HSY kumoaa 6 000 kiloa biomultaa Mantan juurelle ja jakaa 1 000 orvokkia kaupunkilaisille
13.5.2022 07:04:00 EEST | HSY | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY järjestää Mullankumouksen, jossa herätellään kaupunkilaisia biojätteen lajittelun tärkeyteen. Havis Amandan patsasta ympäröivälle aukiolle kipataan 6 000 kiloa ravinteikasta biomultaa, joka on syntynyt pääkaupunkiseudun asukkaiden ja kirkkonummelaisten lajittelemasta biojätteestä.
Tilaisuus alkaa Mantan kukituksella, jossa patsas saa päähänsä kauniin kukkaseppeleen kello 11.00. Paikalle tuodaan 1 000 orvokkia, jotka jaetaan kaupunkilaisten iloksi. Kukkia on tarjolla tuhannelle nopeimmalle. Mukaansa saa HSY:n biomultaa ja Orthexin kierrätysmuovista tehdyn kukkaruukun tai sangon. Tilaisuudessa jaetaan myös biojätepusseja. Paikalla on HSY:n ympäristöasiantuntijoita, jotka neuvovat esimerkiksi biojätteen lajittelussa.
“Mullankumouksen myötä haluamme käynnistää todellisen biojätteen lajittelun vallankumouksen. Pääkaupunkiseudun asukkaat lajittelivat vuonna 2021 yhteensä noin 45 000 tonnia biojätettä, mutta edelleen biojätteestä yli 60 prosenttia päätyy sekajätteen joukkoon. Se on sääli, sillä vain lajiteltu biojäte voidaan hyödyntää tehokkaasti multana ja biokaasuna”, sanoo HSY:n ympäristöasiantuntija Maija Palomäki.
Biojäte saa uuden elämän multana ja biokaasuna
Pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen alueelta kerätyt biojätteet käsitellään nykyaikaisella tekniikalla Espoon Ämmässuolla sijaitsevassa HSY:n ekoteollisuuskeskuksessa, jossa biojätteestä tehdään biomultaa ja biokaasua. Ravinteikasta multaa hyödynnetään muun muassa maataloudessa ja viherrakentamisessa.
Biojätteen lajittelu on helppo arkinen tapa, ja sillä on monia hyötyjä ilmaston sekä kiertotalouden näkökulmasta. Biojätteestä saadaan hyödynnettyä arvokkaat ravinteet, kuten fosfori ja typpi. Biojätteen kierrätys edistää ilmastotavoitteita, sillä siitä tehdään uusiutuvaa energiaa. Tämän lisäksi multa toimii hiilinieluna.
Orvokkeja jaetaan kaupunkilaisille Mantan patsaalla perjantaina 20. toukokuuta kello 11.00–17.00.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot:
Maija Palomäki
HSY:n ympäristöasiantuntija
maija.palomaki@hsy.fi
puh. 050 411 4810
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Kivihiilen polton lopettaminen paransi entisestään pääkaupunkiseudun ilmanlaatua vuonna 20252.2.2026 09:10:00 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudun ilmanlaatu oli viime vuonna pääosin hyvä, kertovat HSY:n mittaukset. Ilmanlaatu parani entisestään kivihiilen polton päätyttyä keväällä 2025. Kevään katupölykaudella ja syksyllä nastarengaskauden alettua ilmanlaatu heikkeni kuitenkin huonoksi monina päivinä hengitettävien hiukkasten takia. Ilmanlaatuun vaikuttavat eniten liikenteen pakokaasut, katupöly ja puunpoltto.
HSY:n hallituksen päätökset 30.1.2026 – laaja vesihuollon hankepaketti hyväksyttiin30.1.2026 10:28:09 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä rahoitussopimuksen ja lainan noston. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankkeet: - Helsingin Ratasmyllyntien ja Roihuvuorentien vesijohdon saneerauksen hankesuunnitelma - Espoon Keilaniemen vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelman laajennus - Helsingin Pitkäkoski - Ilmala, Nuijamiestentie alueen vesihuollon hankesuunnitelman päivitys - Viemäritunnelisaneerausten hankesuunnitelma vuosille 2026–2027 - Vantaan Myyrmäen vesitornin ja Kivistön paineenkorotusaseman välisen päävesijohdon rakentamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy - kompostimullan seostamiseen tarvittava kivennäismaa-aines Metsäpirtin kompostointialueelle ja Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen hankintaan Rudus oy:ltä. Hallitus valitsi Etelä-Espoon sekajätteen keräykseen ja kuljetukseen takakuormaustyönä Lassila & Tikanoja Oyj:n yhdelle palvelualueelle, Auriga Oy:n neljälle palvelualueelle ja Pakkariposse Oy:
HSY varoittaa jään heikentymisestä puhdistetun jäteveden purkupisteillä Katajaluodon ja Gåsgrundin läheisyydessä29.1.2026 12:05:34 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n kaksi jätevedenpuhdistamoa puhdistavat pääkaupunkiseudun jätevesiä tehokkaasti suojellen rannikkovesiä ja Itämerta. Puhdistettu jätevesi johdetaan mereen purkutunneleita pitkin. Jää voi heikentyä purkupisteiden läheisyydessä voimakkaan virtaaman vuoksi.
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 30.1.2026 – laaja vesihuollon hankepaketti käsittelyssä28.1.2026 08:01:08 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 30.1.2026. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa rahoitussopimuksen hyväksymisetä ja lainan nostosta. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnoista: - Helsingin Ratasmyllyntien ja Roihuvuorentien vesijohdon saneerauksen hankesuunnitelma - Espoon Keilaniemen vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelman laajennus - Helsingin Pitkäkoski - Ilmala, Nuijamiestentie alueen vesihuollon hankesuunnitelman päivitys - Viemäritunnelisaneerausten hankesuunnitelma vuosille 2026–2027 - Vantaan Myyrmäen vesitornin ja Kivistön paineenkorotusaseman välisen päävesijohdon rakentamisurakka - kompostimullan seostamiseen tarvittavan kivennäismaa-aineksen hankinta Metsäpirtin kompostointialueelle ja Ämmässuon Ekoteollisuuskeskukseen - urakoitsijoiden valinta sekajätteen keräykseen ja kuljetukseen Etelä-
HSY seuraa Järvenpään ilmanlaatua vuonna 202615.1.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY aloitti ilmanlaadun mittaukset Järvenpään keskusta-alueella tammikuussa 2026. Mittausasema kerää tietoa erityisesti liikenteen pakokaasujen ja katupölyn vaikutuksista ilmanlaatuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
