Helsingin Kirjamessujen kampanjakuvakisan voitti Sofia Pusan Joutsen
7.4.2017 09:51:36 EEST | Messukeskus | Tiedote

Kilpailutyöt olivat korkeatasoisia ja niistä heijastui kuvittajien ammattitaito ja opiskelijoiden luovuus. Luontoelementtejä oli käytetty kuvituksissa paljon. Pääpalkinto kilpailussa on 3000 euroa, toiseksi sijoittunut saa 1000 euroa ja kolmanneksi sijoittunut 500 euroa. Kilpailun järjesti Messukeskus yhteistyössä Kuvittajat ry:n kanssa. Kuvittajien työ liittyy kiinteästi kirjoihin ja lukemiseen. Kuvittajat tekevät upeita kuvituksia kirjoihin ja suunnittelevat kirjojen kannet. Viime vuonna kuvittajat liittivät omia kuviaan Helsingin Kirjamessujen logoon sosiaalisessa mediassa ja ehdottivat, että kuvan voisi tehdä myös kuvittaja. Tästä syntyi ajatus kampanjakuvakisan järjestämisestä. Aikaisempina vuosina kampanjakuvan on tehnyt vuoden graafikko.
Helsingin Kirjamessujen 2017 kampanjakuva tuo esille tapahtuman teemaa – 100-vuotisjuhlaansa viettävää Suomea ja lukemista.
Rumasta ankanpoikasesta joutseneksi
Sofia Pusa on helsinkiläinen kuvittaja, graafinen suunnittelija ja liikegrafiikan suunnittelija, joka viimeistelee parhaillaan opintojaan Lahden Muotoiluinstituutissa ja Aalto-yliopistossa. Pusa on markkinoinnin ja talouden maisteri. Hänen asiakkaitaan ovat mm. Provinssi, Genelec, Helsingin Sanomat, Pohjoinen ulottuvuus, Otava, PR-toimisto Myy ja Pelastakaa lapset ry.
”Suomen 100-vuotisjuhlan hengessä valitsin kampanjakuvan aiheeksi Suomen kansallislinnun joutsenen. Myyteissä ja kansanperinteessä joutsenta on pidetty eläimenä, joka toimii yhteytenä tuonpuoleisen ja elävän maailman välillä. Tähän viittaa muun muassa Kalevalan kertomus Tuonen joutsenesta, joka ui Tuonen mustassa joessa. Koska kirjamessuilla tuodaan esiin suomalaisia kirjailijoita ja Suomen historiaa, halusin kuvituksella tuoda esiin kirjallisuuden voimaa sillan rakentamisessa menneisyyden ja nykyisyyden välille ja samalla kokonaisen kansakunnan identiteetin rakentamisessa. Lintuteema viitta myös sananvapauteen, joka on aiheena ajankohtainen, myös sananvapauden mallimaassa Suomessa,” kertoo Sofia Pusa työstään. ”Maailmankirjallisuuden tunnetuin joutsen lienee Ruma ankanpoikanen H.C. Andersenin suositussa sadussa. Vuonna 2016 muukalaisviha ja rasismi löysivät jalansijaa niin Suomessa kuin maailmalla. Moniäänisyyttä sekä empatiaa tarvitaan nyt enemmän kuin koskaan. Sadussa rumasta ankanpoikasesta tulee joutsen, kun sen siivet ovat vahvistuneet kantaviksi. Silloin ruma ankanpoikanen ymmärtää, ettei se ollutkaan vääränlainen ja saa hyväksynnän tulemalla omaksi itsekseen. Kuvituksessa joutsenen siivet muodostuvat kirjasta. Kirjallisuus mahdollistaa erilaisten todellisuuksien ilmaisemisen laajemmalle joukolle ja edistää myötäelämistä ja erilaisuuden sietämistä: Kirjallisuudella on voima muuttaa ruma ankanpoikanen joutseneksi.”
Mielikuvitusmaailma ja karhu
Toiseksi sijoittuneen helsinkiläisen kuvittajan ja graafisen suunnittelijan Julia Tavastin kuvituksessa on suomalaisia lukijoita kirjojen mielikuvitusmaailmassa. Värikäs kuva on erittäin monimuotoinen. Kolmannen palkinnon sai Kuusankoskella asuva Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulussa graafista muotoilua opiskelevan Anni Mäkelän kuva Suomen kansalliseläimestä karhusta. Kuvan värimaailma on rauhallinen ja siitä välittyy lukemisen rentouttava vaikutus. Perhosen ja karhun kohtaaminen kuvastaa sitä, kuinka kirjat tuovat kaikki yhteen taustoista riippumatta.
Kuvittajien työt esillä kirjamessuilla
Kuvittajat ry järjestää kilpailuun osallistuneista töistä näyttelyn Helsingin Kirjamessuille. Esillä on kolmen palkitun työn lisäksi Kuvittajat ry:n valitsemia kilpailutöitä. Kuvittajia on myös tavattavissa messuilla ja he kertovat kuvittajan työstä näyttelyosastollaan.
--------------------------------------------------
Helsingin Kirjamessut on Suomen suurin kirja-alan tapahtuma ja valtakunnallisesti merkittävä kulttuurifoorumi. Messukeskus järjestää tapahtuman nyt 17:ttä kertaa Kirjakauppaliiton ja Suomen Kustannusyhdistyksen toimeksiannosta. Kirjamessujen yhteydessä on Antikvaariset Kirjamessut, jotka järjestetään yhteistyössä Suomen Antikvaariset Kirjakauppiaat ry:n ja Suomen Antikvariaattiyhdistyksen kanssa.
Helsingin Kirjamessut järjestetään 26.–29.10.2017 Messukeskuksessa Helsingissä samaan aikaan Viini ja Ruoka -tapahtuman kanssa. Vuonna 2016 tapahtumakokonaisuus keräsi yli 80 000 kävijää.
Kuvia median käyttöön: http://mediabank.messukeskus.com
Mediapankissa Sofia Pusan Joutsen
www.helsinginkirjamessut.fi #kirjamessut
Lisätietoja:
Helsingin Kirjamessut, tiedottaja Teija Armanto, Messukeskus, puh. 050 376 0804,teija.armanto@messukeskus.com
ohjelmajohtaja Jan Erola, puh. 040 506 4612, jan.erola@iki.fi
kuvittaja, graafinen suunnittelija ja liikegrafiikan suunnittelija Sofia Pusa, sofia.pusa@gmail.com, www.sofiapusa.com
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Ruokamessut kutsuu inspiroitumaan, herkuttelemaan ja tekemään löytöjä23.4.2026 10:03:32 EEST | Tiedote
Suomen suurin, maukkain ja kattavin ruoka- ja juomatapahtuma esittelee yli 230 yrityksen tuotteita ja palveluja. Mukana on yli 100 ensikertalaista ja useita kansainvälisiä toimijoita. Osastotarjonnan lisäksi Ruokamessut tarjoaa paljon virikkeitä, kisoja, palkintoja sekä muun muassa nimekkäiden kokkien ja ruokavaikuttajien esityksiä. Ruoka 2026 -messut järjestetään perjantaista sunnuntaihin 24. – 26.4.2026 Helsingin Messukeskuksessa.
Finlands Mässa med ett starkt år – omsättningen steg till rekordnivå23.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingfors Mässcentrum och Finlands Mässa‑koncernen hade ett starkt år 2025. Omsättningen steg för första gången i koncernens historia till en rekordnivå på över 60 miljoner euro. Mässcentrums besökarantal översteg en miljon för första gången efter pandemin och ökade med 13,7 procent jämfört med föregående år.
Suomen Messut -konsernilla vahva vuosi – liikevaihto nousi kaikkien aikojen ennätystasolle23.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksella ja Suomen Messut -konsernilla oli vahva vuosi 2025. Liikevaihto nousi ensimmäistä kertaa konsernin historiassa ennätystasolle yli 60 miljoonaan euroon. Messukeskuksen kävijämäärä ylitti miljoonan rajan ensi kertaa pandemiavuosien jälkeen ja kasvoi 13,7 prosenttia edellisvuodesta. Suomen Messut Oyj:n vuodesta kertoo tänään julkistettu vuosikertomus 2025.
Vuoden Ruokalähettiläs 2026 on Lauri Kaivoluoto21.4.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Ruokalähettiläs 2026 -tunnustus luovutetaan perjantaina 24.4. klo 12 Ruokamessuilla somesta tutulle Lauri Kaivoluodolle. Suureen suosioon nousseella sisällöntuottajalla on TikTokissa yli 150 000 seuraajaa ja 9,9 miljoonaa tykkäystä.
Sähkö–Electricity -ammattitapahtuma ensi avauksella Pohjois-Euroopan suurimpien joukkoon17.4.2026 17:43:48 EEST | Tiedote
Kansainvälinen Sähkö–Electricity 26 houkutteli Helsinkiin vaikuttavan määrän, lähes 14 500 sähköalan ammattilaisia ympäri Suomea ja ulkomailta. Tapahtumassa oli yhteensä 319 näytteilleasettajaa ja se järjestettiin Helsingin Messukeskuksessa 15.–17.4.2026 ensimmäistä kertaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

