Kaakkois-Suomen ELY-keskusKaakkois-Suomen ELY-keskus

Hiitolanjoki sai rannalleen luonnonsuojelualueen

Jaa
Kaakkois-Suomen ELY-keskus on perustanut Helmi-elinympäristöohjelman rahoituksella yksityisen luonnonsuojelualueen Rautjärvelle Hiitolanjoen rannalle. Alueen omistaa Etelä-Karjalan virkistysaluesäätiö. Hiitolanjoen luonnonsuojelualue on merkittävä monimuotoinen luhta- ja korpialue, jossa on myös entisiä niittyjä sekä puustoisempia metsäsaarekkeita.
Ilmakuva Hiitolanjoen Lahnaselta kuvaajana Arto Apila. Kuva Etelä-Karjalan virkistysaluesäätiö.
Ilmakuva Hiitolanjoen Lahnaselta kuvaajana Arto Apila. Kuva Etelä-Karjalan virkistysaluesäätiö.

Hiitolanjoen retkeilyreitti kulkee luonnonsuojelualueen läpi

Uusi luonnonsuojelualue sijaitsee samalla Etelä-Karjalan virkistysaluesäätiön omistamalla alueella, jossa on jo retkeilyreitti ja luontopolku. Pinta-alaltaan suojelualue on noin 19 hehtaaria. Perustettu suojelualue on osa soidensuojelun täydennysehdotuksen Lahnasenluhdat-Uudensillanluhdat -aluetta. Etelä-Karjalan virkistysaluesäätiö haki alueen suojelua ja se toteutettiin vapaaehtoisuuteen perustuvan Helmi-ohjelman rahoituksella. "Kohteen suojelu oli pitkään suunnitteilla ja suojelupäätös on tervetullut lisä Hiitolanjoen kehittämiseen", toteaa Hanna Ollikainen Etelä-Karjalan virkistysaluesäätiöstä.

Suojelualueella on useita luonnonmonimuotoisuuden kannalta arvokkaita elinympäristöjä

Suojelualue koostuu pääasiassa Hiitolanjoen ranta-alueilla olevista luhta-alueista, mm. koivu-, avo- ja pajuluhdista. Myös harvinaista harmaaleppäluhtaa esiintyy. Suurempien jokien yhteydessä olevia laajoja luhtia on Etelä-Suomessa vähän, mikä lisää alueen arvoa.

Alueen kivennäismaasaarekkeet ovat myrskytuhojen seurauksena lahopuustoisia ja metsittyneet uudelleen pääasiassa lehtipuustolla. Luhdista ja korvista aikanaan raivatut entiset niityt ovat käytöstä poistumisen jälkeen soistuneet ja metsittyneet uudelleen.

Luonnonsuojelualueella on monipuolinen luhtalajisto esim. putkilokasveissa. Alue on linnustoltaan monipuolinen ja runsas. Lisäksi se on liito-oravan elinympäristöä.

Jokamiehenoikeudet säilyvät suojelualueella

Luonnonsuojelualueen rauhoitusmääräyksillä turvataan alueen luonnontilaa. Määräyksissä on kielletty alueen luonnontilaa ja maisemakuvaa muuttavat toimet mm. metsätalouden harjoittaminen ja rakentaminen.

Rauhoitusmääräyksistä huolimatta alueella saa edelleen liikkua jokamiehen oikeudella olemassa olevalla retkeilyreitillä ja sen ulkopuolella sekä poimia marjoja ja ruokasieniä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Etelä-Karjalan virkistysaluesäätiö, Hanna Ollikainen
s-posti: etunimi.sukunimi@ekarjala.fi
P. 040-8235105


ELY-keskus/Helmi-ohjelma, Luonnonsuojeluasiantuntija Maria Vesterinen
s-posti: etunimi.sukinimi@ely-keskus.fi
P. 0295 029 004

Kuvat

Ilmakuva Hiitolanjoen Lahnaselta kuvaajana Arto Apila. Kuva Etelä-Karjalan virkistysaluesäätiö.
Ilmakuva Hiitolanjoen Lahnaselta kuvaajana Arto Apila. Kuva Etelä-Karjalan virkistysaluesäätiö.
Lataa
Kartta luonnonsuojelualueesta
Kartta luonnonsuojelualueesta
Lataa
Luonnonsuojelualue joen toiselta puolen kuvattuna. Kuva Maria Vesterinen.
Luonnonsuojelualue joen toiselta puolen kuvattuna. Kuva Maria Vesterinen.
Lataa
Vanhaa niittyaluetta jossa kaatuneita puita. Kuva Maria Vesterinen.
Vanhaa niittyaluetta jossa kaatuneita puita. Kuva Maria Vesterinen.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Kaakkois-Suomen ELY-keskus
Kaakkois-Suomen ELY-keskus
Kauppamiehenkatu 4 (PL 1041)
45101 Kouvola

0295 029 000http://www.ely-keskus.fi/kaakkois-suomi

Kaakkois-Suomen ELY-keskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa. ELY-keskus hoitaa elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, liikenteeseen ja infrastruktuuriin sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.

Kaakkois-Suomen ELY-keskus kehittää ja tukee taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia. ELY-keskus toimii tiiviissä yhteistyöverkostossa alueen, kansalaisten, yritysten, yhteisöjen ja muiden toimijoiden hyväksi tavoitteenaan elinvoimainen, kestävä ja saavutettava Kaakkois-Suomi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kaakkois-Suomen ELY-keskus

Sateiset ja koleat säät ovat pitäneet kaakon leväesiintymät vähissä26.6.2025 15:08:46 EEST | Tiedote

Pilvinen, epävakainen ja ajankohtaan nähden viileä sää pitävät sinileväesiintymiä alhaisina Kaakkois-Suomessa. Kuluvalla viikolla leväseurannan sisävesien havaintopaikoista Lappeenrannan Haapajärvellä on havaittu hieman levää. Rannikkoalueella Virolahden Rautalanselällä havaittiin keskiviikkona runsaasti levää ja mahdollisesti ulompana Virolahden edustalla on lievä tai kohtalainen leväesiintymä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye