HSL:n hallituksen päätöksiä 25.4.2023
HSL:n hhallitus kokoontui etäyhteyksin 25. huhtikuuta 2023 ja teki päätökset seuraavista asioista.
Bussiliikenteen tarjouskilpailun 58/2023 ratkaisu
Hallitus päätti kokonaistaloudellista edullisuutta koskevan vertailun perusteella valita seuraavat liikennöitsijät kohteittain: kohde 286 Korsisaari Oy, kohde 287 Taksikuljetus Oy, kohde 288 Korsisaari Oy, kohde 289 Oy Pohjolan Liikenne Ab, kohde 290 Tammelundin Liikenne Oy ja kohde 291 Oy Pohjolan Liikenne Ab.
Ratkaistu tarjouskilpailu koskee elokuussa 2024 käynnistyvää liikennettä. Kokonaisuudessa oli mukana 91 bussin liikenne, joka on noin 7,8 prosenttia HSL:n tilaaman bussiliikenteen automäärästä ja noin 7 miljoonaa ajokilometriä vuosittain.
Yksinoikeuden myöntäminen tarjouskilpailun 58/2023 voittaneille liikennöitsijöille
Hallitus päätti myöntää yksinoikeuden bussiliikenteen tarjouskilpailun 58/2023 kohteiden 286 – 291 voittaneille liikennöitsijöille kyseisten kohteiden liikennöintiin.
Eron myöntäminen hallituksen jäsenyydestä
Hallitus päätti myöntää Sini Korpiselle eron hallituksen jäsenyydestä siitä alkaen, kun hänen seuraajansa on valittu.
Yhteyshenkilöt
Mika Nykänentoimitusjohtaja
Puh:09 4766 4040mika.nykanen@hsl.fiHSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 400 työntekijää, ja liikevaihto on noin 700 miljoonaa euroa vuodessa. Vuonna 2021 HSL:n järjestämässä liikenteessä tehtiin 238 miljoonaa, mikä on yli 60 % Suomessa tehdyistä joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
Sarjalipun käyttäjille toivottu muutos10.11.2025 12:49:38 EET | Tiedote
HSL-sovelluksen sarjalippua on uudistettu, ja nyt useamman samaan aikaan voimassa olevan 10 tai 20 kertalipun sarjalipun ostaminen on mahdollista. Aiemmin oli mahdollista ostaa vain yksi kerrallaan voimassa oleva sarjalippu. Muutoin lippu toimii tuttuun tapaan, uudistuksen jälkeenkin sarjalipuista voi aktivoida yhden kertalipun kerrallaan.
Mäkelänkadun bussien aikatauluihin muutoksia 10.11. alkaen30.10.2025 13:01:00 EET | Tiedote
Mäkelänkadun bussien aikatauluihin tulee muutoksia maanantaina 10.11. Aikataulumuutoksilla varaudutaan Mäkelänkadun remonttiin, joka vaikuttaa bussiliikenteen sujuvuuteen. Bussipysäkkien sijainnit muuttuvat työmaan edetessä,
Vuoden 2026 HSL:n lippujen hinnat30.10.2025 11:29:56 EET | Tiedote
HSL:n hallitus päätti tiistaina 28.10. korottaa HSL:n lippujen hintoja ensi vuodelle keskimäärin 3,1 prosenttia. Hallitus valtuutti samalla toimitusjohtajan päättämään tarkat hinnat. Hinnat on nyt vahvistettu.
HSL-sovellus ja hsl.fi-verkkosivut toimivat jälleen normaalisti29.10.2025 23:23:11 EET | Tiedote
Microsoft Azure -palvelun laajan häiriön vuoksi myös HSL:n digitaalisissa palveluissa oli häiriöitä keskiviikkoiltana. Häiriöt HSL:n palveluissa olivat ohi noin klo 23.
Häiriöt HSL-sovelluksessa ja hsl.fi-verkkosivuilla jatkuvat edelleen Microsoftin laajan tietoliikennehäiriön vuoksi29.10.2025 22:11:35 EET | Tiedote
HSL-sovellus ja hsl.fi-verkkosivut eivät toimi normaalisti Microsoft Azure -palvelun laajan häiriön vuoksi. HSL-sovelluksessa ja Lippukaupassa esiintyy ongelmia lippujen ostamisessa. Myös Reittioppaassa esiintyy häiriöitä. Häiriöt HSL:n digitaalisissa palveluissa havaittiin keskiviikkona 29.10. hieman klo 18 jälkeen, ja ne jatkuvat vielä noin kymmeneltä illalla. Häiriön kestosta ei ole toistaiseksi aika-arviota.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme