Hoiva-avustajakoulutus nytkähti eteenpäin – JHL: "Merkittävä askel oikeaan suuntaan"
Tasalaatuinen hoiva-avustajakoulutus nytkähti tällä viikolla askeleen eteenpäin. Sosiaali- ja terveysministeriö STM:stä saadun ennakkotiedon perusteella hoiva-avustajakoulutusta lähdetään rakentamaan suositusmuotoisesti kahdesta sosiaali- ja terveysalan perustutkinnon osasta. Näin hoiva-avustajille syntyy myös luonteva polku jatkaa opintojaan aina lähihoitajaksi saakka.
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL on peräänkuuluttanut yhtenäistä hoiva-avustajakoulutusta. Tämä johtuu erityisesti siitä, että vain siten on mahdollista turvata hoiva- ja hoitotyön laatu. Hoiva-avustajia työskentelee vanhuspalveluissa jo nyt, mutta yhtenäisen koulutuksen myötä tunnistetaan ja tiedetään, mitä hoiva-avustajat osaavat. Lisäksi JHL näkee, että hoiva-avustajien tulee olla SORA-lainsäädännön piirissä, mikä osaltaan lisää merkittävästi asiakasturvallisuutta. SORA-säädökset antavat mahdollisuuksia puuttua opiskelijan alalle soveltumattomuuteen.
Hoiva-avustajakoulutus on JHL:n tekemän pitkäjänteisen työn tulosta, sanoo JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine. Niemi-Laineen mukaan hoivatyön laatu ja resurssit on varmistettava.
– Tämä on merkittävä askel oikeaan suuntaan. Hoiva-avustajien yhtenäisellä koulutuksella taataan, että hoitohenkilöstöstä lähi- ja sairaanhoitajat voivat täysipainotteisesti keskittyä omaan työhönsä ja että heillä on siihen riittävä aika. On myös tiedettävä, mitä hoiva-avustaja osaa, joten koulutuksen on ilman muuta oltava yhtenäinen, Niemi-Laine painottaa.
Työvoiman tarve vanhuspalveluissa kasvaa radikaalisti tulevina vuosina. Tämä johtuu väestön ikääntymisestä ja vanhuspalvelulaissa säädetystä sitovasta henkilöstömitoituksesta. Hoiva-avustajakoulutus vastaa osaltaan tähän tarpeeseen. Laskelmien mukaan hoiva-avustajia pitäisi kouluttaa vuosittain 1 000–1 500, jotta vuoteen 2030 mennessä alalla työskentelisi edes 10 000 hoiva-avustajaa.
– Hoiva-avustajilla on oma tärkeä paikkansa hoivakotien arjessa. Vanhustyön kriisi ratkaistaan aidolla moniammatillisuudella, työntekijöiden vahvalla ja tarkoituksenmukaisella osaamisella sekä alan vetovoiman vahvistamisella. Nyt esitetty hoiva-avustajakoulutus toimii täysin näiden tavoitteiden suuntaisesti, JHL:n puheenjohtaja tähdentää.
JHL kannustaa koulutuksen järjestäjiä toteuttamaan koulutuksensa STM:n suosituksen mukaisesti. Suositusta noudattamalla hoiva-avustajien osaaminen voidaan varmistaa.
– Kun hoiva-avustajakoulutuksen tilastointi vielä saadaan kuntoon ja rahoitus varmistettua, ollaan jo pitkällä laadukkaan vanhustyön varmistamisessa, Niemi-Laine sanoo.
Lisätietoja: puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine, 040 702 4772
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Sörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n noin 200 000 jäsentä huolehtivat suomalaisten hyvinvoinnista, peruspalveluista ja turvallisuudesta monenlaisissa tehtävissä. Heidän alojaan ovat hoito, hoiva, kasvatus, sivistys, ruokahuolto, tekniikka ja infrastruktuuri, liikenne, puhtaus ja kunnossapito, hallinto, vapaa-aika, kulttuuri, turva ja pelastus. JHL:n jäsenet työskentelevät kunnissa, valtiolla, yrityksissä, järjestöissä ja seurakunnissa. Kunta-alalla JHL on suurin henkilöstöjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Ammattiliitto JHL: Kouluttautumisen tukeminen on avain soten henkilöstön saatavuuden turvaamiseen3.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL tekemän kyselyn mukaan parhaat koulutukseen liittyvät keinot parantaa henkilöstön saatavuutta sote-aloilla ovat huolehtia taloudellisesta tuesta jatko-, muunto- ja täydennyskoulutuksessa. Lisäksi pitää taata riittävästi laadukasta ja käytännönläheisestä opetusta.
JHL:n kysely: Kansalaiset lähettivät spontaanit terveiset uusille alueiden ja kuntien päättäjille2.6.2025 13:39:33 EEST | Tiedote
Alue- ja kuntavaaleissa valitut uudet päättäjät aloittivat kautensa 1.6. Ammattiliitto JHL kysyi, minkä yhden toiveen suomalaiset haluavat antaa päättäjiksi valituille.
JHL-SOTE: Henkilöstön palkkausta on parannettava – Veto- ja pitovoiman vahvistamiseksi tarvitaan kokonaisvaltaisia ratkaisuja26.5.2025 12:46:26 EEST | Tiedote
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n sote-henkilöstölle tekemä kysely osoittaa, että alan palkkauksessa ja työn vaativuuden huomioimisessa on paljon kehitettävää.
JHL: Suojelutyölaki uudistettiin työnantajia suosien21.5.2025 14:02:34 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL on pettynyt eduskunnan hyväksymään uuteen suojelutyölakiin. Se on yksipuolinen, koska huolehtimisvelvollisuus ei koske työnantajan työsulkuja.
JHL: HRT-områdets konduktörer går i tvådagarsstrejk7.5.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Fackförbundet JHL har utlyst en två dagars arbetsnedläggelse i huvudstadsregionen på torsdag och fredag. Strejken omfattar arbetsuppgifter i lokaltrafiken inom ramen för järnvägsbranschens kollektivavtal. Strejken ordnas i protest mot avsikterna att ersätta VR:s konduktörer med ordningsvakter i HRT-områdets lokaltrafik.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme