Helsingin ja Kirkkonummen linjoille tulee lisää sähköbusseja vuoden vaihteesta alkaen
27.12.2022 10:29:01 EET | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote

Vuoden vaihde tuo Helsingin ja Kirkkonummen bussilinjoille yhteensä 38 uutta sähköbussia. Myöhemmin keväällä sähköbusseja tulee vielä 11 lisää.
Helsingissä linjaa 59, Sompasaari – Malminkartano sekä runkolinjaa 500, Itäkeskus – Munkkivuori, ajetaan vuoden alusta lähtien kokonaan sähköbusseilla.
Kirkkonummen linjoista ajetaan vuoden vaihteesta alkaen sähköbusseilla reilut 60 prosenttia. Seitsemän vuoden sopimuskauden aikana osuus nousee yli 80 prosenttiin.
Sähköbussit tukevat HSL:n tavoitetta päästöttömästä joukkoliikenteestä
HSL arvioi, että Helsingin seudun bussilinjoilla kulkee vuoden 2025 loppuun mennessä 650 sähköbussia, mikä on noin puolet kaikista liikenteessä olevista autoista.
”Tavoitteemme on se, että Helsingin seudun joukkoliikenne olisi kokonaan päästötöntä vuoteen 2035 mennessä”, hankepäällikkö Ville Uusi-Rauva HSL:stä sanoo. ”Sähköbussit ovat tärkeässä roolissa matkalla kohti päämäärää, sillä niiden ajamisesta ei synny lainkaan lähipäästöjä tai kasvihuonekaasupäästöjä.”
Bussien sähköenergia on pohjoismaissa kestävästi tuotettua tuuli-, vesi- tai aurinkosähköä.
Kaikki 49 uutta sähköbussia ovat Pohjolan Liikenteen autoja.
”Pohjolan Liikenteen Kirkkonummen varikko on jo viides HSL-alueen varikko, jolta liikennöimme sähköbusseilla. Vuoden 2023 alussa käytössämme on 150 sähköbussia ja syksyllä niiden määrä kasvaa 230:een”, Pohjolan Liikenteen toimitusjohtaja Janne Hattula kertoo. ”Tavoitteemme on se, että koko bussikalustomme on sähköistetty vuoteen 2030 mennessä”,
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hankepäällikkö Ville Uusi-Rauva, HSL, puh. 040 179 1187
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 400 työntekijää, ja liikevaihto on noin 700 miljoonaa euroa vuodessa. Vuonna 2021 HSL:n järjestämässä liikenteessä tehtiin 238 miljoonaa, mikä on yli 60 % Suomessa tehdyistä joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
E-vyöhykkeellä pitää olla nyt E-vyöhykkeen sisältävä lippu3.8.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
E-vyöhykkeen siirtymäaikana 2.6.–2.8.2026 E-vyöhykkeellä matkustamiseen kelpasi myös pelkän D-vyöhykkeen sisältävä lippu. Nyt siirtymäaika on päättynyt, ja E-vyöhykkeellä matkustamiseen tarvitaan E-vyöhykkeen sisältävä lippu.
E-vyöhykkeen siirtymäaika päättyy 2.8.27.7.2026 12:36:18 EEST | Tiedote
E-vyöhykkeen siirtymäaika päättyy, eikä E-vyöhykkeen alueella voi enää 3.8.2026 alkaen matkustaa pelkällä D-vyöhykkeen lipulla.
HSL:n hallituksen päätöksiä 30.6.20261.7.2026 11:07:08 EEST | Tiedote
HSL:n hallitus päätti kokouksessaan uuden Operatiivinen-tulosalueen johtajan valinnasta.
HSL ja Uber käynnistävät uuden liikkumiskokeilun kolmella alueella25.6.2026 09:40:19 EEST | Tiedote
HSL ja Uber alkavat tarjota uudenlaisia joukkoliikenteen matkaketjuja kolmella kokeilualueella. Tarkoitus on kokeilla, miten kumppanuus yksityisen toimijan kanssa voisi edistää kestävää liikkumista Helsingin seudulla.
Ratikkaliikenne Runeberginkadulla katkeaa elokuun lopussa17.6.2026 08:59:19 EEST | Tiedote
Runeberginkadulla Töölössä ei ole ratikkaliikennettä maanantaista 31.8. alkaen Länsiratikoiden rakentamistöiden takia. Ratikat 1, 2 ja 8 ovat poikkeusreiteillä arviolta vuoden 2027 loppuun asti. Yhteydet toteutuvat ratikkakatkon aikana busseilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

