HSL etsii seuraajaa eläköitymässä olevalle toimitusjohtajalle
8.9.2020 12:37:28 EEST | HSL Helsingin seudun liikenne | Uutinen
”Etsimme HSL:lle vahvaa ja visionääristä johtajaa, jonka työtä ohjaa tavoitteemme kestävän liikenteen suosion kasvusta”, sanoo HSL:n hallituksen puheenjohtaja Risto Rautava.
Vankan johtamisosaamisen lisäksi toimitusjohtajalta edellytetään strategista otetta sekä kykyä toimia kompleksisessa joukkoliikenteen toimintaympäristössä. Hyvä ja rakentava yhteistyö HSL:n omistajakuntien ja muiden sidosryhmien kanssa on välttämätöntä, etenkin kun edessä ovat haasteelliset vuodet koronakriisistä elpymisessä.
Hakuilmoitus on julkaistu tiistaina 8.9. ja hakuaika jatkuu syyskuun 29. päivään saakka. HSL:n hallitus valitsee uuden toimitusjohtajan loka-marraskuussa.
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
HSL:n hallituksen puheenjohtaja Risto Rautava, puh. 040 504 5851,
HSL:n osastonjohtaja Ilmari Mäkinen, puh. 050 364 8772
Tietoja julkaisijasta
Helsingin seudun liikenne HSL on yhdeksän kunnan omistama kuntayhtymä. HSL:n vuotuinen talousarvio on noin 750 milj. euroa. Rakennamme yhdessä viihtyisää, hyvinvoivaa ja yli 1,5 miljoonan asukkaan kasvavaa kaupunkiseutua, jossa liikkumista tukee vahva joukkoliikenteen ekosysteemi. HSL on Suomen merkittävin joukkoliikennetoimija, jonka liikenteessä tehdään yli miljoona matkaa päivässä. Luomme tuleville sukupolville puhdasta elinympäristöä helpolla ja kestävällä liikkumisella. Ennakoimme tulevaisuuden liikkumistapoja ja tavoittelemme erinomaista asiakaskokemusta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
Joukkoliikenteen aikataulut muuttuvat HSL-alueella 10. elokuuta alkaen – poikkeuksia ja muutoksia palveluun5.8.2026 15:36:14 EEST | Tiedote
Helsingin seudun liikenne siirtyy talviaikatauluihin 10. elokuuta alkaen. Aikatauluvaihdoksen myötä joukkoliikenteen vuorovälit tihenevät ja vuoroja palaa kesätauolta. Syksyn aikana on muutoksia juna-, ratikka- ja bussiliikenteessä.
E-vyöhykkeellä pitää olla nyt E-vyöhykkeen sisältävä lippu3.8.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
E-vyöhykkeen siirtymäaikana 2.6.–2.8.2026 E-vyöhykkeellä matkustamiseen kelpasi myös pelkän D-vyöhykkeen sisältävä lippu. Nyt siirtymäaika on päättynyt, ja E-vyöhykkeellä matkustamiseen tarvitaan E-vyöhykkeen sisältävä lippu.
E-vyöhykkeen siirtymäaika päättyy 2.8.27.7.2026 12:36:18 EEST | Tiedote
E-vyöhykkeen siirtymäaika päättyy, eikä E-vyöhykkeen alueella voi enää 3.8.2026 alkaen matkustaa pelkällä D-vyöhykkeen lipulla.
HSL:n hallituksen päätöksiä 30.6.20261.7.2026 11:07:08 EEST | Tiedote
HSL:n hallitus päätti kokouksessaan uuden Operatiivinen-tulosalueen johtajan valinnasta.
HSL ja Uber käynnistävät uuden liikkumiskokeilun kolmella alueella25.6.2026 09:40:19 EEST | Tiedote
HSL ja Uber alkavat tarjota uudenlaisia joukkoliikenteen matkaketjuja kolmella kokeilualueella. Tarkoitus on kokeilla, miten kumppanuus yksityisen toimijan kanssa voisi edistää kestävää liikkumista Helsingin seudulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
