HSL:n tarjouskilpailu ratkesi Nobina Oy:n ja Tammelundin Liikenne Oy:n hyväksi
25.5.2021 10:55:57 EEST | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote
Kilpailutettu liikenne kattaa reilut 11 prosenttia HSL:n bussiliikenteen linjakilometreistä. Kaikkiaan kilometrejä kertyy noin 91 miljoonaa vuodessa, ja liikenteeseen tarvitaan arkipäivinä enimmillään noin 1 200 autoa. Kilpailutetun liikenteen kustannukset ovat noin 34,5 miljoonaa euroa vuodessa.
Sähköbussien osuus sopimuskauden lopussa 90 prosenttia
Kilpailutuksessa mukana olleille bussilinjoille tulee elokuussa 2022 105 uutta sähköbussia ja elokuussa 2023 vielä kuusi lisää. Myöhemmin 19 polttomoottorilla varustettua autoa korvataan sähköbusseilla, jolloin viimeistään sopimuskauden lopussa vuonna 2030 linjoilla on 130 sähköbussia ja niiden osuus on 90 prosenttia kalustosta.
Tarjouskilpailuun osallistui kuusi liikennöitsijää. Tarjouksia vertailtiin niiden kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteella HSL:n hallituksen hyväksymien kilpailuttamisperiaatteiden mukaisesti.
Tarjouskilpailu 53/2021 ja linjojen liikennöitsijät elokuusta 2022/2023 alkaen
Nobina Oy elokuu 2022 (kohde 269)
79 Herttoniemi – Viikki – Malmi – Siltamäki – Puistolan asema
84 Herttoniemi – Laajasalo (Gunillantie)
85 Herttoniemi – Jollas
85B Herttoniemi – Yliskylä – Jollas
85N Rautatientori – Herttoniemenranta – Yliskylä – Jollas
86 Herttoniemi – Santahamina
86N Rautatientori – Kulosaari – Herttoniemi – Santahamina
87N Rautatientori – Herttoniemi – Kruunuvuorenranta
88 Herttoniemi – Kruunuvuorenranta – Kaitalahti
88B Herttoniemi – Kruunuvuorenranta
89 Herttoniemi – Yliskylä
Nobina Oy elokuu 2022 (kohde 270)
80 Herttoniemi – Roihuvuori – Itäkeskus
81 Kulosaari – Herttoniemi – Länsi-Herttoniemi
82 Herttoniemi – Roihuvuori – Itäkeskus
82B Herttoniemi – Roihuvuori – Tammisalo – Itäkeskus
83 Herttoniemi – Tammisalo
Nobina Oy elokuu 2022 (kohde 271)
52 Kuninkaantammi – Kannelmäki – Huopalahti – Munkkiniemi – Otaniemi
53 Arabia – Oulunkylä – Maunula – Pohjois-Haaga – Pitäjänmäki – Uusmäki
56 Kalasatama (M) – Käpylä – Metsälä – Kannelmäki
57 Kontula (M) – Viikki – Koskela – Ruskeasuo – Munkkiniemi
Nobina Oy elokuu 2022 (kohde 272)
212 Kamppi – Meilahti – Laajalahti – Kauniainen
213 Kamppi – Meilahti – Suvela – Espoon keskus – Kauklahti
213N Kamppi – Meilahti – Laajalahti – Suvela – Espoon keskus
502 Kallio – Meilahti – Munkkiniemi – Leppävaara
Tammelundin Liikenne Oy elokuu 2022/2023 (kohde 273)
433 Martinlaakso ‒ Petas ‒ Kivistö (elokuusta 2023)
434 Kivistö ‒ Keimolanmäki (elokuusta 2023)
443 Kivistö ‒ Vestra (elokuusta 2023)
443K Kivistö ‒ Luhtaanmäki – Vestra (elokuusta 2023)
445 Kivistö ‒ Reuna (elokuusta 2023)
576 Tikkurila ‒ Kivistö (elokuusta 2023)
583 Aviapolis – Martinlaakso – Juvankartano – Perusmäki (elokuusta 2022)
583K Aviapolis – Martinlaakso – Juvanmalmi – Perusmäki (elokuusta 2022)
584 Aviapolis – Martinlaakso – Juvankartano – Kalajärvi (elokuusta 2022)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osastonjohtaja Tero Anttila, puh. 050 555 2932
Ryhmäpäällikkö Mika Häyrynen, puh. 09 4766 4295
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
Lähimaksu täytti vuoden HSL:n liikenteessä20.3.2026 10:45:00 EET | Tiedote
Pankki- tai luottokortin lähimaksulla saa ostettua HSL:n kertalipun suoraan kaikilta lukijalaitteelta liikennevälineissä sekä asemilta. Ostotapa tuli käyttöön koko HSL:n liikenteessä 20.3.2025. Vuoden elinkaarensa aikana lähimaksu on löytänyt paikkansa pääkaupunkiseudun joukkoliikenteessä kätevänä tapana ostaa kertalippu etenkin satunnaisille ja vapaa-ajan matkoille. Lähimaksulla onkin ostettu kertalippuja etenkin perjantaisin ja lauantaisin, ja eniten lippuja myytiin Helsingissä elokuussa 2025 järjestetyn Flow Festival -musiikki- ja kaupunkikulttuurifestivaalin viikolla.
HSL suunnittelee strategiaa tukevaa organisaatiouudistusta9.3.2026 11:21:30 EET | Tiedote
HSL suunnittelee organisaatiouudistusta osana vuoden 2026–2029 strategian toimeenpanoa. HSL:n hallitus päätti yhteistoimintaneuvottelujen aloittamisesta kokouksessaan 9.3.2026. Maaliskuussa alkavien neuvottelujen taustalla ovat sekä tuotannolliset että taloudelliset syyt ja toiminnan uudelleenjärjestely.
HSL:n hallituksen päätöksiä 9.3.20269.3.2026 11:19:45 EET | Tiedote
HSL:n hallitus kokoontui 9. maaliskuuta 2026. Käsiteltävänä oli yhteistoimintamenettelyn käynnistäminen HSL:ssä sekä sisäisen tarkastuksen raportti 2025 ja tarkastussuunnitelma vuodelle 2026.
Ratikka 9T kulkee Länsisatamaan 7.4. alkaen – Jätkäsaaren reiteissä muutoksia viiden viikon ajan25.2.2026 09:24:39 EET | Tiedote
Ratikkareitit Jätkäsaareen ja Länsisatamaan muuttuvat pääsiäisen jälkeen tiistaista 7. huhtikuuta viiden viikon ajaksi. Ratikat siirtyvät kulkemaan Ruoholahden kautta ja Crusellinsillan yli. Syynä on Jätkäsaaren siltaremontti, jossa uusitaan vanha silta. Remontissa uusitaan sillalla olevat raitiotien kiskot ja ratatekniikkaa, minkä aikana ratikat eivät voi kulkea sillan yli.
HSL:n hallituksen päätöksiä 3.2.20263.2.2026 11:10:06 EET | Tiedote
HSL:n hallitus kokoontui 3. helmikuuta 2026 ja käsitteli joukkoliikenteen suunnitteluohjeeseen tehtäviä päivityksiä sekä päätti maksu- ja tilityspalvelujen toimittajan hankinnasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
