Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia

Helsingissä valmistui jälleen yli 7000 uutta asuntoa vuonna 2021 – rakentamisen tahti jatkuu reippaana

14.2.2022 14:38:50 EET | Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia | Tiedote

Jaa
Asuntorakentaminen Helsingissä jatkui vilkkaana jälleen vuoden 2021 aikana. Aloitettujen ja valmistuneiden asuntojen määrässä tavoitteet ylitettiin viime vuoden tapaan: vuoden aikana valmistui 7 105 asuntoa ja aloitettiin 7 350 asunnon rakentaminen.
Rakentamista Pasilan Postipuistossa syyskuussa 2021, Tero Pajukallio.
Rakentamista Pasilan Postipuistossa syyskuussa 2021, Tero Pajukallio.

Uusia rakennuslupia myönnettiin peräti 7 551 asunnon rakentamiseksi, mikä on selkeästi enemmän kuin viime vuonna. Rakenteilla olevan tuotannon ja myönnettyjen rakennuslupien perusteella asuntotuotannon määrä pysynee edelleen suurena tänä vuonna.

”Se, että asuntotuotanto jatkuu koronapandemiastakin huolimatta reipasta tahtia osoittaa, että Helsinki on todella vetovoimainen kaupunki. Meidän tulee huolehtia jatkossakin, että Helsinkiin valmistuu tasaisesti kaikille kehittyville alueille monipuolisia asuntoja erilaisiin elämäntilanteisiin. Laaja tarjonta on keino huolehtia siitä, että matalammillakin tuloilla voi löytää itselleen sopivan kodin Helsingistä”, toteaa kaupunkiympäristön apulaispormestari Anni Sinnemäki.

Helsingin Asumisen ja siihen liittyvän maankäytön toteutusohjelmassa (AM-ohjelma) on määritelty vuosittaiseksi tuotantotavoitteeksi 7000 uuden asunnon rakentaminen. Vuodesta 2023 tavoite nousee 8000 asuntoon.

Tuotannosta 66 prosenttia sääntelemätöntä

Rakenteilla olevan asuinkerrosalan määrä pysytteli koko vuoden 2021 samalla tasolla 750 000 kerrosneliömetrin tuntumassa ja rakenteilla oli jatkuvasti yli 10 000 asuntoa.

Valmistuneista asunnoista noin 16 prosenttia (1 129 asuntoa) oli valtion korkotukemia ARA-vuokra-asuntoja, joista 301 on osoitettu opiskelijoille. Sääntelemätöntä asuntotuotantoa oli 66 prosenttia (4 699 asuntoa) ja välimuodon asuntoja 18 prosenttia (1 277 asuntoa) kaikista valmistuneista asunnoista.

Sääntelemättömistä asunnoista 2 102 oli vuokra-asuntoja ja 2 597 oli omistusasuntoja. Noin puolet välimuodon tuotannosta oli Hitas- ja hintakontrolloituja asuntoja (604). Asumisoikeusasuntoja valmistui yhteensä 218.

Kaupungin omaa tuotantoa 14 prosenttia asunnoista

Kaupungin oman tuotannon tavoite on 1 500 valmistunutta asuntoa vuosittain. Toteutunut tuotanto viime vuonna oli 928 asuntoa, mikä tekee 14 prosenttia viime vuonna valmistuneista asunnoista.

Näistä 647 oli ARA-vuokra-asuntoja Helsingin kaupungin asunnot Oy:lle, 92 asumisoikeusasuntoja Helsingin Asumisoikeus Oy:lle ja 189 Hitas-asuntoja. Kaupungin omana tuotantona aloitettiin rakentamaan 919 asuntoa.

Huoneistoalan keskiarvo pieneni

Kaikista valmistuneista asunnoista Noin 91 prosenttia rakentui kerrostaloihin, noin kaksi prosenttia oli rivitaloasuntoja ja loput olivat omakoti- ja paritaloasuntoja tai sijaitsivat muissa rakennuksissa.

Uudisrakennuksiin valmistuneista kerrostaloasunnoista 65 prosenttia oli yhden tai kahden huoneen asuntoja. Kaikkien uudisrakennuskerrostalojen huoneistoalan keskiarvo pieneni edellisvuoden 53,2 neliömetristä 50,7 neliömetriin.

Täydennysrakentamisen osuus 60 prosenttia

Uusien asuinalueiden osuus rakenteilla olevasta asuntotuotannosta on noin 40 prosenttia ja täydennysrakentamisen 60 prosenttia.

Määrällisesti merkittävintä rakentaminen on uusista alueista juuri nyt Pasilan ja Kalasataman alueilla. Pasilassa rakenteilla on yli 1 700 ja Kalasatamassa yli 1 000 asuntoa.

Suurten aluerakentamisen projektialueiden ulkopuolella merkittäviä asuntorakentamisen keskittymiä ovat Vuosaari, jossa on rakenteilla 1 000 asuntoa ja Oulunkylä, jossa rakenteilla noin 650 asuntoa.

Toimitilarakentamista aloitettiin kahta edellisvuotta enemmän

Muuta kuin asuntorakentamista eli toimitilarakentamista oli rakenteilla nousujohteisesti ja vuoden lopussa sitä oli keskeneräisenä miltei 450 000 kerrosneliömetriä.

Toimitilarakentamisena vuonna 2021 valmistuneiden rakennusten kerrosala oli hieman alle 300 000 kerrosneliömetriä. Valmistuneen kerrosalan määrä on ollut keskimäärin samalla tasolla viimeisten neljän vuoden ajan.

Toimitilarakentamista aloitettiin runsaat 340 000 kerrosneliömetriä, mikä on selvästi kahta edellistä vuotta enemmän. Myönnettyjen rakennuslupien kerrosalan määrä oli miltei samoissa lukemissa edellisen vuoden kanssa. Muuhun kuin asuinrakentamiseen myönnetyissä luvissa oli uutta kerrosalaa noin 360 000 kerrosneliömetriä.

Lisää asumisen ja rakentamisen tilastotietoa Helsingistä: asuminenhelsingissa.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Hanna Dhalmann
asunto-ohjelmapäällikkö
kaupunginkanslia
040 534 6242
hanna.dhalmann@hel.fi

Kuvat

Rakentamista Pasilan Postipuistossa syyskuussa 2021, Tero Pajukallio.
Rakentamista Pasilan Postipuistossa syyskuussa 2021, Tero Pajukallio.
Lataa
Myös vuonna 2021 ylitettiin 7000 asunnon tuotantotavoite. Helsingin asuntotuotantotavoite nousee 8000 asuntoon vuodesta 2023.
Myös vuonna 2021 ylitettiin 7000 asunnon tuotantotavoite. Helsingin asuntotuotantotavoite nousee 8000 asuntoon vuodesta 2023.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia
Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia

PL 1,00099 Helsingin kaupunki

09 310 1641https://www.hel.fi

Kaupunginkanslia on Helsingin kaupungin keskushallintovirasto. Päämäärämme on kaupunki, joka tarjoaa parastaan kaupunkilaisille ja menestyy kiihtyvässä kilpailussa. Uudistamme kaupunkia strategian mukaisesti yhdessä toimialojen kanssa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia

Omorganisering av Seure Henkilöstöpalvelut Oy:s ägarstruktur framskrider till beslut17.9.2026 14:00:00 EEST | Pressmeddelande

Helsingfors stadsstyrelse behandlar den 21 september ett förslag om en omorganisering av Seure Henkilöstöpalvelut Oy:s (Seure) ägarstruktur så att den motsvarar den ändring av upphandlingslagen som trätt i kraft sommaren 2026. I och med ändringen i ägarstrukturen skulle Helsingfors, Esbo och Vanda städer sälja en del av sina aktier i Seure till andra nuvarande aktieägare och Päijänne-Tavastlands välfärdsområde så att alla ovannämnda instansers ägarandel av Seure i fortsättningen vore minst 10 procent.

Seure Henkilöstöpalvelut Oy:n omistusrakenteen uudistaminen etenee päätöksentekoon17.9.2026 14:00:00 EEST | Tiedote

Helsingin kaupunginhallitus käsittelee 21. syyskuuta esitystä Seure Henkilöstöpalvelut Oy:n (Seure) omistusrakenteen uudistamisesta vastaamaan kesällä 2026 voimaan tullutta hankintalain muutosta. Järjestelyn myötä Helsingin, Espoon ja Vantaan kaupungit myisivät Seuren osakkeitaan muille nykyisille osakkaille sekä Päijät-Hämeen hyvinvointialueelle siten, että kaikkien edellä mainittujen tahojen omistus Seuresta olisi jatkossa vähintään 10 prosenttia.

Reorganisation of Seure ownership structure moves to decision-making stage17.9.2026 14:00:00 EEST | Press release

On 21 September, the Helsinki City Board will consider a proposal to restructure the ownership of the personnel services company Seure Henkilöstöpalvelut Oy (Seure) to align with an amendment to the Public Procurement Act that entered into force in the summer of 2026. Under the proposed restructuring, the cities of Helsinki, Espoo and Vantaa would sell a portion of their shares in the Seure firm to other current shareholders and to the Wellbeing Services County of Päijät-Häme in such a way that each of these enntities would continue to hold at least a 10 per cent stake in Seure.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye