Helsingin Kirjamessuilla ennätysmäärä esikoiskirjailijoita
24.9.2019 08:39:38 EEST | Messukeskus | Tiedote

”Toivon että Kirjamessut houkuttelee tänäkin vuonna vakituisen yleisön lisäksi uusia ja nuoria kävijöitä. Ohjelmassa tämä on huomioitu nostamalla esikoiskirjailijoita esille. Uskon että uudet lukijat löytävät tapahtuman ja lukemisen ylipäätään tässä ajassa kiinni olevien kirjoittajien kautta. Olemme myös viime vuoden tapaan lähettäneet 9000 kutsua Helsingin yliopistossa, Aalto-yliopistossa ja Helsingin Taideyliopistossa opintonsa aloittaville nuorille aikuisille,” kertoo ohjelmajohtaja Ronja Salmi.
"Kirjamessut on ehdottomasti myös koko perheen tapahtuma ja panostus lastenalueeseen jatkuu. Alueella on tänä vuonna myös ruotsinkielistä ohjelmaa. Suositut lyriikkaohjelmat saavat jatkoa ja messuilla kirjoittamisesta sekä suhteestaan kirjallisuuteen ovat puhumassa artistit Vesta, Terhi Kokkonen, Samuli Putro ja Olavi Uusivirta."
Kirjamessuille tulee lähes 40 kansainvälistä kirjailijavierasta, joista 15 on Pohjoismaiden neuvoston kirjallisuuspalkintojen finalisteja. Palkinnot jaetaan 29.10. Tukholmassa. Helsingin Kirjamessuille tulee muun muassa Sinä päivänä -menestysromaanista tunnettu englantilainen David Nicholls, ranskalainen kirjailija ja elokuvaohjaaja Éric Vuillard, tanskalainen Kaspar Colling Nielsen sekä ruotsalaiset dekkaristit Camilla Grebe, Denise Rudberg ja Arne Dahl.
Uutta: entistä suurempi Suomenlinna ja Lasillisella kirjailijan kanssa
Helsingin Kirjamessujen lavoilla on lähes 900 kirjaesittelyä, haastattelua ja keskustelua. Lisäksi ohjelmaa on kustantajien ja kirjakauppojen osastojen lavoilla. Kirjamessujen lavat on teemoitettu eri aihealueiden mukaan. Päälava Senaatintorilla Helsingin Sanomien haastatteluissa ovat muun muassa Monika Fagerholm, Olli Jalonen, Juha Kauppinen, Laura Lindstedt, Miki Liukkonen, Sofi Oksanen, Mikko Rimminen, Harry Salmenniemi, Pajtim Statovci ja Jaakko Yli-Juonikas. Helsingin Sanomien esikoiskirjapalkinto jaetaan sunnuntaina 27.10. Kirjamessujen yleisöllä on myös mahdollisuus nähdä Helsingin Sanomien menestynyt Musta laatikko -esitys jossa lehden toimittajat avaavat suurten uutisjuttujen taustoja.
Tieteellisten seurain valtuuskunta on tuottanut Tiedetori-ohjelmaa torstaina ja perjantaina Kruununhakaan, joka toimii tietokirjojen omana lavana. Dekkarit, scifi ja fantasia ovat Punavuoressa. Yhteiskuntaan ja historiaan liittyvää ohjelmaa on entistä suuremmassa Suomenlinna-salissa. Kirjamessujen seitsemän lukupiiriä ovat Lonnassa, jossa on myös luontoon ja hyvinvointiin keskittyvää ohjelmaa.
Lasten alueen ohjelma tapahtuu Kumpula- ja Toukola-lavoilla. Töölössä syvennytään kirjallisuuden ilmiöiden äärelle. Lauantain ohjelman Töölöön on tuottanut Suomen Kirjailijaliitto ja sunnuntaina kuullaan Nuoren Voiman Liitto tuottamaa runo-ohjelmaa. Esplanadilla viihdytään huumorin ja terävien tarinoiden parissa. Hakaniemi on keskittynyt yhteiskunnallisiin ja poliittisiin aiheisiin, loistavan romaanitarjonnan lisäksi. Kalliossa Kallion ilmaisutaidon lukion opiskelijat tekevät ohjelmaa nuorille aikuisille. Fiskehamnen ja Blåbärslandet tarjoavat ruotsinkielistä ohjelmaa. Viini ja Ruoka -tapahtuman Kauppahalli kokoaa yhteen ruoanlaittoon keskittyneet kirjat. Tänä vuonna Kauppahalli-lavalla kirjailijat Elina Hirvonen, Eino Nurmisto, Max Seeck, Siri Kolu ja Salla Simukka kertovat Lasillisella ajatuksia ruuan, hyvän juoman ja kirjallisuuden suhteesta.
Suomen suurin kirja-alan tapahtuma
Helsingin Kirjamessut on Suomen suurin kirja-alan tapahtuma ja valtakunnallisesti merkittävä kulttuurifoorumi. Messukeskus järjestää Helsingin Kirjamessut yhteistyössä Suomen Kustannusyhdistyksen ja Kirjakauppaliiton kanssa. Helsingin Kirjamessujen yhteydessä on myös Antikvaariset Kirjamessut, jotka järjestetään yhteistyössä Suomen Antikvariaattiyhdistyksen kanssa. Messuilla on myös Levymessut ja Postimerkkinäyttely. Suunnista kirjaan -tapahtuma järjestetään torstaina ja perjantaina ja se tuo noin 8000 koululaista messuille.
Helsingin Kirjamessut järjestetään 24.–27.10.2019 Messukeskuksessa Helsingissä. Tapahtuma on avoinna torstaista lauantaihin 24. – 26.10. klo 10-20 ja sunnuntaina 27.10. klo 10-18.
Liput ovelta ja tapahtuman aikana verkkokaupasta: aikuiset 19 e, lapset, opiskelijat, varusmiehet, työttömät, eläkeläiset 10 e, perhelippu 36 e, kokoaikaliput 30 e/20 e.
Liput ennakkoon edullisemmin verkkokaupasta http://shop.messukeskus.com
Tapahtuma järjestetään nyt 19. kertaa. Samanaikaisesti järjestetään Viini ja Ruoka -tapahtuma, johon pääsee tutustumaan samalla lipulla. Tapahtumakokonaisuudessa vieraili viime vuonna 85 616.
Lisätietoja: tiedottaja Teija Armanto, Messukeskus, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com
ohjelmajohtaja Ronja Salmi, puh. 040 750 1019, ronja@ryovari.fi
Kuvia Helsingin Kirjamessuilta http://mediabank.messukeskus.com
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Pohjoismaiden muuntuvin tapahtumatalo ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskuksen tulovaikutus oli pääkaupunkiseudulle 304 miljoonaa euroa ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 4140 henkilötyövuotta vuonna 2025. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) is the most versatile event venue and meeting place in the Nordics. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre in 2025 brought in a revenue stream of 304 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 4,140 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Helsingfors Mässcentrum och Jokerit inleder samarbete27.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingfors Mässcentrum och Helsingfors Jokerit, som återvänder till Liiga säsongen 2026–2027, har ingått ett samarbetsavtal. Målet med partnerskapet är att erbjuda evenemangs- och matchbesökare nya typer av upplevelser och mötesplatser och därigenom skapa tillväxt för verksamheterna. Samtidigt stärker samarbetet Böle som en betydande evenemangsstadsdel.
Messukeskus ja Jokerit aloittavat yhteistyön27.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskus ja Liigaan kaudella 2026–2027 palaava Helsingin Jokerit ovat solmineet yhteistyösopimuksen. Kumppanuuden tavoitteena on tarjota tapahtuma- ja ottelukävijöille uudenlaisia elämyksiä ja kohtaamispisteitä – ja näin luoda liiketoiminnalle kasvua. Samalla yhteistyö vahvistaa Pasilaa merkittävänä tapahtumakaupunginosana.
MEDIAKUTSU I Habitare 2.–6.9.202625.8.2026 12:29:00 EEST | Tiedote
Habitare 2026 avaa ovensa 2. syyskuuta teemallaan Juonenkäänteitä / Plot Twists. Viiden päivän ohjelma tuo lavoille runsaan valikoiman kansainvälisiä keynote-puhujia, teräviä alan keskusteluja ja yllättäviä kohtaamisia. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 2.–6.9.2026.
Den första etappen av byggandet av Mässcentrum Solar är klar – den nya huvudentrén tas i bruk25.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Den första synliga etappen av byggnadsarbetena för Mässcentrum Solar, utbyggnaden av Helsingfors Mässcentrum, har färdigställts. Helsingfors Mässcentrums förnyade södra huvudentré tas i bruk i samband med SSIEM 2026-kongressen som inleds idag och vid Habitare-mässan som öppnar nästa vecka. Mässcentrum Solar, framtidens evenemangslokal som byggs på Mässplatsen, färdigställs hösten 2027.
Messukeskus Solarin rakentamisen ensimmäinen vaihe valmis – uusi sisäänkäynti otetaan käyttöön25.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksen laajennusosan Messukeskus Solarin rakennustöiden ensimmäinen näkyvä vaihe on valmis. Messukeskuksen uudistunut eteläinen sisäänkäynti otetaan käyttöön tänään alkavan SSIEM 2026 -kongressin yhteydessä ja ensi viikolla avautuvassa Habitaressa. Messuaukiolle nouseva tulevaisuuden tapahtumatila Messukeskus Solar valmistuu syksyllä 2027.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
