Hiiliviljelystä ratkaisuja ilmastonmuutokseen: hiiliviljelyaloite on osa komission ilmastopakettia
16.12.2021 08:00:00 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
- Maaperäprosessit ovat hitaita mutta alati vaihtuvia. Hiilensidonnan pysyvyyden ja lisäisyyden määrittäminen on luonnossa vaikeaa, ellei mahdotonta. Selkeät kriteerit ja pelisäännöt ovat siten oleellisia, kun hiiliviljelystä edetään hyvityksiin tai joustoihin ilmastoneutraalisuuden laskennassa, muistuttaa MTK:n ympäristöjohtaja Liisa Pietola.
Satoisuus ja maankäytön resurssitehokkuus on otettava komission esityksessä paremmin huomioon
MTK linjaa hiiliviljelyksi kaiken viljelytoiminnan, joka lisää maahan orgaanista ainesta tai estää multavuuden katoa. Komission esittämät toimenpiteet, joissa ovat mukana aluskasvit ja maan muokkauksen vähentäminen tai nurmipeitteisyyden edistäminen, ovat realistisia ja kannatettavia. Toimenpiteet eivät voi rajoittua vain eloperäisten maiden ennallistamiseen ja vettämiseen tai peltometsäviljelyyn, jotka ovat olleet esillä aloitteen valmistelussa. Hiiliviljely on osa ruuantuotantoa.
- Kaipaamme komission esitykseen lisää sisältöä satoisuuden ja maankäytön resurssitehokkuuden kasvattamiseksi. Jotta pääsemme ilmastoneutraalisuuteen ja edelleen nettonegatiivisuuteen eli nielujen lisäämiseen, on tuotettava biomassaa eli orgaanista ainesta vähemmillä päästöillä maaperästä. Isossa kuvassa poistumat eli hiilidioksidin sidonta mukaan lukien metaani ovat tällöin suuremmat kuin kasvihuonekaasupäästöt, Pietola kommentoi.
Viljelymenetelmillä voidaan vaikuttaa hiilen poistumaan ilmakehästä eli siirtoon kasveihin ja maaperään sekä toisaalta hiilikatoon maaperästä. Hiiliviljelyn haasteena ovat olosuhteet huomioon ottavat todentamismallit. On myös sovitettava yhteen eri ympäristötavoitteet – erityisesti luonnon monimuotoisuuden turvaaminen.
Sääntelyn on mahdollistettava aito hiiliviljely
MTK odottaa selkeyttä monitorointiin, läpinäkyvyyttä raportointiin ja kustannustehokkuutta todentamiseen, sillä vain siten päästään oikeudenmukaisiin korvauksiin ja markkinoiden perusteisiin. Sääntelyn on mahdollistettava aito hiiliviljely ja siihen kannustaminen. MTK muistuttaa, että tavoiteltavat nettopäästövähennykset voidaan saavuttaa, jos maa- ja metsätalous nähdään ratkaisuna luonnontieteellisten kriteerien, eli kasvien yhteyttämisen kautta.
Lisätietoja:
Liisa Pietola, ympäristöjohtaja, 050 438 4014, liisa.pietola@mtk.fi
Jenna Bergholm, projektiasiantuntija, 050 407 8543, jenna.bergholm@mtk.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Yhden varaan ei voi enää rakentaa – monialaisuus tekee maatilasta kestävän6.5.2026 15:31:45 EEST | Artikkeli
Maatalous on murroksessa. Yhteen tuotantosuuntaan nojaava tila on yhä useammin haavoittuva taloudellisesti, ekologisesti ja sosiaalisesti. Tulevaisuuden menestys syntyy monipuolistamisesta, monialaisuudesta sekä yhteistyöstä ja jatkuvasta uudistumisesta.
Maanomistajan omaisuudensuoja ei toteudu riittävästi – lakiin tarvitaan korjauksia5.5.2026 12:33:05 EEST | Tiedote
MTK kritisoi uutta yhdyskuntakehittämislain lakiluonnosta, joka jättää maanomistajan omaisuudensuojan liian heikoksi. MTK:n mukaan esitys ylläpitää nykytilaa, jossa pakkolunastusta voidaan käyttää liian kevyin perustein ja maanomistajan asema jää turvattomaksi. Lainsäädäntöä on muutettava.
MTK:n Hemmilä: Ruokamarkkinoiden reagoitava nopeasti Iranin sodan synnyttämään kustannuskriisiin28.4.2026 12:51:10 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliiton (MTK) puheenjohtaja Tero Hemmilä vaatii koko ruokaketjussa nopeita toimia Iranin sodan aiheuttaman kustannuskriisin hillitsemiseksi maataloudessa. Hallituksen kehysriihi ei tarjonnut ratkaisuja tilanteeseen, joka heijastuu jo suoraan kotimaiseen ruoantuotantoon. Sen takia markkinoiden on reagoitava.
Jokakeväinen puheenaihe: miksi lantaa levitetään?23.4.2026 12:29:44 EEST | Tiedote
Kevät tuo tullessaan valon, sulavat pellot ja monille myös tutun tuoksun. Lannan haju jakaa mielipiteitä, mutta yleensä se viipyy ilmassa vain hetken. Sitä vastoin vaikutukset ulottuvat pitkälle kasvukauteen ja koko ruoantuotantoon. Peltojen lannoitus onkin yksi kevään olennaisimmista – ja myös positiivisimmista – maatalouden merkeistä.
Kehysriihi ei tuonut ratkaisuja maatalouden kustannuskriisiin, metsäsektori unohtui22.4.2026 22:51:50 EEST | Tiedote
Hallituksen kehysriihi ei löytänyt vastauksia maatalouden akuuttiin kustannuskriisiin. Energiaveron palautukseen kahdeksi vuodeksi tehty 10 miljoonan euron korotus ei korjaa tilannetta, jossa satojen miljoonien eurojen kustannusnousut lannoitteisiin ja polttoaineisiin kasaantuvat nopeasti maatiloille. On pettymys, ettei hallitus vastannut MTK:n esitykseen 100 miljoonan euron kriisituesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
