HSL korvaa heinäkuussa busseilla metroliikenteen Kulosaaresta itään
27.5.2021 13:33:55 EEST | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote

Metro liikennöi 17.-25.7. Matinkylän ja Kulosaaren väliä ja liikenne Kulosaaresta itään on poikki. Itä-Helsinkiä palvelevat katkon ajan korvaavat bussit 99B, 99V ja 99M. Poikkeusjärjestelyn syy on Kipparlahden metrosillan uusiminen.
Korvaavat bussit kulkevat seuraavia reittejä:
• 99B, Rautatientori – Hakaniemi – Kalasatama – Herttoniemi (metroasema) – Itäkeskus
• 99V, Rautatientori – Hakaniemi – Kalasatama – Herttoniemi (Itäväylä) – Itäkeskus – Vuosaari
• 99M, Rautatientori – Hakaniemi – Kalasatama – Herttoniemi (Itäväylä) – Itäkeskus – Mellunmäki
Vaihto metrosta korvaaviin busseihin onnistuu parhaiten Rautatientorilla, Hakaniemessä tai Kalasatamassa. Bussit kulkevat metron liikennöintiaikojen mukaisesti pääasiassa viiden minuutin välein.
Korvaavissa busseissa on avorahastus eli myös keskiovista voi nosta sisään eikä lippua tarvitse näyttää kuljettajalle.
Korvaavien bussien reitit ja aikataulut tulevat lähempänä katkoa Reittioppaaseen. Metrokatkolle tulee HSL:n verkkosivuille oma sivunsa hsl.fi/metrokatko2021, jota päivitetään myöhemmin kesällä tarkemmilla tiedoilla.
Lippu kannattaa ostaa etukäteen
Metroasemat Herttoniemestä itään ovat katkon ajan suljettu, joten myös metroasemien liiketilat ovat kiinni. HSL suosittelee matkalippujen ostamiseen HSL-sovellusta ja HSL-kortin voi ladata verkossa etukäteen.
Asemien lähellä olevat lipunmyyntipisteet, esimerkiksi kaupat ja kioskit, löytyvät HSL:n myyntipistehaulla.
Vanha silta pois ja uusi tilalle
Kipparlahden nykyinen metrosilta puretaan heinäkuussa ja uuden sillan kansi siirrettään vanhan paikalle. Vuonna 1972 valmistunut silta ei täytä nykypäivän rakennevaatimuksia, joten se on uusittava, jotta metrokalustoa voidaan kehittää.
Kipparlahden uutta siltaa viimeistellään elokuusta lokakuuhun, mutta viimeistelytyöt eivät aiheuta katkoja liikenteeseen.
Yhteyshenkilöt
Metrokatkon aikaiset liikennejärjestelyt:
Metroliikenne, joukkoliikennesuunnittelija Teuvo Syrjälä, HSL, puh. 040 486 7474
Korvaava bussiliikenne, joukkoliikennesuunnittelija Essi Kyllönen, HSL, puh. 040 537 0518
Kipparlahden siltakorjaus:
Projektipäällikkö Eero Valkama, HKL, puh. 040 198 415
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
HSL:n hallituksen puheenjohtajat: Yhteistyöllä tuloksia – HSL:n lippujen reaalihinnat laskevat ja matkustajamäärät kasvavat27.10.2026 14:49:49 EET | Tiedote
HSL:n hallitus päätti esittää yhtymäkokoukselle, että vuoden 2027 lippujen hintoihin tehdään keskimäärin 1,8 prosentin indeksitarkistus. Jos yleinen hintataso nousee ennustetusti 1,9 prosenttia, lippujen keskimääräiset reaalihinnat laskevat. Suhteessa muuhun kulutukseen joukkoliikenteestä tulee hieman edullisempaa. Samalla huolehditaan vastuullisesti kuntataloudesta pitkällä aikavälillä.
HSL panostaa tulevina vuosina kasvuun – lippujen hintoihin maltillisia muutoksia ensi vuodelle27.10.2026 11:13:04 EET | Tiedote
HSL hallitus hyväksyi kuntayhtymän toiminta- ja taloussuunnitelman vuosille 2027–2029 ja päätti vuoden 2027 lippujen hinnoista kokouksessaan tiistaina 27.10.2026. Joukkoliikenteellä matkustamisen kasvu ja sitä kautta lipputulojen lisääntyminen sekä toiminnan tehostaminen hillitsivät hinnankorotusten tarvetta. Lisäksi Junatien metrokatkon vuoksi kuntien osuus HSL:n rahoituksesta kasvaa vuodelle 2027. Lippujen hintoihin tulee ensi vuodelle keskimäärin noin 1,8 prosentin korotus, joka alittaa kuluttajahintaindeksin ennakoidun vuosimuutoksen.
MEDIAKUTSU: Kruunusiltojen ratikkaliikenne käynnistyy 7. marraskuuta klo 1026.10.2026 14:20:35 EET | Kutsu
Tervetuloa avajaistapahtumaan Korkeasaaressa klo 9-10 ja kokemaan maailman kaunein saaristoratikkareitti! Uudet raitiolinjat 11 ja 12 yhdistävät Laajasalon kantakaupunkiin. Kutsumme toimituksenne ratikkaliikenteen avajaisiin lauantaina 7. marraskuuta ja ensimmäiseen Kruunuvuorensillan ylittävään matkustajaliikenteen ratikkaan.
Ratikkaliikenne Kruunusilloilla käynnistyy 7. marraskuuta – maailman kauneimman ratikkareitin avajaisia juhlistetaan tapahtumilla26.10.2026 13:39:10 EET | Tiedote
Kruunusiltojen ratikkaliikenne käynnistyy lauantaina 7. marraskuuta klo 10, kun uudet ratikkalinjat 11 ja 12 aloittavat liikenteen. Kutsumme kaupunkilaisia tutustumaan uusiin ratikkalinjoihin ja kokemaan merellinen Helsinki ja kaupunginosat reitin varrella. Avajaispäivää juhlistetaan kaikille avoimissa tapahtumissa Korkeasaaressa, Kruunuvuorenrannassa, Yliskylässä ja Hakaniementorilla.
HSL ottaa käyttöön lähimaksun hintakaton 2.11.202626.10.2026 08:46:06 EET | Uutinen
Lähimaksun hintakatto helpottaa valintaa kerta- ja vuorokausilipun välillä. Kun ostat useita lähimaksulippuja 24 tunnin aikana samalla maksuvälineellä, maksat niistä enintään matkoihisi soveltuvan vuorokausilipun hinnan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

