Helsingistä kiertotalouden suunnannäyttäjä

Kiertotalousklusteri keskittyy alkuvaiheessa erityisesti rakentamisen kiertotalouden edistämiseen, koska Helsingin kaupungilla on siinä vahva rooli tilaajana, rakennuttajana ja rakentajana. Esimerkiksi materiaalivirtojen hallinta ja hyödyntäminen edellyttävät monialaista kehittämistä sekä koordinoitua yhteistyötä eri toimijoiden kesken. Lisäksi digitaalisilla ratkaisuilla ja alustapalveluilla on suuri merkitys kiertotalouden ja siihen perustuvan uuden liiketoiminnan edistämisessä.
Rakennusalan yrityksistä suuri osa toimii pääkaupunkiseudulla tai laajemmalla metropolialueella. Metropolialueen materiaalivirrat ovat suuret ja toiminnot sijaitsevat melko lähellä toisiaan, jolloin materiaalien kuljetuskustannukset ovat kohtuullisia. Lisäksi kiertotalouden uusia ratkaisuja kehittävistä ja tarjoavista toimijoista merkittävä osa toimii pääkaupunkiseudulla. Siksi metropolialueella jos missä voivat materiaalien uudelleenkäyttö, kierrätys ja jalostus uusiomateriaaliksi kehittyä kannattavaksi liiketoiminnaksi.
Ensimmäiset kehittämistoimenpiteet jo käynnistymässä
Kiertotalouden klusteriohjelmaan osallistuvat toimijat edistävät yhdessä rakennusmateriaalien sekä rakennusosien kierrätystä ja saatavuutta. Yhtenä ensimmäisistä konkreettisista toimenpiteistä kehitetään materiaalien kierron toimintamallia Vattuniemen pilottikohteissa. Alueella on 16 purettavaa kiinteistöä, jotka ovat yksityisten yritysten omistuksessa. Tilalle tullaan rakentamaan pääosin asuinrakennuksia. Pilottihankkeessa tarkastellaan, miten purkukartoitusten ennakointi vaikuttaa rakentamisen kiertotalouteen sekä kehitetään tietojen avulla materiaalien kierron alustaekosysteemiä. Tavoitteena on ohjata sekä purkutoimintaa että myös materiaalien uudelleenkäyttäjiä kiertotalouden mukaiseen rakentamiseen.
Kaupunki rahoittaa kolmevuotista klusteriohjelmaa noin 3 miljoonalla eurolla. Ohjelmaa ja sen suunnitelmia esiteltiin online-tilaisuudessa 9. kesäkuuta.
”Tavoitteemme vuodelle 2035 on, että Helsingissä toteutetaan maankäytössä ja rakentamisessa hiilineutraalia kiertotaloutta, jossa luonnonvaroja käytetään säästeliäästi ja elinkaaren aikainen hiilijalanjälki on alhainen.” Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön apulaispormestari Anni Sinnemäki kertoi tilaisuudessa.
”Hiilineutraaliustavoitteemme sisältää myös toimitusketjussamme syntyvät päästöt, jotka vastaavat noin 90 prosenttia nykyraportointimme mukaisista päästöistä. Näin ollen materiaalisidonnaisten päästöjen leikkaaminen on meille todella merkittävässä roolissa ja tähän yhtenä keinona olemme tunnistaneet erilaiset kiertotalousratkaisut,” tiivisti Skanskan ympäristöpäällikkö Hanna-Maija Tikka klusteriohjelman tavoitteita yrityksille.
Klusteriohjelmaan pääsee ilmoittatumaan mukaan täällä.
Rakentamisen kiertotalouden ajankohtaisia asioita voi jatkossa seurata osoitteessa https://testbed.helsinki/kiertotalous/.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja klusteriohjelmasta:
Innovaatioagentti Mira Jarkko, puh. 040 334 1629, e-mail: mira.jarkko@hel.fi
Viestinnän yhteyshenkilö:
Viestintäasiantuntija Tero Lahti, puh. 040 334 4801, e-mail: tero.j.lahti@hel.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kaupunginkanslia on Helsingin kaupungin keskushallintovirasto. Päämäärämme on kaupunki, joka tarjoaa parastaan kaupunkilaisille ja menestyy kiihtyvässä kilpailussa. Uudistamme kaupunkia strategian mukaisesti yhdessä toimialojen kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia
Nuoret, vaikuttaminen ja tulevaisuus -keskusteluilta keskittyy nuorten ajatuksiin15.10.2025 11:54:19 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginvaltuuston 150-vuotisjuhlavuosi pohtii historian lisäksi myös tulevaisuutta. Juhlavuoden viimeisessä yleisötapahtumassa 23. lokakuuta kuullaan puheenvuoroja nuorilta, avataan nuorten vaikuttamismahdollisuuksia ja keskustellaan paikallisdemokratian tulevaisuudesta.
Helsingin kaupunginvaltuusto hyväksyi Hernesaaren kaavaratkaisun9.10.2025 00:01:00 EEST | Tiedote
Valtuusto kokoontui 8. lokakuuta ja hyväksyi Hernesaaren uuden asemakaavan sekä asemakaavan muutoksen. Valtuusto päätti kokouksessa myös Vuosaarenlahden pienvenesataman kaavasta.
Olympiastranden föreslås som ny plats för HAM Helsingfors konstmuseum8.10.2025 10:30:47 EEST | Pressmeddelande
Arbetsgruppen för HAM:s lokalprojekt föreslår Olympiaterminalen och Hamnhuset på Magasinstranden som ny plats för HAM Helsingfors konstmuseum. Andra alternativ som utreddes på slutrakan av lokalutredningen var en ny underjordisk byggnad i Magasinsparken och sockerbrukets lokaler vid Tölöviken.
HAM Helsingin taidemuseon uudeksi sijainniksi ehdotetaan Olympiarantaa8.10.2025 10:30:47 EEST | Tiedote
HAM-tilahanketyöryhmä esittää Helsingin taidemuseo HAMin uudeksi sijainniksi Makasiinirannan Olympiaterminaalia ja Satamataloa. Muita tilaselvityksen loppusuoralla vertailtuja vaihtoehtoja olivat maanalainen uudisrakennus Makasiinipuistossa ja Töölönlahden sokeritehtaan tilat.
Olympiaranta proposed as the new location of the HAM Helsinki Art Museum8.10.2025 10:30:47 EEST | Press release
The HAM facility working group proposes the Olympia Terminal and the Port of Helsinki’s Head Office in Makasiiniranta as the new location of the HAM Helsinki Art Museum. Other alternatives compared in the final stage of the facility assessment included a new underground building in Makasiinipuisto and the former sugar factory premises in Töölönlahti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme