HSY:n hallituksen päätökset 13.3.2020
13.3.2020 10:27:40 EET | HSY | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä Marttilan aluesaneerauksen hankesuunnitelman. Hallitus päätti samalla hyväksyä Marttilan alueen saneerauksessa noudatettavan kannustimen, jossa HSY tekee katualueen tonttijohtojen saneerauksen veloituksetta, silloin kun kiinteistön omistaja saneeraa urakan yhteydessä tonttijohdot kokonaisuudessaan.
Hallitus päätti hankkia jätevesilietteen kuivauksessa käyttävät polyelektrolyytit Viikinmäen jätevedenpuhdistamolle SNF Finland Oy:ltä ja Suomenojan jätevedenpuhdistamolle Kemira Oyj:ltä. Hallitus päätti myös Helsingin ja Espoon kaupunkien saaristoalueen jätehuollon hinnastosta.
Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti.
HSY tiedottaa erillisellä tiedotteella Marttilan aluesaneerauksen hankesuunnitelmasta ja siihen liittyvästä kiinteistöjen tonttijohtojen saneerauskannustimesta.
Kokouksen esityslista/pöytäkirja, jossa on lisää edellisistä sekä muut käsitellyt asiat: http://hsy01.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames
Ystävällisin terveisin
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä
viestintäjohtaja Riitta-Liisa Hahtala
puh. 040 593 6346
www.hsy.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
HSYIlmalantori 1
00240 Helsinki
09 1561 2110 (palvelemme ma, ke ja pe klo 8.30–15.30, ti klo 8.30–11.00 sekä to klo 13.00–15.30)http://www.hsy.fi
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Sortti-asemille voi tuoda useita jätteitä maksutta2.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Jätteet on lajiteltava Sortti-asemilla. Huolellisella lajittelulla voi myös vaikuttaa vastaanottomaksun suuruuteen, sillä Sortti-asemilla vastaanotetaan useita jätelajeja maksutta ja monien maksullisten jätelajien vastaanottomaksut ovat varsin kohtuullisia.
HSY:n hallituksen päätökset 18.9.2026 – jäsenkaupunkien lausunnot suunnitelmiin ja uuteen strategiaan18.9.2026 09:40:56 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus sai muun muassa tiedoksi jäsenkaupungeilta Helsingiltä, Espoolta, Vantaalta ja Kauniaisilta, pyytämänsä lausunnot HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2027–2029, investoinneista vuosille 2027–2046 sekä strategiasta 2035. Lausunnoissa korostuvat erityisesti turvallisuus ja toimintavarmuus, talouden tasapaino sekä tuottavuuden ja kustannustehokkuuden vahvistaminen. Lisäksi lausunnoista nousevat vastuullisuustavoitteet, kuten ilmastovaikutusten vähentäminen, kiertotalous ja luonnon monimuotoisuuden tukeminen. Kaupungit pitävät investointeja välttämättöminä palvelutason turvaamiseksi ja kasvavan seudun tarpeisiin vastaamiseksi, mutta painottavat samalla tiivistä kuntayhteistyötä, hankkeiden yhteensovittamista ja pitkäjänteistä rahoitusta. Uuden strategian todettiin olevan linjassa omistajaohjaustavoitteiden kanssa ja sen tavoitteet tukevat jäsenkaupunkien tavoitteita. Lausunnoissa esiin nostetut näkökulmat ot
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 18.9.2026 – jäsenkaupunkien lausunnot suunnitelmiin ja uuteen strategiaan15.9.2026 14:04:26 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 18.9.2026 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus saa muun muassa tiedoksi jäsenkaupungeilta, Helsingiltä, Espoolta, Vantaalta ja Kauniaisilta, pyytämänsä lausunnot HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2027–2029, investoinneista vuosille 2027–2046 sekä strategiasta 2035. Lausunnoissa korostuivat erityisesti turvallisuus ja toimintavarmuus, talouden tasapaino sekä tuottavuuden ja kustannustehokkuuden vahvistaminen. Lisäksi lausunnoista nousevat vastuullisuustavoitteet, kuten ilmastovaikutusten vähentäminen, kiertotalous ja luonnon monimuotoisuuden tukeminen. Kaupungit pitävät investointeja välttämättöminä palvelutason turvaamiseksi ja kasvavan seudun tarpeisiin vastaamiseksi, mutta painottavat samalla tiivistä kuntayhteistyötä, hankkeiden yhteensovittamista ja pitkäjänteistä rahoitusta. Uuden s
HSY lisää vesihuollon verkostosaneerauksia uudella toimintamallilla28.8.2026 10:32:14 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY nostaa vesihuoltoverkostojen saneerausmäärää uusien toimintamallien käyttöönotolla. HSY toteuttaa vuosina 2027-2029 hankkeessaan allianssimuotoisella urakkamallilla sujutusurakoita, joissa tavoitteena on saavuttaa kustannustehokkuutta ja samalla vähentää työmaiden aiheuttamaa haittaa alueen asukkaille, liikenteelle ja ympäristölle.
HSY saneeraa vesihuoltoa Munkkiniemessä 2026–202828.8.2026 10:31:59 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY aloittaa vesihuollon saneerauksen Helsingin Munkkiniemessä lokakuussa 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
