Hillevi Mannonen S-Pankin hallituksen jäseneksi
3.12.2021 09:20:00 EET | S-Pankki Oyj | Tiedote

S-Pankin ylimääräinen yhtiökokous on nimittänyt FK, SHV Hillevi Mannosen S-Pankin hallituksen uudeksi, omistajista riippumattomaksi jäseneksi. Yhtiökokous nimitti Mannosen hallitukseen 8.11.2021. S-Pankin hallitus on valinnut Mannosen hallituksen riski- ja tarkastusvaliokunnan jäseneksi.
Hallitus- ja konsultointitehtäviin siirtynyt Mannonen on tehnyt työuransa finanssialalla vakuutusmatematiikan ja riskienhallinnan parissa. Mannonen on toiminut aiemmin muun muassa aktuaari- ja riskienhallintajohtajana työeläkevakuutusyhtiö Ilmarisessa. S-Pankin hallituksen lisäksi Mannonen on myös energiayhtiö Helenin hallituksen jäsen.
”Hillevi Mannosen vahva kokemus riskienhallinasta, finanssialan asiantuntija- ja johtotehtävistä sekä hallitustyöskentelystä antavat hyvät edellytykset jatkolle. Toivotan Hillevin tervetulleeksi hallitukseen”, S-Pankin hallituksen puheenjohtaja Jari Annala sanoo.
“S-Pankki on erittäin kiinnostavassa vaiheessa ja yhtiön strategisena tavoitteena on kasvaa miljoonan aktiivisen asiakkaan pankiksi. Uskon voivani tukea yhtiötä tässä tavoitteessa taustani ja kokemukseni turvin”, Hillevi Mannonen sanoo.
S-Pankki palasi S-ryhmän 100-prosenttiseen omistukseen 5.10.2021, kun Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta (SOK) ja S-ryhmän alueosuuskaupat ostivat LähiTapiola Vahinkovakuutuksen, LähiTapiola Henkiyhtiön, LähiTapiolan alueyhtiöiden sekä Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elon osakkeet S-Pankki-konsernin emoyhtiössä S-Pankki Oyj:ssä.
SOK:n ja S-ryhmään kuuluvien alueosuuskauppojen omistaman S-Pankin hallituksen puheenjohtajana toimii SOK:n liiketoimintaryhmän johtaja Jari Annala ja varapuheenjohtajana Osuuskauppa HOK-Elannon toimitusjohtaja Veli-Matti Liimatainen.
Hallituksen muut jäsenet ovat Leipurin Oyj:n toimitusjohtaja Heli Arantola, yrittäjä Hillevi Mannonen, SOK:n CFO Jorma Vehviläinen ja Osuuskauppa Hämeenmaan toimitusjohtaja Olli Vormisto.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jari Annala, S-Pankin hallituksen puheenjohtaja, +358 50 566 5032, jari.annala@sok.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
Tutkimus: kuusi kymmenestä on varautunut asumisen lisäkuluihin – lähes puolet kokee kustannusten yllättäneen11.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Suomalaisten asumiskustannukset pysyvät useimmilla hallinnassa, mutta arjen yllätykset ovat silti tavallisia. S-Pankin teettämän tuoreen kyselyn mukaan lähes joka toinen suomalainen on viimeisen vuoden aikana kohdannut tilanteen, jossa asumisen kuukausikustannukset ovat olleet suuremmat kuin mihin oli varautunut. Yli puolella suomalaisista on yli 1 000 euron säästöt yllättäviä asumismenoja varten.
Bankbedrägerier sker nu via telefonsamtal och WhatsApp – brottslingar söker nya metoder att nå finländare10.3.2026 08:23:52 EET | Pressmeddelande
Formen av bankbedrägerier har förändrats och brottslingar kontaktar finländare allt oftare direkt per telefon och meddelandetjänster. ”Bankerna och myndigheterna kan förhindra och identifiera bedrägerier, men systemet fungerar inte utan människors eget omdöme”, säger Leo Niemelä, datasäkerhetschef på S-Banken.
Pankkihuijaukset siirtyneet puheluihin ja WhatsAppiin – rikolliset etsivät uusia keinoja tavoittaa suomalaiset10.3.2026 08:23:52 EET | Tiedote
Pankkihuijaukset ovat muuttaneet muotoaan, ja rikolliset lähestyvät suomalaisia yhä useammin suoraan puhelimitse ja viestipalveluissa. ”Pankit ja viranomaiset voivat estää ja tunnistaa huijauksia, mutta järjestelmä ei toimi ilman ihmisten omaa harkintaa”, sanoo S-Pankin tietoturvajohtaja Leo Niemelä.
Tutkimus: S-Pankki on suomalaisten mielestä Suomen vastuullisin pankkibrändi9.3.2026 13:06:42 EET | Tiedote
Suomalaiset mieltävät S-Pankin jälleen Suomen vastuullisimmaksi pankkibrändiksi. Asia käy ilmi Sustainable Brand Index -tutkimuksesta, joka kartoittaa kuluttajien mielikuvia vastuullisuudesta.
S-Pankki: Alkuvuoden tuottokiri yllätti – kehittyvät markkinat ja Japani selvässä johdossa9.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Alkuvuoden sijoitusmarkkinat ovat tuottaneet poikkeuksellisen vahvasti, vaikka markkinoilla nähdään samanaikaisesti suuria arvonvaihteluita ja nopeaa rotaatiota eri toimialojen ja alueiden välillä. Päästrategi Tanja Wennonen-Kärnän mukaan sijoittajat hakevat nyt erilaisia vaihtoehtoja ja kotitalouksien luottamus vahvistuu etenkin Euroopassa ja Japanissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
