Helsinki Biennaalista on julkaistu laaja vaikuttavuustutkimus

Kesällä 2021 Helsingissä järjestettiin ensimmäistä kertaa kansainvälinen nykytaidetapahtuma Helsinki Biennaali. Tapahtuma esitteli 41 taiteilijaa tai taiteilijaryhmää sekä Suomesta että eri puolilta maailmaa. Biennaalissa Vallisaaressa vieraili tapahtuma-aikana kesä–syyskuussa 148 000 kävijää, minkä lisäksi tapahtuma tarjosi yleisölle taide-elämyksiä eri puolilla Helsinkiä. Biennaalin kuratoinnista ja tuotannosta vastaa HAM Helsingin taidemuseo. Seuraavan kerran Helsinki Biennaali järjestetään vuosina 2023 ja 2025.
Vaikuttavuustutkimuksen tavoitteena oli kerätä ensimmäisestä biennaalista kattavat lähtötasotiedot ja lisäksi tuottaa tietoa tapahtuman vaikuttavuudesta. Vaikuttavuutta arvioitiin suhteessa biennaalille asetettuihin kolmeen päätavoitteeseen: 1) Helsingin tunnettuuden kasvattaminen korkeatasoisena kuvataide- ja kulttuurikaupunkina, 2) merellisen Helsingin ja merellisten palvelujen esiin nostaminen ja 3) ekologisesti kestävän ja vastuullisen tapahtuman järjestäminen.
Keskeisimpiä tutkimusaineistoja olivat Vallisaaressa toteutettu yleisökysely, helsinkiläisille suunnattu kuntalaiskysely ja tapahtuman kävijälaskentadata. Tutkimuksen osana haastateltiin tapahtuman taiteilijoita ja yhteistyökumppaneita ja Helsingin kuvataidekentän asiantuntijoita. Lisäksi toteutettiin yrityskysely biennaaliin läheisesti liittyville merellisille yrittäjille. Biennaalin ympäristöohjelmaan liittyneiden ympäristövaikutusten aineisto kerättiin osana Ekokompassi-järjestelmän toteuttamista.
Helsingin maine korkeatasoisena kuvataide- ja kulttuurikaupunkina vahvistui
Tutkimuksen perusteella voidaan todeta, että tapahtuma vastasi sille asetettuihin tavoitteisiin ja vaikuttavuuden odotuksiin. Biennaali tarjosi taide-elämyksiä erityyppisille yleisöille ja vahvisti Helsingin mainetta korkeatasoisena kuvataide- ja kulttuurikaupunkina. Lisäksi tapahtumalla tuettiin onnistuneesti Helsingin merellisen strategian tavoitteita – kyselyihin vastanneet kokivat, että vierailu lisäsi kiinnostusta Helsingin saaristoa kohtaan, ja he pitivät Helsingin saariston vapaa-ajankäytön edistämistä hyvänä asiana. Helsinki Biennaali sitoutui lisäksi noudattamaan ympäristöohjelmansa kriteereitä ja toimimaan kestävällä ja vastuullisella tavalla tapahtuman järjestämisessä myös jatkossa.
Kävijäkokemukset positiivisia – ulkoilun ja taiteen yhdistelmä houkutteli
Tutkimuskatsaus osoittaa, että Helsinki Biennaali oli monella tapaa ainutlaatuinen tapahtuma. Tapahtuman järjestäminen Vallisaaressa koettiin onnistuneeksi, sillä sijainti tarjosi mahdollisuuden kokea taide-elämyksiä luonnossa ja sai monet kävijöistä katsomaan Helsinkiä uudella tavalla. Vierailulla haluttiin yhdistää ulkoilua ja taidetta, mikä paikan päällä toteutui kävijöiden mukaan erinomaisesti. Suurin osa kävijäkyselyyn vastanneista antoikin tapahtuman kokonaisarvosanaksi hyvän tai erinomaisen, ja suurin osa heistä koki mieleenpainuvia taide-elämyksiä vierailunsa aikana.
Kritiikkiä tapahtumakokemuksestaan kävijät antoivat muun muassa jonotuksesta lautoille, tapahtuman esteettömyydestä ja ravintolapalveluiden hinta-laatusuhteesta ja niiden pääasiallisesta keskittymisestä yhteen paikkaan.
Kaksi kolmesta biennaalissa vierailleesta oli naisia, ja kävijäprofiili oli selvästi painottunut korkeasti koulutettuihin. Noin puolet kävijöistä oli helsinkiläisiä, ja pääkaupunkiseudun ulkopuolelta Suomesta oli kotoisin noin neljännes kävijöistä. Ulkomaisia oli noin joka kymmenes.
Lue vaikuttavuustutkimus kokonaisuudessaan täällä.
Vuoden 2023 Helsinki Biennaalin kuraattori julkistetaan maaliskuun lopussa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heidi Taskinen, erityissuunnittelija, Helsingin kaupunki
+358 40 334 4775, heidi.taskinen@hel.fi
Jonna Hurskainen, HAMin ja Helsinki Biennaalin tuotantopäällikkö
+358 40 128 6070, jonna.hurskainen@hel.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
HAM Helsingin taidemuseo
HAM Helsingin taidemuseo pitää huolta helsinkiläisten omasta taidekokoelmasta, johon kuuluu yli 9000 teosta. HAM hoitaa ja kartuttaa taidekokoelmaa, johon kuuluvat myös kaupungin julkiset taideteokset. Tennispalatsiin keskittyvissä kotimaisissa ja kansainvälisissä näyttelyissään HAM tuo esille modernia taidetta ja nykytaidetta. HAM Helsingin taidemuseo
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Kirjasto panostaa toisen asteen opiskelijoiden palveluihin11.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginkirjasto tuo syksystä 2025 alkaen käyttöön uusia, lukiolaisille ja ammatillisen koulutuksen opiskelijoille räätälöityjä palveluita. Tavoitteena on tukea opiskelijoiden lukutaitoa, tehdä kirjastoa ja kirjallisuutta tutuksi sekä vahvistaa yhteistyötä oppilaitosten kanssa.
Päätöstiedote: kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan kokous 9.9.20259.9.2025 20:10:56 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan 9.9. kokouksen päätöstiedote on julkaistu. Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta käsitteli kokouksessaan useita talousarvioaloitteita ja investointihankkeita. Lautakunta antoi lausunnot muun muassa koulunuorisotyön ja harrastustoiminnan laajentamisesta sekä Oodin itsenäisyyspäivän lastenjuhlasta. Lisäksi lautakunta hyväksyi Talin jalkapallohallin perusparannuksen tarveselvityksen ja antoi puoltavan lausunnon Malminkartanon kirjaston laajennus- ja perusparannushankesuunnitelmasta.
Lauluntekijälegenda Alejandro Escovedo saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen – konsertti Savoy-teatterissa joulukuussa9.9.2025 16:31:55 EEST | Tiedote
Legendaarinen laulaja-lauluntekijä Alejandro Escovedo saapuu vihdoin Suomeen. Yli neljä vuosikymmentä musiikkia tehnyt Escovedo yhdistää ainutlaatuisella tavalla meksikolaisiin juuriinsa rock-musiikkia, americanaa ja kantria – ja nyt tämä karismaattinen tarinankertoja kuullaan livenä 12. joulukuuta 2025 klo 19 osana Savoy & Sound Tracker Presents! -konserttisarjaa.
Helsingin kaupunginkirjasto siirtyy valtakunnalliseen luokitusjärjestelmään – helsinkiläisnuoret palkataan tarroittamaan 650 000 teosta8.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginkirjasto siirtyy Yleisten kirjastojen luokitusjärjestelmään syksyn 2025 aikana. Muutoksen myötä osa kirjastojen aineistosta vaihtaa paikkaa hyllyissä ja 650 000 teosta tarroitetaan uusiksi. Tarroitustyöhön palkataan helsinkiläisiä nuoria.
Helsingfors stadsbibliotek övergår till ett nationellt klassifikationssystem – unga helsingforsare anställs för att förse 650 000 verk med etiketter8.9.2025 07:59:00 EEST | Pressmeddelande
Helsingfors stadsbibliotek övergår under hösten 2025 till de allmänna bibliotekens klassifikationssystem. Förändringen innebär att en del av bibliotekens material flyttas till nya hyllor och att 650 000 artiklar får nya etiketter. Stadsbiblioteket anställer Helsingforsungdomar för att förse verken med etiketter.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme