HSY aloittaa vesihuoltourakan Helsingin kantakaupungissa

HSY:n hallitus valitsi kokouksessaan 26.5.2023 rakennusurakoitsijaksi YIT Suomi Oy:n 7,69 miljoonan euron (alv 0 %) kokonaishinnalla. Urakoitsija aloittaa työt kesällä 2023 ja urakka valmistuu vuoden 2024 loppuun mennessä.
Aiemmin Helsingin kantakaupungin sekaviemäröintiä on eriytetty muun muassa Mechelininkadun ja Hämeentien katusaneerauksissa. Hiljattain käynnistyneeseen Mannerheimintien katusaneeraukseen sisältyy myös viemäreiden eriyttämistä.
- Tavoitteemme on vähentää jäteveden ylivuotoja ja jätevedenpuhdistamon kuormitusta runsaiden sateiden aikaan, kertoo toimitusjohtaja Tommi Fred. Jotta tulevaisuudessa hulevedet voidaan ohjata kaupunkirakenteessa jätevedenpuhdistamon sijasta vesistöön, on rakennettava reitit huleveden ohjaamiseen. Rakennettava viemäritunneli on osa tätä kokonaisuutta, hän jatkaa.
Liikenteen poikkeusjärjestelyistä tiedotetaan urakan käynnistyessä
Työt aiheuttavat Teollisuuskadun itäosan ympäristössä poikkeuksia liikennejärjestelyihin. Jalankulku- ja pyöräliikenteelle poikkeusjärjestelyt näkyvät väliaikaisina kulkureitteinä ja autoliikenteelle kaistojen sulkuina ja kääntymisjärjestelyjen muutoksina.
Poikkeavista liikennejärjestelyistä tiedotetaan tarkemmin urakan käynnistyessä. Lisäksi urakoitsija tiedottaa kiinteistöille erikseen niitä koskevista töiden alkamisista ja työnaikaisista järjestelyistä.
Tietoa sekaviemäröinnistä:
- Sekaviemäröinti on viemärijärjestelmä, jossa sade- ja jätevedet johdetaan samaan viemäriputkistoon ja jätevedenpuhdistamolle.
o Se on vastakohta eriytetylle viemäröintijärjestelmälle, jossa hule- ja jätevedet johdetaan erillisissä viemäreissä. Tällöin jätevedet johdetaan jätevedenpuhdistamolle ja hulevedet hulevesiviemärissä vesistöön.
- Sekaviemäröinnin käyttö perustuu historiallisiin syihin. Erityisesti vanhemmissa kaupunginosissa kuten Helsingin kantakaupungissa viemäriverkostot on rakennettu aikana, jolloin eriytettyä viemäröintijärjestelmää ei vielä käytetty. Tällöin kaikki jätevedet ja sadevedet johdettiin yhteiseen viemäriin, joka johti suoraan vesistöön tai jätevedenpuhdistamoon.
- Sekaviemäröinnin haasteena on se, että rankkasateiden aikana viemärijärjestelmä voi ylikuormittua. Kun sekä sade- että jätevedet johdetaan yhteen putkistoon, suuret sademäärät voivat ylittää putkiston kapasiteetin, mikä voi johtaa jäteveden ylivuotoon. Runsas sademäärä kuormittaa myös jätevedenpuhdistamoa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Fred TommitoimitusjohtajaHelsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä
Puh:050 348 4841tommi.fred@hsy.fiHeinonen MariToimialajohtaja, vesihuoltoHelsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä, HSY
Puh:050 320 3909mari.heinonen@hsy.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY:n kukkivalla kaatopaikalla vieraili kesällä kuusitoista eri perhoslajia28.10.2025 08:53:17 EET | Tiedote
HSY on perustanut Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen vanhan kaatopaikan päälle kukkivan keitaan erilaisille hyönteisille. Niityt luovat sopivaa elinympäristöä erilaisille pörriäisille ja pölyttäjille, jotka löytävät tiensä niityille kukkien houkuttelemana. Kesän aikana HSY on tehnyt lajiseurantaa niittyjen perhosista. Niityillä havaittiin tänä kesänä yhteensä kuusitoista eri lajia päiväperhosia.
Vesi- ja jätehuollon hinnat nousevat vuodelle 2026 – syynä muun muassa välttämättömät investoinnit10.10.2025 10:00:54 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY korottaa vesihuollon käyttömaksuja keskimäärin 5 prosenttia ja perusmaksuja 13 prosenttia 1.1.2026 alkaen. Korotukset ovat välttämättömiä ikääntyvän vesihuoltoverkoston saneerauksen vaatimien investointien vuoksi. Jätehuollossa jäteastioiden tyhjennysmaksut kiinteistöillä nousevat sekajätteen osalta 5,4 prosenttia ja biojätteen sekä pakkausjätteiden osalta noin 2 prosenttia. Sekä vesi- että jätehuollon hintakorotuksissa näkyy myös yleisen kustannustason nousu. HSY:n hallitus päätti vuoden 2026 hinnat kokouksessaan 10.10.2025.
HSY:n hallituksen päätökset 10.10.2025 – maksut ja taksat vuodelle 2026 hyväksytty10.10.2025 09:59:22 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä vesihuollon maksut ja palvelumaksuhinnaston sekä jätehuollon taksan vuodelle 2026. Hallitus päätti myös esittää vuosille 2026–2028 laaditun HSY:n lopullisen toiminta- ja taloussuunnitelman hyväksyttäväksi yhtymäkokoukselle. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Helsingin Eteläisen Hesperiankadun ja Haartmaninkadun vesihuollon saneerauksen ja sekavesiviemärin eriytyksen hankesuunnitelma - Espoon Kauklahden päävesijohdon ja Tillinmäentien paineviemärin saneeraushankkeen hankesuunnitelma - Espoon Otaniemessä olevan vesihuoltotoimintaan liittyvän kiinteistön osto Suomen valtiolta. Hallitus sai tiedoksi osavuosikatsauksen tammi-elokuulta 2025. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa osoitteessa: https://hsy10.oncloudo
HSY rakentaa vesihuoltotunnelia Esplanadin alla Helsingissä8.10.2025 12:56:03 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY rakentaa vesihuoltotunnelin, jonka louhinnan urakoitsija YIT Infra käynnistää Esplanadin alueella lokakuussa 2025. Kesällä 2026 louhinta siirtyy Mannerheimintien länsipuolelle. Maanpäälliset työt Esplanadin puistossa toteutetaan talvikaudella 2026–2027.
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 10.10.2025 – maksut ja taksat vuodelle 20267.10.2025 15:14:33 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 10.10.2025. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa vesihuollon maksujen ja palvelumaksuhinnaston sekä jätehuollon taksan hyväksymisestä vuodelle 2026. Hallitus päättää myös vuosille 2026–2028 laaditun HSY:n lopullisen toiminta- ja taloussuunnitelman esittämisestä yhtymäkokouksen hyväksyttäväksi. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnasta: - Helsingin Eteläisen Hesperiankadun ja Haartmaninkadun vesihuollon saneerauksen ja sekavesiviemärin eriytyksen hankesuunnitelma - Espoon Kauklahden päävesijohdon ja Tillinmäentien paineviemärin saneeraushankkeen hankesuunnitelma - Espoon Otaniemessä olevan vesihuoltotoimintaan liittyvän kiinteistön osto Suomen valtiolta. Hallitus saa tiedoksi osavuosikatsauksen tammi-elokuulta 2025. HSY tiedottaa kokouksen jälkeen vesihuollon maksuista ja p
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
