HSL:n opiskelija-alennuksen saa jatkossa vain HSL-sovelluksesta
15.6.2021 11:38:56 EEST | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote

”Lähimaksaminen pankki- tai luottokortilla tulee käyttöön kaikessa joukkoliikenteessä. Asiakkaan on jatkossa mahdollista hoitaa kaikki asiointinsa digitaalisesti, eikä hänen tarvitse enää asioida palvelupisteessä päivittämässä tietojaan tai alennusoikeuttaan. HSL:n tavoitteena on yksinkertainen, selkeä ja houkutteleva lippuvalikoima, joka edistää joukkoliikenteen käyttöä ja vastaa muuttuneisiin liikkumistarpeisiin”, osastonjohtaja Mari Flink sanoo.
Lipun ostaminen siirtymässä digitaalisiin kanaviin
HSL pyrkii jatkossa ohjaamaan yhä suuremman osan lippujen ostoista digitaalisiin kanaviin. Niiden käyttö on kasvanut nopeasti: HSL-sovelluksen osuus kokonaismyynnistä on jo 50 prosenttia. Vuonna 2023 HSL-sovelluksen, HSL.fi:n ja lähimaksun osuuden ennustetaan olevan 90 prosenttia.
Opiskelijoiden lippualennus siirtyy HSL-sovellukseen vuoden 2022 alussa. Lipun ostaminen sovelluksella on helppoa, sillä oikeus alennukseen tarkastetaan Opetushallituksen digitaalisesta palvelusta, jolloin opiskelijan ei tarvitse käydä palvelupisteessä päivittämässä alennusoikeuttaan.
Lähimaksu ja HSL-sovellus korvaavat tulevassa mallissa arvoliput ja automaatit
HSL-kortille ladattavan arvon merkitys maksutapana jää vähäiseksi, kun lähimaksu tulee käyttöön. Lähimaksu on helppo ja nopea tapa ostaa lippu. Pankki- tai luottokorttia näytetään lukijalle samaan tapaan kuin HSL-korttia nyt, mutta maksukorttia ei tarvitse erikseen ladata automaatilla tai myyntipisteessä.
HSL-korttien lataaminen automaateilla päättyy ja automaattiverkkoa supistetaan vaiheittain. Nykyinen, suhteellisen laaja automaattiverkosto on ajalta, jolloin lippuja ei voinut vielä ostaa sovelluksesta eikä verkon HSL-korttipalvelusta.
Lähimaksu ja HSL-sovellus korvaavat kertalippujen myynnin HSL-kortin arvolla ja automaateilla sekä HSL-korttien lataamisen automaateille, kun lähimaksu on saatu laajamittaisesti käyttöön ja nykyinen matkakorttijärjestelmä ajetaan alas. Tämänhetkisen suunnitelman mukaan tämä tapahtuu vuoden 2023 aikana.
Tilipohjaisessa mallissa kertalippuja voi ostaa helposti lähimaksulla ja HSL-sovelluksella, kausilippuja sovelluksella ja netissä. Lippuja voi myös jatkossa ostaa palvelu- ja myyntipisteistä, jos asiakkaan ei ole mahdollista käyttää digitaalisia ostokanavia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osastonjohtaja Mari Flink, puh. 040 715 0440
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
E-vyöhykkeellä pitää olla nyt E-vyöhykkeen sisältävä lippu3.8.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
E-vyöhykkeen siirtymäaikana 2.6.–2.8.2026 E-vyöhykkeellä matkustamiseen kelpasi myös pelkän D-vyöhykkeen sisältävä lippu. Nyt siirtymäaika on päättynyt, ja E-vyöhykkeellä matkustamiseen tarvitaan E-vyöhykkeen sisältävä lippu.
E-vyöhykkeen siirtymäaika päättyy 2.8.27.7.2026 12:36:18 EEST | Tiedote
E-vyöhykkeen siirtymäaika päättyy, eikä E-vyöhykkeen alueella voi enää 3.8.2026 alkaen matkustaa pelkällä D-vyöhykkeen lipulla.
HSL:n hallituksen päätöksiä 30.6.20261.7.2026 11:07:08 EEST | Tiedote
HSL:n hallitus päätti kokouksessaan uuden Operatiivinen-tulosalueen johtajan valinnasta.
HSL ja Uber käynnistävät uuden liikkumiskokeilun kolmella alueella25.6.2026 09:40:19 EEST | Tiedote
HSL ja Uber alkavat tarjota uudenlaisia joukkoliikenteen matkaketjuja kolmella kokeilualueella. Tarkoitus on kokeilla, miten kumppanuus yksityisen toimijan kanssa voisi edistää kestävää liikkumista Helsingin seudulla.
Ratikkaliikenne Runeberginkadulla katkeaa elokuun lopussa17.6.2026 08:59:19 EEST | Tiedote
Runeberginkadulla Töölössä ei ole ratikkaliikennettä maanantaista 31.8. alkaen Länsiratikoiden rakentamistöiden takia. Ratikat 1, 2 ja 8 ovat poikkeusreiteillä arviolta vuoden 2027 loppuun asti. Yhteydet toteutuvat ratikkakatkon aikana busseilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
