Gummerus

Hollantilainen menestysteos on mestarillinen lukuromaani turismin rappeuttamasta Euroopasta

Jaa
Ilja Leonard Pfeijfferin moneen kertaan palkittu Grand Hotel Europa (Gummerus) oli Alankomaiden myydyin kirja vuonna 2019 ja kirjailijan kansainvälinen läpimurtoteos, jonka käännösoikeudet on myyty 18 maahan. Älykäs, vetävä ja poleeminen romaani kertoo Euroopasta ja sen tulevaisuudesta globalisaation, siirtolaisvirtojen ja massaturismin aikana. Samalla se on vangitseva kertomus menetetystä rakkaudesta ja seikkailusta Caravaggion kadonneen maalauksen jäljillä.

Euroopasta on tullut ulkoilmamuseo, fantastinen historiallinen teemapuisto turisteille”, sanoo kirjailija, joka istuu entisaikojen loistoa huokuvan Grand Hotel Europan ravintolan pöydässä. Hän on vetäytynyt sinne kirjoittamaan seikkailuista suuren rakkautensa Clion kanssa, eikä voi välttyä tutustumasta hotellin muihin asukkaisiin. He ovat omalaatuinen joukko, ja jokainen heistä on kotoisin sivistyneemmiltä aikakausilta. Perinteikkäässä hotellissakaan ei ole turvassa nykyajalta, joka astelee seinien sisälle uuden omistajan, herra Wangin mukana. 

Ilja Leonard Pfeijffer (s. 1968) on yksi Alankomaiden menestyneimpiä nykykirjailijoita. Hän herätti kansainvälistä kiinnostusta palkitulla romaanillaan La Superba vuonna 2013, mutta vasta Grand Hotel Europa nosti hänet todelliseen maailmanmaineeseen. Teosta on myyty yksin Alankomaissa yli 300 000 kappaletta. Pfeijffer asuu nykyään Genovassa, Italiassa. 

Romaanista sanottua:

”Grand Hotel Europa ei väistä yhtäkään aihetta. Teos haluaa tehdä vaikutuksen, ja niin se myös tekee. Sen suurtakin suurempi ote kasvattaa romaanista uskomattoman mestariteoksen. Se on myös erinomainen kirja, jota lukee kasvavan ja kuumeisen innostuksen vallassa. Pfeijffer vangitsee ajan hengen ja tarjoilee sen vastustamattomalla tavalla.” – NRC HANDELSBLAD, ALANKOMAAT

Teos on rakkaudentunnustus, mutta samanaikaisesti ennustaa tuhoa; romaani herättää Euroopan hengen eloon vetovoimaisella kerronnallaan. Sen luettuaan voi olla ylpeä omasta mantereestaan mutta myös hiukan huolestunut siitä, miltä Euroopan tulevaisuus näyttää.” – SÜDDEUTSCHE ZEITUNG MAGAZIN, SAKSA

Voimallinen ja kiehtova romaani, jota ei voi unohtaa.” – LA STAMPA, ITALIA

Ilja Leonard Pfeijffer: Grand Hotel Europa, 597 sivua
alkuteos Grand Hotel Europa
suomentanut Sanna van Leeuwen
myös äänikirjana, lukija Aarne Linden

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Lataa
Ilja Leonard Pfeijffer (kuva: Stephan Vanfleteren)
Ilja Leonard Pfeijffer (kuva: Stephan Vanfleteren)
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Gummerus
Gummerus
PL 1000 / Käenkuja 3 A
00501 HELSINKI

*010 6836 200http://www.gummerus.fi

Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus

Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

Chilillä maustettua kurpitsalattea – Bootkok-hitti Kahvila Pumpkin Spice (Gummerus) on täsmäkirja Halloween-fiilistelyyn15.9.2025 12:42:16 EEST | Tiedote

Laurie Gilmoren suositun Dream Harbor -sarjan ensimmäinen osa Kahvila Pumpkin Spice (Gummerus) on noussut kansainvälisten myyntilistojen ykkössijoille ja lukijoiden suursuosikiksi. Kahvila Pumpkin Spice edustaa tällä hetkellä etenkin kirjatiktokkaajien keskuudessa trendaavaa viihdekirjallisuuden lajityyppiä, jossa yhdistyvät kodikkaat ja omalaatuiset pikkukaupungit, sympaattiset hahmot, romantiikka sekä poskia kuumottavat seksikohtaukset.

ENNAKKOTIEDOTE: Hiljaisia eroja ja vaiettuja tabuja – japanilainen rakkauselämä suomalaisen silmin5.9.2025 10:30:56 EEST | Tiedote

Vuosia Japanissa asuneen ja opiskelleen Minna Eväsojan tarinallinen tietokirja Rakkauden merkit (Gummerus) on hurmaava kurkistus japanilaisten naisten maailmaan rakkauden, parisuhteen ja perhe-elämän näkökulmasta.​ Kirja avaa japanilaisen rakkauselämän erikoisuuksia sekä eroihin, lapsettomuuteen, väkivaltaan ja häpeään liittyviä tabuja. Teos ilmestyy 3.10.

ENNAKKOTIEDOTE: Millaista taistelua vaatii selvittää syy lapsen pahoinvoinnille? Tiikeri – Erityisen tytön tarina (Gummerus) ilmestyy 1.10.4.9.2025 08:06:00 EEST | Tiedote

Tiikeri – Erityisen tytön tarina (Gummerus) on omakohtainen tositarina erityisen lapsen selviytymisestä tavallisten maailmassa ja äidin väsymättömistä yrityksistä hankkia apua. Janiina Lammin oma kokemus nepsy-nuoren äitinä kertoo nykypäivän suomalaisesta ”hyvinvointiyhteiskunnasta”, jossa avun saaminen ja nuoren pääseminen terapiaan on käsittämättömän vaikeaa. Tiikeri ilmestyy ääni- ja e-kirjana Storytelissä 1.10.2025.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye