Helsingin Diakonissalaitos kumppaniksi sovintoprosesseja kehittävään kansainväliseen hankkeeseen – erityisasiantuntijana Antti Pentikäinen
Diakonissalaitoksen erityisasiantuntijaksi on nimitetty Antti Pentikäinen. Pentikäinen tuo sovintoprosessien erityisasiantuntijuuden Diakonissalaitoksen käyttöön.
”Helsingin Diakonissalaitos on Suomen parhaita toimijoita ihmisten ja yhteisöjen toipumisen tukemisessa vaikeiden kokemuksien jälkeen. Heillä on siksi paljon annettavaa siihen, miten sovintoprosessien vaikuttavuutta voidaan kansainvälisesti tehostaa. Olen todella iloinen, että he ovat nähneet tämän tärkeäksi ja lähteneet mukaan”, kertoo Pentikäinen taustoja Diakonissalaitokselle siirtymisestä.
Pentikäinen ryhtyy Yhdysvalloissa johtamaan sovintoprosessien kehittämiseen keskittyvää yksikköä ja tutkimushanketta. ”YK:n päämääränä on lähes kaikkialla sovintoprosessin aikaansaaminen, mutta siltä puuttuu selkeä näkemys siitä, mitä tämä tarkoittaa ja miten siihen päästään. Haluamme koota avuksi sekä kansainvälisiä että paikallisia osaajia. Suomalaisilla toimijoilla on siinä samalla mahdollisuus ottaa vastuuta totuus- ja sovintoprosessien kehittämisestä ja tukemisesta. Toivon, että tästä tulee yksi Suomen rauhanvälityksen kärkiteemoja”, toteaa Pentikäinen.
”Tämä on varmaankin elämäni tärkein työtehtävä. Sovintoprosessit ovat ratkaisevan tärkeitä rauhan vakiinnuttamisessa ja väkivallan kierteen katkaisussa. Tällä hetkellä puolet rauhansopimuksista kaatuu ensimmäisen viiden vuoden aikana ja väkivalta ryöpsähtää uudelleen entistä pahempana”, kuvaa Pentikäinen uutta tehtäväänsä.
Sovintoprosessien kehittämistä pidetään George Masonin yliopistossa yhtenä kaikkein kiireellisimmistä aiheista, jossa tarvitaan sekä tutkimusta että uusien toimintamallien kehittämistä. ”Olemme innoissamme Antin osaamisesta ja olemme vakuuttuneita, että pystymme sen myötä tehostamaan sovintoprosesseja ja luomaan niiden kipeästi tarvitsemia tukirakenteita”, yliopiston dekaani Kevin Avruch toteaa.
Diakonissalaitoksen toimitusjohtaja Olli Holmström näkee, että sovintoprosessien kehittäminen sopii mainiosti Diakonissalaitoksen strategiaan kotimaassa ja kansainvälisesti.
”Olen iloinen, että saamme Antin osaamisen käyttöömme kansainvälisiin hankkeisiimme”, toimitusjohtaja Olli Holmström toteaa tuoreimmasta rekrytoinnista.
Holmströmin mukaan sovintotyö tulee näkymään myös Suomessa. Meillä on tässäkin maassa monia käsittelemättömiä asioita ja jännitteitä, jotka painavat ihmisten mieliä ja vaikeuttavat arkea. Tarvitsemme positiivisia muutosvoimia, joilla voimme lisätä ihmisten hyvinvointia.
”Kotimaassa Antti on ollut auttamassa mm. valtion ja saamelaisten sovintoprosessissa. Diakonissalaitoksella on - hyvät valmiudet tarvittaessa auttaa esimerkiksi kehittämään psykososiaalista tukea ja vertaistuen koulutusta saamelaisten parissa, mitä diakonia-ammattikorkeakouluissa jo tehdäänkin. Haluamme myös herättää laajempaa keskustelua sovinnosta, ” Holmström kertoo Suomeen liittyvistä suunnitelmista.
Antti Pentikäinen
- Teologian maisteri, Helsingin yliopisto
- Uskonnollisten ja perinteisten rauhanvälittäjien verkoston toiminnanjohtaja (2015–2018)
- YK:n kansanmurhien ehkäisystä vastaavan apulaispääsihteerin neuvonantaja (2017-)
- Pääministeri Juha Sipilän erityisedustaja pakolaiskriisissä sekä valtion ja saamelaisten neuvonantaja totuus- ja sovintoprosessin valmistelussa (2015–2019)
- Kirkon Ulkomaanavun toiminnanjohtaja (2004–2015)
- CMI:n talous- ja hallintopäällikkö sekä Presidentti Ahtisaaren neuvonantaja (2000–2004)
- Helsinki prosessin apulaispääsihteeri (2002–2004)
- YK -liiton projektipäällikkö (1999–2000)
- Euroopan opiskelijoiden puheenjohtaja (1999)
- Suomen ylioppilaskuntien liiton kansainvälisten asioiden sihteeri (1996–1999)
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Antti Pentikäinen
erityisasiantuntija ja tutkimusprofessori
antti.pentikainen@hotmail.com
puh. 040 531 3514
Eija-Riitta Kinnunen
kansainvälisen toiminnan johtaja
eija-riitta.kinnunen@hdl.fi
puh. 050 4688 830
Olli Holmström
toimitusjohtaja
olli.holmstrom@hdl.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Diakonissalaitos on rohkea ihmisarvon puolustaja. Säätiö ja sen tytäryritys Diakonissalaitoksen Hoiva Oy tuottavat yhdessä vaikuttavia sosiaali- ja terveyspalveluita, jotka parantavat asiakkaiden arkea. Yhteiskunnallisessa konsernissa työskentelee noin tuhat ammattilaista ja yli kaksi tuhatta vapaaehtoista. Toiminnasta ja omaisuudesta syntyvällä tuotolla toteutetaan säätiön perustehtävää, työtä ihmisarvoisen elämän puolesta. www.hdl.fi, @HDLsaatio
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonissalaitos
Kadulla ei kuntoudu – näillä keinoilla asunnottomuus poistetaan14.10.2025 13:34:03 EEST | Tiedote
Asunnottomien yötä vietetään perjantaina 17.10. Asunnottomien määrä kääntyi vuonna 2024 nousuun ensi kertaa sitten vuoden 2012. Samaan aikaan päihdetilanne kaduilla on pahentunut ratkaisevasti. Tilanne on haastava, mutta ratkaisujakin on, toteavat Diakonissalaitoksen ja Rinnekotien asiantuntijat.
Diakonissalaitos ja valtiovarainministeriön Avoin hallinto yhteistyöhön tulevaisuusvallan laajentamiseksi13.10.2025 14:00:17 EEST | Tiedote
Demokratia tarvitsee kaikkien ääntä. Diakonissalaitos ja valtiovarainministeriön Avoimen hallinnon toimintaohjelma aloittavat yhteisen kehittämistyön, jonka tavoitteena on saada haavoittuvassa asemassa olevien ihmisten ääntä päätöksentekoon ja samalla linkittää Diakonissalaitoksen kehittämä osallistavan tulevaisuustyön malli osaksi valtionhallinnon kehittämistyötä.
Muistutus // Asunnottomien yön tutustumisretki: asunnottomuus lisääntyy ja päihdetilanne kaduilla raaistuu – mikä ratkaisuksi?9.10.2025 16:43:17 EEST | Kutsu
Asunnottomien määrä kääntyi vuonna 2024 nousuun ensi kertaa sitten vuoden 2012. Samaan aikaan päihdetilanne kaduilla on pahentunut ratkaisevasti. Tilanne on haastava, mutta ratkaisujakin on. Tervetuloa 16.10.2025 tutustumisretkelle näkemään ja kuulemaan, mitä on asunnottomien ja asunnottomuustyön arki tänä päivänä.
Diakonissalaitos avaa Vantaalle kohtaamispaikan päihteitä käyttäville nuorille – tulossa myös tutkimus1.10.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Diakonissalaitos avaa tänään Vantaan Myyrmäkeen kohtaamispaikan päihteitä käyttäville, alle 25-vuotiaille nuorille. Katutasossa nuori voi viettää aikaa vertaistensa kanssa sekä saada ammattilaisen apua päihdeongelmaan, tukea palveluihin pääsemiseen ja muihin mahdollisiin tarpeisiinsa. Katutason päivittäisestä toiminnasta päättävät nuoret itse. Samalla tehdään tutkimusta nuorten päihdetyön vaikuttavuudesta. Diakonissalaitos toimii nuorten päihdekuolemien vähentämiseksi ja päihteiden käyttäjien kohtaaman stigman lieventämiseksi.
Uusi matalan kynnyksen mielenterveyspalvelu tarjolla maksutonta keskusteluapua Turussa kaikille yli 16-vuotiaille29.9.2025 09:05:07 EEST | Tiedote
Diakonissalaitoksen Vamos Turku ja Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymä tarjoavat yhdessä maksutonta ja anonyymiä keskusteluapua kaikille yli 16-vuotiaille ilman diagnoosia, lähetettä tai ajanvarausta. Uusi palvelu vastaa alueen kasvavaan ja kiireelliseen tarpeeseen saada mielenterveystukea helposti ja nopeasti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme