HSY

HSY tarjoaa maksutonta ympäristökasvatusta – kummikouluksi voi hakea 14.4. asti

Jaa
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY tarjoaa vuosittain kummikoulutoimintaa kymmenelle peruskoululle pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Teeman voi valita kahdesta vaihtoehdosta: kestävä kulutus ja kiertotalous tai elintärkeä vesi. Opetuskokonaisuudet tukevat opetussuunnitelmien tavoitteita. Hakuaika lukuvuoden 2021–2022 kummikouluksi on auki 8.3.–14.4.2021.

HSY:n kouluille tarjoamassa ympäristökasvatuksen opintokokonaisuudessa koululaiset pääsevät miettimään ja harjoittelemaan arjen ympäristötekoja, joilla voi itse vaikuttaa myönteisten muutosten puolesta. Ohjelmaan osallistuminen antaa näkemystä siitä, mitä kestävä elämäntapa merkitsee ja miten koulussa hankittua osaamista voi käyttää kestävän tulevaisuuden rakentamisessa. Oppitunnit ja -materiaalit ovat opetussuunnitelmien mukaisia ja tukevat koulujen kestävän kehityksen työtä.

Ympäristökasvattaja auttaa koulun oman ohjelman suunnittelussa ja toteutuksessa

Koulut voivat valita kummikouluohjelman kahdesta vaihtoehtoisesta ympäristökasvatusteemasta:

  • Kestävä kulutus ja kiertotalous -teeman sisältöinä ovat jätteen määrän vähentäminen, kiertotalous, lajittelu ja kohtuulliset kulutusvalinnat.
  • Elintärkeä vesi -teeman sisältöinä ovat vesihuoltoon tutustuminen, lähivesien tutkiminen, vesivastuullisuus ja viemärietiketti.

Kummikouluohjelmaan on helppo lähteä mukaan. Jokainen koulu saa oman, nimetyn ympäristökasvattajan, joka auttaa ohjelman suunnittelussa. Lisäksi käytettävissä on tietty määrä ympäristökasvattajan vierailuja, jotka voivat sisältää esimerkiksi ympäristökasvattajan pitämiä oppitunteja, koulun henkilökunnan infotilaisuuden tai apua ympäristöpäivän suunnitteluun. Jos koronapandemia vielä asettaa rajoitteita, kouluilla pidettävät oppitunnit ja vierailut toteutetaan etänä tai ulkona. HSY tarjoaa myös kummikoulujen opettajille koulutusta, verkostoitumista sekä valmiita oppitunteja ja -materiaaleja.

HSY:n tuottamaan ja rahoittamaan kummikouluohjelmaan valitaan uudet osallistujat vuosittain. Sen toteuttaa kouluilla Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskuksen Ympäristökoulu Polku. Opetuskokonaisuus antaa kouluille eväitä kestävän kehityksen opettamiseen vuosiksi eteenpäin. Yhdessä teemme maailman kestävimmän kaupunkiseudun.

Hakuohjeet: www.hsy.fi/kummikoulu

Lisätietoja:
Ympäristöasiantuntija Päivi Vaisto, puh. 040 705 5863, paivi.vaisto(at)hsy.fi

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY:n uusi hallitus on valittu27.6.2025 10:56:50 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän yhtymäkokous päätti 27.6.2025 kokouksessaan asettaa hallituksen ja tarkastuslautakunnan nelivuotiskaudeksi 2025 - 2029. Toimielinten kokoonpano määräytyy HSY:n perussopimuksen mukaisesti jäsenkuntien asukaslukujen ja kunnallisvaalien tuloksen perusteella. Kokoonpanossa on otettu huomioon myös sukupuolten välinen tasa-arvo. Hallitus vastaa kuntayhtymän hallinnosta ja taloudenhoidosta sekä valmistelee ja panee täytäntöön yhtymäkokouksen päätökset ja valvoo kuntayhtymän etua. Hallitus edustaa kuntayhtymää työnantajana ja vastaa kuntayhtymän henkilöstöpolitiikasta, huolehtii kuntayhtymän toimintojen yhteensovittamisesta ja omistajaohjauksen toteuttamisesta sekä vastaa kuntayhtymän sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan järjestämisestä. Hallitus koostuu 14 varsinaisesta jäsenestä, joista jokaisella on henkilökohtainen varajäsen. Jäsenistä seitsemän on Helsingistä, kolme Espoosta, kolme Vantaalta ja yksi Kauniaisista. Hallituksen puheenjohtaja

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye