Messukeskus

Helsingin Kirjamessuilla ennätysmäärä esikoiskirjailijoita

24.9.2019 08:39:38 EEST | Messukeskus | Tiedote

Jaa
Nuoret esikoiskirjailijat nousevat Helsingin Kirjamessujen päälavalle tunnettujen kirjailijoiden rinnalle. Helsingin Kirjamessujen lavoilla esiintyy yli 1100 kirjailijaa, taiteilijaa, poliitikkoa ja vaikuttajaa. Messuilla nähdään lähes kaikki kirjavuoden merkittävimmät suomalaiset kirjailijat ja lähes 40 kansainvälistä kirjailijavierasta. Esikoiskirjailijoita on ennätysmäärä. Helsingin Kirjamessut järjestetään Messukeskuksessa 24.–27.10.2019. Helsingin Kirjamessujen 2019 ohjelma julkaistaan 24.9. klo 9
Kuva: Emmi Kähkönen
Kuva: Emmi Kähkönen

”Toivon että Kirjamessut houkuttelee tänäkin vuonna vakituisen yleisön lisäksi uusia ja nuoria kävijöitä. Ohjelmassa tämä on huomioitu nostamalla esikoiskirjailijoita esille. Uskon että uudet lukijat löytävät tapahtuman ja lukemisen ylipäätään tässä ajassa kiinni olevien kirjoittajien kautta. Olemme myös viime vuoden tapaan lähettäneet 9000 kutsua Helsingin yliopistossa, Aalto-yliopistossa ja Helsingin Taideyliopistossa opintonsa aloittaville nuorille aikuisille,” kertoo ohjelmajohtaja Ronja Salmi.

"Kirjamessut on ehdottomasti myös koko perheen tapahtuma ja panostus lastenalueeseen jatkuu. Alueella on tänä vuonna myös ruotsinkielistä ohjelmaa. Suositut lyriikkaohjelmat saavat jatkoa ja messuilla kirjoittamisesta sekä suhteestaan kirjallisuuteen ovat puhumassa artistit VestaTerhi Kokkonen, Samuli Putro ja Olavi Uusivirta."

Kirjamessuille tulee lähes 40 kansainvälistä kirjailijavierasta, joista 15 on Pohjoismaiden neuvoston kirjallisuuspalkintojen finalisteja. Palkinnot jaetaan 29.10. Tukholmassa. Helsingin Kirjamessuille tulee muun muassa Sinä päivänä -menestysromaanista tunnettu englantilainen David Nicholls, ranskalainen kirjailija ja elokuvaohjaaja Éric Vuillard, tanskalainen Kaspar Colling Nielsen sekä ruotsalaiset dekkaristit Camilla Grebe, Denise Rudberg ja Arne Dahl. 

Uutta: entistä suurempi Suomenlinna ja Lasillisella kirjailijan kanssa

Helsingin Kirjamessujen lavoilla on lähes 900 kirjaesittelyä, haastattelua ja keskustelua. Lisäksi ohjelmaa on kustantajien ja kirjakauppojen osastojen lavoilla. Kirjamessujen lavat on teemoitettu eri aihealueiden mukaan. Päälava Senaatintorilla Helsingin Sanomien haastatteluissa ovat muun muassa Monika Fagerholm, Olli Jalonen, Juha Kauppinen, Laura Lindstedt, Miki Liukkonen, Sofi Oksanen, Mikko Rimminen, Harry Salmenniemi, Pajtim Statovci ja Jaakko Yli-Juonikas. Helsingin Sanomien esikoiskirjapalkinto jaetaan sunnuntaina 27.10. Kirjamessujen yleisöllä on myös mahdollisuus nähdä Helsingin Sanomien menestynyt Musta laatikko -esitys jossa lehden toimittajat avaavat suurten uutisjuttujen taustoja.

Tieteellisten seurain valtuuskunta on tuottanut Tiedetori-ohjelmaa torstaina ja perjantaina Kruununhakaan, joka toimii tietokirjojen omana lavana. Dekkarit, scifi ja fantasia ovat Punavuoressa. Yhteiskuntaan ja historiaan liittyvää ohjelmaa on entistä suuremmassa Suomenlinna-salissa. Kirjamessujen seitsemän lukupiiriä ovat Lonnassa, jossa on myös luontoon ja hyvinvointiin keskittyvää ohjelmaa.  

Lasten alueen ohjelma tapahtuu Kumpula- ja Toukola-lavoilla. Töölössä syvennytään kirjallisuuden ilmiöiden äärelle. Lauantain ohjelman Töölöön on tuottanut Suomen Kirjailijaliitto ja sunnuntaina kuullaan Nuoren Voiman Liitto tuottamaa runo-ohjelmaa. Esplanadilla viihdytään huumorin ja terävien tarinoiden parissa. Hakaniemi on keskittynyt yhteiskunnallisiin ja poliittisiin aiheisiin, loistavan romaanitarjonnan lisäksi. Kalliossa Kallion ilmaisutaidon lukion opiskelijat tekevät ohjelmaa nuorille aikuisille. Fiskehamnen ja Blåbärslandet tarjoavat ruotsinkielistä ohjelmaa. Viini ja Ruoka -tapahtuman Kauppahalli kokoaa yhteen ruoanlaittoon keskittyneet kirjat.  Tänä vuonna Kauppahalli-lavalla kirjailijat Elina Hirvonen, Eino Nurmisto, Max Seeck, Siri Kolu ja Salla Simukka kertovat Lasillisella ajatuksia ruuan, hyvän juoman ja kirjallisuuden suhteesta. 

Suomen suurin kirja-alan tapahtuma

Helsingin Kirjamessut on Suomen suurin kirja-alan tapahtuma ja valtakunnallisesti merkittävä kulttuurifoorumi. Messukeskus järjestää Helsingin Kirjamessut yhteistyössä Suomen Kustannusyhdistyksen ja Kirjakauppaliiton kanssa. Helsingin Kirjamessujen yhteydessä on myös Antikvaariset Kirjamessut, jotka järjestetään yhteistyössä Suomen Antikvariaattiyhdistyksen kanssa. Messuilla on myös Levymessut ja Postimerkkinäyttely. Suunnista kirjaan -tapahtuma järjestetään torstaina ja perjantaina ja se tuo noin 8000 koululaista messuille.

Helsingin Kirjamessut järjestetään 24.–27.10.2019 Messukeskuksessa Helsingissä. Tapahtuma on avoinna torstaista lauantaihin 24. – 26.10. klo 10-20 ja sunnuntaina 27.10. klo 10-18.
Liput ovelta ja tapahtuman aikana verkkokaupasta: aikuiset 19 e, lapset, opiskelijat, varusmiehet, työttömät, eläkeläiset 10 e, perhelippu 36 e, kokoaikaliput 30 e/20 e.
Liput ennakkoon edullisemmin verkkokaupasta http://shop.messukeskus.com

Tapahtuma järjestetään nyt 19. kertaa. Samanaikaisesti järjestetään Viini ja Ruoka -tapahtuma, johon pääsee tutustumaan samalla lipulla. Tapahtumakokonaisuudessa vieraili viime vuonna 85 616.

Lisätietoja: tiedottaja Teija Armanto, Messukeskus, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com
ohjelmajohtaja Ronja Salmi, puh. 040 750 1019, ronja@ryovari.fi

www.helsinginkirjamessut.fi

Kuvia Helsingin Kirjamessuilta http://mediabank.messukeskus.com

Avainsanat

Kuvat

Kuva: Emmi Kähkönen
Kuva: Emmi Kähkönen
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Messukeskus
Messukeskus
Messuaukio 1
00520 HELSINKI

+358 40 450 3250http://www.messukeskus.com

Helsingin Messukeskus on Pohjoismaiden muuntuvin tapahtumatalo ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.

Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskuksen tulovaikutus oli pääkaupunkiseudulle 304 miljoonaa euroa ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 4140 henkilötyövuotta vuonna 2025. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus

Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) is the most versatile event venue and meeting place in the Nordics. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.

Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre in 2025 brought in a revenue stream of 304 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 4,140 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Messukeskus

Helsingin Kirjamessujen lukupiireissä rakastettuja kirjailijoita ja uuden polven tähtiä18.6.2026 07:43:52 EEST | Tiedote

Helsingin Kirjamessut on julkaissut lukupiirinsä, joissa voi kohdata Olli Jalosen, Leena Krohnin ja Viveca Stenin. Uutena lukupiirimallina on uuden polven kirjailijoiden Iida Aikion, Markku Haussilan ja Ivan Manirahon yhteinen lukupiiri, jossa keskustellaan identiteeteistä ja kasvutarinoista. Kirjamessujen lukupiireissä lukija kohtaa kirjailijan ja pääsee keskustelemaan uutuuskirjoista. Lukupiirit ovat osa Helsingin Kirjamessujen ohjelmaa, joka julkaistaan kokonaisuudessaan 22.9.2026. Helsingin Kirjamessut järjestetään torstaista sunnuntaihin 22. – 25.10.2026 Helsingin Messukeskuksessa.

Suosittu Veneelle uusi elämä -kisa etsii veneitä helmikuun messuille17.6.2026 14:24:11 EEST | Tiedote

Vene 27 Båt -messuilla järjestetään nyt kolmatta kertaa Veneelle uusi elämä -kisa, jossa esitellään kiinnostavia kunnostusprojekteja. Kisa on tuonut Helsingin kansainvälisille venemessuille oman kiinnostavan säväyksen ja kisaa on käyty molempina kertoina hyvässä yhteisöllisessä hengessä. Uusien veneiden rinnalla kunnostetut veneet osoittaa, että veneilyn voi aloittaa myös kunnostamalla käytetystä veneestä itselleen sopivan. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään Venemestarin Telakalla venemessuilla 12. – 21.2.2027 Helsingin Messukeskuksessa ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye