HSY:n hallituksen ja yhtymäkokouksen päätökset 13.11.2020
13.11.2020 10:29:30 EET | HSY | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä Långmossenin hankesuunnitelman, talousarviolainan ottamisen ja valita tukipalvelujen tulosaluejohtajan virkaan Kauppatieteiden maisteri Jouni Peltomaan. Lisäksi hallitus päätti hyväksyä aiesopimuksen koskien Suvisaariston vesiosuuskunnan liittymistä osaksi HSY:n vesihuoltoa sekä Kruunusillat -raitiotiehankkeen tilaajan ja YKT-osapuolten yhteistyösopimuksen.
Hallitus päätti seuraavista hankinnoista:
- jätevesi-, sadevesi- ja sekaviemäriverkon painehuuhtelut sekä kaivantojen kuivanapidot tilataan Delete Finland Oy:ltä (kaksi osaa), Lassila & Tikanoja Oyj:ltä (kaksi osaa) ja Eerola-Yhtiöt Oy:ltä
- putkistojen kuntotutkimuspalvelut tilataan Delete Finland Oy:ltä ja Eerola-Yhtiöt Oy:ltä sekä Lassila & Tikanoja Oyj:ltä
- paineimuautopalvelut jätteenkäsittelykeskuksissa ja veden- sekä jätevedenpuhdistuslaitoksilla tilataan Delete Finland Oy:ltä
- piha-alueiden kone- ja kunnossapitotyöt Kivikon jätepalvelukeskukselle ja Konalan sekä Ruskeasannan Sortti-asemille tilataan All-Rounders Transport Oy:ltä, Jorvaksen Sortti-asemalle Espoon KTK Oy:ltä ja tulevalle Koivukylän Sortti-pienjäteasemalle All-Rounders Transport Oy:ltä.
HSY:n yhtymäkokous päätti hyväksyä muun muassa HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelman vuosille 2021 - 2023 sekä vesi- ja jätehuollon investointiohjelmat vuosille 2021 - 2030.
Kokouksissa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti.
HSY tiedottaa erillisellä tiedotteella Suvisaariston vesiosuuskunnan liittymisestä osaksi HSY:n vesihuoltoa ja tulosaluejohtajan viran täyttämisestä. HSY tiedottaa myös yhtymäkokouksen päätöksistä koskien HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelmaa sekä investointiohjelmia.
Kokouksien esityslistat/pöytäkirjat, joissa on lisää edellisistä sekä muut käsitellyt asiat: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames
Ystävällisin terveisin
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä
viestintäjohtaja Riitta-Liisa Hahtala
puh. 040 593 6346
www.hsy.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 27.2.2026 – Saunalahden ja Kirkkonummen vesihuoltohanke käsittelyssä24.2.2026 14:42:41 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 27.2.2026 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa Espoon Kurttilan päävesijohdon ensimmäisen osan hankesuunnitelman hyväksymisestä. Espoon Saunalahden ja Kirkkonummen vedenkulutuksen kasvun vuoksi alueelle tarvitaan uusi vesijohtolinja. Valmistuttuaan kokonaisuudessaan hanke varmistaa alueen vedenjakelun, tasaa painevaihteluita ja ylläpitää palvelutasoa pitkälle tulevaisuuteen. Hallitus saa tiedoksi muun muassa turvallisuuden ja varautumisen katsauksen vuodelta 2025. HSY:n turvallisuustilanne on raportointijaksolla pysynyt vakaana. Havaitut poikkeamat ovat olleet vähäisiä eivätkä ole aiheuttaneet suoraa vaikutusta toimintaan. Ystävällisin terveisin Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä viestintäjohtaja Riitta-Liisa Hahtala www.hsy.fi
HSY:n jätevedenpuhdistuksen tulokset olivat ennätystasolla vuonna 202519.2.2026 08:40:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalveluiden HSY:n jätevedenpuhdistus saavutti vuonna 2025 ennätykselliset tulokset. Pääkaupunkiseudun jätevedenpuhdistamoiden ravinnekuormitus Itämereen on nyt pienin kautta aikojen.
Kivihiilen polton lopettaminen paransi entisestään pääkaupunkiseudun ilmanlaatua vuonna 20252.2.2026 09:10:00 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudun ilmanlaatu oli viime vuonna pääosin hyvä, kertovat HSY:n mittaukset. Ilmanlaatu parani entisestään kivihiilen polton päätyttyä keväällä 2025. Kevään katupölykaudella ja syksyllä nastarengaskauden alettua ilmanlaatu heikkeni kuitenkin huonoksi monina päivinä hengitettävien hiukkasten takia. Ilmanlaatuun vaikuttavat eniten liikenteen pakokaasut, katupöly ja puunpoltto.
HSY:n hallituksen päätökset 30.1.2026 – laaja vesihuollon hankepaketti hyväksyttiin30.1.2026 10:28:09 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä rahoitussopimuksen ja lainan noston. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankkeet: - Helsingin Ratasmyllyntien ja Roihuvuorentien vesijohdon saneerauksen hankesuunnitelma - Espoon Keilaniemen vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelman laajennus - Helsingin Pitkäkoski - Ilmala, Nuijamiestentie alueen vesihuollon hankesuunnitelman päivitys - Viemäritunnelisaneerausten hankesuunnitelma vuosille 2026–2027 - Vantaan Myyrmäen vesitornin ja Kivistön paineenkorotusaseman välisen päävesijohdon rakentamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy - kompostimullan seostamiseen tarvittava kivennäismaa-aines Metsäpirtin kompostointialueelle ja Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen hankintaan Rudus oy:ltä. Hallitus valitsi Etelä-Espoon sekajätteen keräykseen ja kuljetukseen takakuormaustyönä Lassila & Tikanoja Oyj:n yhdelle palvelualueelle, Auriga Oy:n neljälle palvelualueelle ja Pakkariposse Oy:
HSY varoittaa jään heikentymisestä puhdistetun jäteveden purkupisteillä Katajaluodon ja Gåsgrundin läheisyydessä29.1.2026 12:05:34 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n kaksi jätevedenpuhdistamoa puhdistavat pääkaupunkiseudun jätevesiä tehokkaasti suojellen rannikkovesiä ja Itämerta. Puhdistettu jätevesi johdetaan mereen purkutunneleita pitkin. Jää voi heikentyä purkupisteiden läheisyydessä voimakkaan virtaaman vuoksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

