Oy:lle kaksi uutta A-energialuokan kerrostaloa Raision Ihalan kaupunginosaan, osoitteeseen Rahikuja 1.
Muutoksia Hartelan hallituksessa20.8.2025 13:58:22 EEST | Tiedote
Hallituksen pitkäaikainen jäsen Maarit Hartela-Varkki jättää tehtävänsä Hartelan hallituksessa. Samalla hallituksen uudeksi jäseneksi on nimitetty Kari Varkki.
Hartela aloittaa uuden RS-kohteen Järvenpään Pöytäalhossa – puolet kohteen asunnoista myytyjä tai varattuja11.8.2025 08:52:32 EEST | Tiedote
Hartela jatkaa omaperusteista asuntotuotantoaan Järvenpäässä käynnistämällä uuden RS-muotoisen omistusasuntokohteen rakentamisen Pöytäalhon kaupunginosaan. Asunto Oy Järvenpään Pormestarinkulma nousee erinomaiselle sijainnille, omalle tontilleen Valtuustonkatu 10:een, palveluiden ja liikenneyhteyksien läheisyyteen.
Hartela rakentaa TA:lle kaksi asumisoikeuskerrostaloa Järvenpäähän ja Lahteen25.6.2025 09:12:28 EEST | Tiedote
Hartela rakentaa TA-Yhtiöille kaksi modernia ja energiatehokasta asumisoikeuskerrostaloa Järvenpäähän ja Lahteen. Keskeisille paikoille nousevat talot valmistuvat ensi vuoden aikana ja tarjoavat asukkailleen viihtyisää ja kohtuuhintaista asumista.
Hartela toteuttaa hoivahankkeen Attendolle Kirkkonummen Masalaan18.6.2025 13:03:18 EEST | Tiedote
Attendo ja Hartela aloittavat yhteistyössä uuden Attendo-kodin rakentamisen Kirkkonummen Masalaan. Hanke vastaa alueen kasvavaan asumispalveluiden tarpeeseen ja sen suunnittelussa painottuvat esteettömyys, turvallisuus ja energiatehokkuus. Kodin arvioidaan valmistuvan syksyllä 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme