HSL:n päärautatieaseman palvelupiste on suljettu 27.3. alkaen
26.3.2020 12:04:37 EET | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote
HSL:n päärautatieaseman palvelupiste on toistaiseksi suljettu perjantaista 27.3. alkaen. Muiden HSL:n palvelupisteiden aukioloajat vastaavasti pitenevät. Pasilan palvelupiste Opastinsilta 6 A:ssa on avoinna 27.3. lähtien klo 7.30-18 ja Itäkeskuksen metroaseman palvelupiste klo 8.30-18.
HSL tehostaa Itäkeskuksen ja Pasilan pisteiden palvelua siirtämällä niihin lähes kaikki päärautatieaseman palvelupisteen asiakasneuvojat.
Sulkemisen tavoitteena on torjua koronaviruksen leviämistä. HSL valitsi Pasilan ja Itäkeskuksen palvelupisteet pidettäväksi auki muun muassa sen vuoksi, että niissä on valmiina tiskeillä suojapleksit. Valintaan vaikutti myös se, että asiakaskäynnit ovat epidemian puhjettua vähentyneet päärautatieaseman pisteessä enemmän kuin Itäkeskuksessa ja Pasilassa.
HSL muistuttaa siitä, että monia joukkoliikenteeseen liittyviä asioitaan voi nykyään hoitaa verkossa, mobiilisti ja lippuautomaatilla ilman käyntiä palvelupisteessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eija Jalo, ryhmäpäällikkö, HSL, puh. 050 576 8795
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
E-vyöhykkeellä pitää olla nyt E-vyöhykkeen sisältävä lippu3.8.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
E-vyöhykkeen siirtymäaikana 2.6.–2.8.2026 E-vyöhykkeellä matkustamiseen kelpasi myös pelkän D-vyöhykkeen sisältävä lippu. Nyt siirtymäaika on päättynyt, ja E-vyöhykkeellä matkustamiseen tarvitaan E-vyöhykkeen sisältävä lippu.
E-vyöhykkeen siirtymäaika päättyy 2.8.27.7.2026 12:36:18 EEST | Tiedote
E-vyöhykkeen siirtymäaika päättyy, eikä E-vyöhykkeen alueella voi enää 3.8.2026 alkaen matkustaa pelkällä D-vyöhykkeen lipulla.
HSL:n hallituksen päätöksiä 30.6.20261.7.2026 11:07:08 EEST | Tiedote
HSL:n hallitus päätti kokouksessaan uuden Operatiivinen-tulosalueen johtajan valinnasta.
HSL ja Uber käynnistävät uuden liikkumiskokeilun kolmella alueella25.6.2026 09:40:19 EEST | Tiedote
HSL ja Uber alkavat tarjota uudenlaisia joukkoliikenteen matkaketjuja kolmella kokeilualueella. Tarkoitus on kokeilla, miten kumppanuus yksityisen toimijan kanssa voisi edistää kestävää liikkumista Helsingin seudulla.
Ratikkaliikenne Runeberginkadulla katkeaa elokuun lopussa17.6.2026 08:59:19 EEST | Tiedote
Runeberginkadulla Töölössä ei ole ratikkaliikennettä maanantaista 31.8. alkaen Länsiratikoiden rakentamistöiden takia. Ratikat 1, 2 ja 8 ovat poikkeusreiteillä arviolta vuoden 2027 loppuun asti. Yhteydet toteutuvat ratikkakatkon aikana busseilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
