Gummerus

Hollantilainen menestysteos on mestarillinen lukuromaani turismin rappeuttamasta Euroopasta

10.5.2021 09:33:34 EEST | Gummerus | Tiedote

Jaa
Ilja Leonard Pfeijfferin moneen kertaan palkittu Grand Hotel Europa (Gummerus) oli Alankomaiden myydyin kirja vuonna 2019 ja kirjailijan kansainvälinen läpimurtoteos, jonka käännösoikeudet on myyty 18 maahan. Älykäs, vetävä ja poleeminen romaani kertoo Euroopasta ja sen tulevaisuudesta globalisaation, siirtolaisvirtojen ja massaturismin aikana. Samalla se on vangitseva kertomus menetetystä rakkaudesta ja seikkailusta Caravaggion kadonneen maalauksen jäljillä.

Euroopasta on tullut ulkoilmamuseo, fantastinen historiallinen teemapuisto turisteille”, sanoo kirjailija, joka istuu entisaikojen loistoa huokuvan Grand Hotel Europan ravintolan pöydässä. Hän on vetäytynyt sinne kirjoittamaan seikkailuista suuren rakkautensa Clion kanssa, eikä voi välttyä tutustumasta hotellin muihin asukkaisiin. He ovat omalaatuinen joukko, ja jokainen heistä on kotoisin sivistyneemmiltä aikakausilta. Perinteikkäässä hotellissakaan ei ole turvassa nykyajalta, joka astelee seinien sisälle uuden omistajan, herra Wangin mukana. 

Ilja Leonard Pfeijffer (s. 1968) on yksi Alankomaiden menestyneimpiä nykykirjailijoita. Hän herätti kansainvälistä kiinnostusta palkitulla romaanillaan La Superba vuonna 2013, mutta vasta Grand Hotel Europa nosti hänet todelliseen maailmanmaineeseen. Teosta on myyty yksin Alankomaissa yli 300 000 kappaletta. Pfeijffer asuu nykyään Genovassa, Italiassa. 

Romaanista sanottua:

”Grand Hotel Europa ei väistä yhtäkään aihetta. Teos haluaa tehdä vaikutuksen, ja niin se myös tekee. Sen suurtakin suurempi ote kasvattaa romaanista uskomattoman mestariteoksen. Se on myös erinomainen kirja, jota lukee kasvavan ja kuumeisen innostuksen vallassa. Pfeijffer vangitsee ajan hengen ja tarjoilee sen vastustamattomalla tavalla.” – NRC HANDELSBLAD, ALANKOMAAT

Teos on rakkaudentunnustus, mutta samanaikaisesti ennustaa tuhoa; romaani herättää Euroopan hengen eloon vetovoimaisella kerronnallaan. Sen luettuaan voi olla ylpeä omasta mantereestaan mutta myös hiukan huolestunut siitä, miltä Euroopan tulevaisuus näyttää.” – SÜDDEUTSCHE ZEITUNG MAGAZIN, SAKSA

Voimallinen ja kiehtova romaani, jota ei voi unohtaa.” – LA STAMPA, ITALIA

Ilja Leonard Pfeijffer: Grand Hotel Europa, 597 sivua
alkuteos Grand Hotel Europa
suomentanut Sanna van Leeuwen
myös äänikirjana, lukija Aarne Linden

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Lataa
Ilja Leonard Pfeijffer (kuva: Stephan Vanfleteren)
Ilja Leonard Pfeijffer (kuva: Stephan Vanfleteren)
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Gummerus
Gummerus
PL 1000 / Käenkuja 3 A
00501 HELSINKI

*010 6836 200http://www.gummerus.fi

Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus

Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Kirjailijatähti Taylor Jenkins Reidin uusin suomennos kuvaa urheilumaailman seksismiä ja rasismia – Unohtumaton Carrie Soto (Gummerus) ilmestyy 17.9.4.9.2026 08:03:00 EEST | Tiedote

Aikamme menestyneimpiin kirjailijoihin kuuluvan Taylor Jenkins Reidin Unohtumaton Carrie Soto (Gummerus) on feministinen vastapallo urheilun miehiselle maailmalle. 1990-luvun tennismaailmaan sijoittuva tarina kyltymättömästä voitonhimosta ja kuolemattoman kuuluisuuden hinnasta kuvaa tarkkanäköisesti myös urheilumaailman seksismiä ja rasismia.​ Romaani ilmestyy suomeksi 17.9.

Yhteensä 713 tuntia ja 15 minuuttia – Kalle Päätalon Iijoki-sarja Toni Kamulan lukemina äänikirjoina on valmistunut2.9.2026 13:53:50 EEST | Tiedote

Kalle Päätalon klassikko, omaelämäkerrallinen Iijoki-sarja, on nyt kokonaisuudessaan myös äänikirjayleisön kuunneltavissa näyttelijä-ohjaaja Toni Kamulan lukemana. 26-osaisen sarjan kokonaiskesto äänikirjoina on 713 tuntia ja 15 minuuttia. Äänikirjojen kuuntelijat ovat löytäneet klassikon; sarjaa on kuunneltu tähän mennessä äänikirjoina jo yli 6 miljoonaa tuntia.

ENNAKKOTIEDOTE: Eeppinen meno, kirjalliset naiset vai hiukset ja karvat? – Uutuuskirja tarjoaa yleistiedon lisäksi teemavisoja laidasta laitaan28.8.2026 12:26:28 EEST | Tiedote

Tunnistatko klassikkoelokuvien alkukohtaukset ja kirjojen avauslauseet? Muistatko kaupungit ja karaokehitit? Hallitsetko symbolit, sodat ja salaliittoteoriat? Tiedätkö drinkkien, diivojen, diktaattorien ja Disney-hahmojen nimet? Pitkän linjan pubivisaemäntä Lotta Dufva on koonnut parhaat visailukysymyksensä yksiin kansiin. Tietäjät tietää – 2000 visakysymystä (Gummerus) sekoittaa popkulttuuria, tämän päivän ilmiöitä ja klassista yleistietoa pieni vino hymynkare huulessa. Kirja ilmestyy 23.9.

ENNAKKOTIEDOTE: Inari Fernándezin puheenaiheromaani Vapaus saa jatkoa – Lemmentulet-trilogian toinen osa Rakkaus (Gummerus) ilmestyy 24.9.26.8.2026 09:43:10 EEST | Tiedote

Vuoden 2025 kirjatapaus Vapaus (Gummerus) saa jatkoa syyskuussa. Inari Fernándezin Lappiin sijoittuva, Lemmentulet-trilogian toinen osa Rakkaus (Gummerus) on täynnä yllätyskäänteitä ja tutkii muun muassa sitä, millaiset pelisäännöt polyamoria asettaa suhteelle pienessä kylässä ja miten somessa leviävä tradwife-trendi koettelee äidin ja aikuistuvan tyttären suhdetta. Samalla romaani pohtii rakkauden olemusta ja anteeksiantoa. Mitä on hyvää tekevä rakkaus? Entä millaista on luottamuksen menettäminen ystävyyssuhteessa ja voiko luottamusta saada takaisin?

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye