HSL:n joukkoliikennerekisteri avaa liikennedatan kiinnostuneiden käyttöön
24.11.2020 11:41:57 EET | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote

”Voimme rakentaa joukkoliikennerekisterin datan päälle uusia palveluita, jotka vastaavat asiakkaiden tarpeisiin entistä paremmin. Uusi rekisteri tehostaa työprosesseja, koska se vähentää datan ylläpitoon liittyviä rutiininomaisia ja toistuvia työtehtäviä. Asiakkaalle tämä näkyy aikaisempaa luotettavampana reitti- ja aikataulutietona sekä kattavampana matkustajainformaationa ja poikkeustilanteiden tiedottamisena”, joukkoliikennesuunnittelija Ossi Berg kertoo.
Uutta rekisteriä tehdään ketterän kehityksen metodeilla. Työn aikana päästään yhteiskehittämään avoimen lähdekoodin ratkaisua, joka tukee nopeaa käyttöönottoa sekä pitää kustannukset kurissa. Uusi järjestelmä korvaa vaiheittain nyt käytössä olevan joukkoliikennerekisterin.
Joukkoliikennerekisterin tietovarasto tarjoaa erilaisten reitityspalveluiden reitti- ja aikataulutiedot: esimerkiksi Reittiopas, Google Maps ja Matkahuollon sovellus saavat tietonsa rekisteristä. Myös pysäkkinäyttöjen aikataulutiedot ovat peräisin samasta rekisteristä. Rekisteristä saadaan työkaluja joukkoliikenteen suunnitteluun ja seurantaan, matkustajainformaation tuottamiseen ja sopimusliikenteen hankintaan ja seurantaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
HSL, joukkoliikennesuunnittelija Ossi Berg, puh. 040 753 6651
HSL, tuoteomistaja Tuomas Mikkola, puh. 040 777 3550
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
E-vyöhykkeellä pitää olla nyt E-vyöhykkeen sisältävä lippu3.8.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
E-vyöhykkeen siirtymäaikana 2.6.–2.8.2026 E-vyöhykkeellä matkustamiseen kelpasi myös pelkän D-vyöhykkeen sisältävä lippu. Nyt siirtymäaika on päättynyt, ja E-vyöhykkeellä matkustamiseen tarvitaan E-vyöhykkeen sisältävä lippu.
E-vyöhykkeen siirtymäaika päättyy 2.8.27.7.2026 12:36:18 EEST | Tiedote
E-vyöhykkeen siirtymäaika päättyy, eikä E-vyöhykkeen alueella voi enää 3.8.2026 alkaen matkustaa pelkällä D-vyöhykkeen lipulla.
HSL:n hallituksen päätöksiä 30.6.20261.7.2026 11:07:08 EEST | Tiedote
HSL:n hallitus päätti kokouksessaan uuden Operatiivinen-tulosalueen johtajan valinnasta.
HSL ja Uber käynnistävät uuden liikkumiskokeilun kolmella alueella25.6.2026 09:40:19 EEST | Tiedote
HSL ja Uber alkavat tarjota uudenlaisia joukkoliikenteen matkaketjuja kolmella kokeilualueella. Tarkoitus on kokeilla, miten kumppanuus yksityisen toimijan kanssa voisi edistää kestävää liikkumista Helsingin seudulla.
Ratikkaliikenne Runeberginkadulla katkeaa elokuun lopussa17.6.2026 08:59:19 EEST | Tiedote
Runeberginkadulla Töölössä ei ole ratikkaliikennettä maanantaista 31.8. alkaen Länsiratikoiden rakentamistöiden takia. Ratikat 1, 2 ja 8 ovat poikkeusreiteillä arviolta vuoden 2027 loppuun asti. Yhteydet toteutuvat ratikkakatkon aikana busseilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

