Henkilökohtaisen avun käyttäjien kannattaa varautua ensi viikon lakkoon
Lakko ei koske Heta-liittoon kuulumattomien henkilökohtaisia avustajia. Lakon ulkopuolelle on rajattu myös palkkaryhmä B:ssä työskentelevät avustajat, joiden tehtävien tekemättä jättäminen uhkaisi henkeä ja terveyttä. Myös lakonalaisiin tehtäviin eli palkkaryhmän A tehtäviin saattaa kuulua sellaisia tehtäviä, jotka ovat hengen ja terveyden kannalta oleellisia.
Pirkanmaan hyvinvointialueen henkilökohtaisen avun yksiköstä on lähetetty henkilökohtaisen avun käyttäjille sähköpostilla ohjeita lakkotilanteeseen varautumisesta.
Jos henkilökohtaisen avun käyttäjä tarvitsee työtaisteluun liittyvissä asioissa neuvontaa tai ohjausta, voi ottaa yhteyttä vammaispalvelun sosiaalityöntekijöihin tai henkilökohtaisen avun yksikköön puhelimitse arkisin kello 9–12 ja tiistaisin kello 14–17 numeroon 041 730 2108 tai sähköpostilla osoitteeseen avustaja@pirha.fi. Äkillisissä tilanteissa, joissa henki ja terveys on vaarassa, soitetaan 112. Muissa kiireellisissä, virka-ajan ulkopuolisissa tilanteissa, jotka eivät voi odottaa seuraavaan arkipäivään, voi olla yhteydessä sosiaali- ja kriisipäivystykseen, puh. 0500 625 990.
Yhteyshenkilöt
Palvelupäällikkö Anu Lehtinen
puh. 044 4729962
anu.m.lehtinen@pirha.fi
Ikäihmisten ja vammaisten palvelut, Pirkanmaan hyvinvointialue
Tietoja julkaisijasta
Pirkanmaan hyvinvointialue vastaa pirkanmaalaisten julkisten sosiaali- ja terveyspalvelujen sekä pelastuspalvelujen järjestämisestä ja pääosin myös tuottamisesta. Lisätietoja pirha.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan hyvinvointialue
Hautausaikojen pidentyminen on kasvattanut vainajasäilytyksen tarvetta – Pirkanmaan hyvinvointialue alkaa periä maksua vainajasäilytyksestä15.12.2025 11:03:43 EET | Tiedote
Hautausaikojen pidentyminen on lisännyt vainajasäilytyksen tarvetta ja kasvattanut säilytyksestä aiheutuvia kustannuksia Pirkanmaan hyvinvointialueella. Hyvinvointialue alkaa vuoden 2026 alusta alkaen laskuttamaan vainajasäilytyksestä, jotta osa säilytyksen lisääntyneistä kustannuksista saadaan katettua.
Aluehallitus otti käyttöön vainajien säilytysmaksun ja päätti henkilöstöetuuksista uudelleen15.12.2025 10:46:42 EET | Tiedote
Aluehallitus päätti maanantaina esittää hyvinvointialueen strategiaa ja ensihoidon palvelutasopäätöstä aluevaltuuston hyväksyttäväksi. Vainajien säilytysmaksu otettiin käyttöön esityksen mukaisesti. Aluehallitus käytti myös otto-oikeuttaan henkilöstöjaoston päätökseen henkilöstöetuuksista. Hallitus muutti etuudet yhteistoimintaelimessakin esillä olleen viranhaltijaesityksen mukaiseksi yksimielisesti.
Influenssakausi on alkanut myös Pirkanmaalla – rokote kannattaa edelleen ottaa12.12.2025 09:02:28 EET | Tiedote
Tämän vuoden influenssakausi on käynnistynyt Suomessa. Myös Pirkanmaalla virus leviää jo voimakkaasti ja epidemia on alkanut.
Uusi sädesuoja Taysin verisuonikeskuksessa vähentää henkilökunnan saamaa sirontasäteilyä ja parantaa työturvallisuutta merkittävästi11.12.2025 15:29:26 EET | Tiedote
Angiografiatoimenpiteissä potilaasta siroava säteily on suurin säteilyaltistuksen aiheuttaja leikkaussalin henkilökunnalle. Taysin verisuonikeskus on ottanut käyttöön uudenlaisen säteilysuojajärjestelmän, joka alustavien mittausten perusteella vähentää henkilöstön saamaa säteilyä merkittävästi.
Konsernijohtajaksi haki 28 henkilöä11.12.2025 08:57:55 EET | Tiedote
Pirkanmaan hyvinvointialueen konsernijohtajan virkahaku on päättynyt.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
