Aviador Kustannus

Historian pienmiehiä – palindromirunoilijan paluu melankolisen huumorin maille

25.5.2023 08:30:00 EEST | Aviador Kustannus | Tiedote

Jaa
Pekka Kytömäen uusin runokokoelma on samaan aikaan sekä vakava että melankolisen humoristinen. Tamperelaisrunoilijan viimeisintä teosta on valmisteltu seitsemän vuoden ajan.
Kansi: Anna Kytömäki
Kansi: Anna Kytömäki

Pekka Kytömäen runokokoelma Historian pienmiehiä on julkaistu Aviadorin kustantamana.

Pekka Kytömäki palaa uusimmassa runokokoelmassaan Historian pienmiehiä tiiviiseen ja hiottuun runotyyliinsä. Sävyltään sekä vakava että melankolisen humoristinen, oivaltavia kiteytyksiä sisältävä teos on kypsynyt lopulliseen muotoonsa seitsemän vuoden kuluessa. Kytömäen kaksi edellistä runokokoelmaa, Aattelu rulettaa vuodelta 2018 ja vuonna 2020 ilmestynyt Sytytys, ovat otsikkonsa mukaisesti palindromikokoelmia.

Pekka Kytömäki (s. 1975) on tamperelainen runoilija. Hänen esikoisrunokokoelmansa Ei talvikunnossapitoa voitti vuonna 2016 Tampereen kaupungin kirjallisuuspalkinnon. Historian pienmiehiä on hänen viides runokokoelmansa.

KYTÖMÄKI, PEKKA : Historian pienmiehiä
80 sivua
Nidottu, pehmeäkantinen
ISBN 9789523811676
Ilmestymisaika: Toukokuu 2023

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: Anna Kytömäki
Kansi: Anna Kytömäki
Lataa
Pekka Kytömäen kuva © Anna Kytömäki
Pekka Kytömäen kuva © Anna Kytömäki
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Tuore tietoteos tutkii vuonna 1993 tapahtunutta Suomen Säästöpankin jakoa kilpailijoille, jaon vaiheita ja vaikutuksia23.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Martti Häikiön ja Eero Sinkon tietokirja Suomen Säästöpankin tuho on julkaistu Aviadorin kustantamana. 1990-luvun alussa kulutusjuhlasta ja kasinotaloudesta käännyttiin lamaan, vakaan markan politiikasta devalvaatioon ja markan kellutukseen. Pankit ajautuivat asiakkaidensa luotonhoitovaikeuksien seurauksena syvenevään tappiokierteeseen. Säästöpankkien keskusosakepankki SKOP otettiin Suomen Pankin hallintaan 1991. Kaikki pankkiryhmät tarvitsivat valtion tukea ja valtiovarainministeri Iiro Viinanen pelkäsi valtion lainansaannin tyrehtyvän. Suomen Säästöpankin tuho kuvaa objektiivisesti vuosien 1992 ja 1993 säästöpankkiryhmän kehityksen tapahtumat syyllisiä etsimättä. Pankin jakaminen kilpailijoiden kesken oli ymmärrettävästi järkytys säästöpankkien työntekijöille ja luottamushenkilöille. Pankkitoimihenkilöiden ja konttorien määriä vähennettiin, mutta silti tarvittiin vielä vuosia ja SYPin ja KOPin fuusioituminen Meritaksi ennen kuin Suomen pankkijärjestelmä oli toipunut. Tietokirjailija 

Espanjalaisen Cristina Gufén kirjeromaanissa käydään keskustelua Kafkan kanssa – kirjailija ja suomentaja tavattavissa Helsingissä ja Turussa ma 20.4. ja to 23.4.16.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Cristina Gufén kirjeromaani 99 kirjettä Kafkalle on julkaistu Aviadorin kustantamana. 99 kirjettä Kafkalle on kirjeromaani rakastuneen naisen Kafkalle kirjoittamia kirjeitä todellisuudesta, tuskasta, ajasta, tilasta ja halusta. Niillä hän vastaa Kafkan päiväkirjateksteihin, jotka ovat innoittaneet kirjailijan filosofisiin pohdintoihin, runolliseen ilmaisuun ja absurdiin observointiin. Kirja on saanut suosituksia niin Maria Vargas Llosalta kuin Espanjan kuningattareltakin. Cristina Gufé on Espanjan Galiciasta kotoisin oleva kirjallisuuskriitikoiden suuresti arvostama kirjailija, runoilija, toimittaja ja filosofian opettaja. Suomentaja Eija Grundström on pitkään alalla toiminut espanjan kääntäjä, tulkki ja opettaja. Kirjailijan Suomen vierailu Cristina Gufé vierailee Suomessa ma–to 20.–23.4. Hän ja suomentaja Eija Grundström ovat tavattavissa Helsingissä Postitalon Rosebud-kirjakaupassa (Postikatu 2, Helsinki) maanantaina 20.4. klo 17. Kaksikon kanssa kirjasta keskustelemassa Aviadorin k

Manu Kuutin esikoiskokoelman novelleissa elämä heittelee monenlaisia ihmisyksilöitä10.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Manu Kuutin novellikokoelma Pörri on julkaistu Aviadorin kustantamana. Pörrin toisiinsa kytkeytyvissä kertomuksissa elämä iskee ikääntyvän päämme päin peiliä yhä uudestaan, astraalisesti ja psykofyysisesti, kuitenkin melko lystikkäästi. Hahmoina seikkailevat muun muassa vaikeasti määriteltävään Shangri-Lahansa löytänyt Jani, traaginen identiteettikriiseilijä Maija-Olivia, Anton, jonka omakotitalossa on kotiteatteri ja teurastushuone, ääniherkkä Nina Närhi & laulava rumpuli, tyttärensä sulhasehdokkaille berserkkijuomaa tarjoileva Olli Turvala sekä Miller, Aylesbury ja Johnston-Höss, mystinen herrasmieskolmikko jazz-ajan Bostonista. Manu Kuutti (s. 1979) arvostaa hautausmaiden hiljaisuutta, seuraa eläimiä ja juo älyttömästi hyvää teetä. Hän on työskennellyt kirjastossa ja tietojärjestelmien parissa, musisoinut ja runoillut, sotkeutunut tähteinväliseen hörhöilyyn, pariutunut ja aina lopulta eronnut. Nykyään Kuutti pukeutuu lököhousuihin ja raidallisiin villasukkiin toteuttaen kutsumustaan

Marjut Brunilan seitsemäs lastenromaani vie seikkailuun majakkasaaren maisemiin10.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Marjut Brunilan lastenromaani Utön arvoitus on julkaistu Aviadorin kustantamana. Kaksoset Aapo ja Saima sekä pikkuveli Manu lähtevät viettämään koulun syyslomaa setänsä luo kaukaiselle Utön saarelle. Lautalla he tutustuvat yksin matkustavaan Jimiin ja tämän koiraan Paavoon. Kopla aloittaa lomansa jännittävään majakkasaareen tutustumalla. Utössä lapset törmäävät epäilyttävään pariskuntaan, joka etsii outoja vihjeitä. Kohta lapset huomaavat olevansa tekemisissä vaarallisten rikollisten kanssa. Aapo löytää saarelta suuria, tummia linnunsulkia ja näkee mökissä toistuvasti suurikokoisen lintuhahmon, joka johtaa hänet aikoinaan eläneiden ihmisten luokse. Mennyt ja nykypäivä limittyvät – seikkailu on valmis alkamaan! Marjut Brunila on kasvatustieteiden maisteri, lasten- ja nuortenkirjailija sekä sanataideopettaja. Utön arvoitus on hänen seitsemäs lastenromaaninsa. BRUNILA, MARJUT : Utön arvoitus 183 sivua ISBN 9789523814776 Ilmestymisaika: Maaliskuu 2026 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haa

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye