HSY

HSY:n hallituksen päätökset 20.1.2023

Jaa

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat:

- Espoon Lasihytin kaava-alueen vesihuollon hankesuunnitelma
- Espoon Järvenperän pääviemäreiden hankesuunnitelma
- Viikinmäen ja Blominmäen jätevedenpuhdistamoille tarvittava metanoli hankintaan NovoChem Oy:ltä
- HSY:n kaivantojen päällystys- ja viimeistelytöiden urakoitsijaksi valittiin Peab Industri Oy.

Hallitus valitsi Läänin Kuljetus Oy:n urakoitsijaksi rakentamaan Vantaan Petikossa sijaitsevan Petikontien vesihuoltolinjoja välillä Tiilienpojanlenkki–Muuripolku sekä saneeraamaan hulevesiviemäriä välillä Klinkkerinkaari–Petikontie–Tiilenlyöjänkuja. Sekajätteen keräyksen ja kuljetuksen urakoitsijoiksi hallitus valitsi Pohjois-Espooseen STP Group Oy:n, Urbaser Oy:n ja Kuljetus Juntuset Oy:n sekä Kauniaisiin STP Group Oy:n.

Hallitus sai tiedoksi tilannekatsaukset Sipoon jätevesien käsittelyä ja Östersundomin alueen vesihuoltotoiminnan siirtämistä koskevista neuvotteluista sekä Blominmäen puhdistamohankkeesta vuoden 2022 lopulta. Hallitus sai tiedoksi myös tilanteen biojätteen erilliskeräyksen laajenemisesta Espoon, Kauniaisten ja Kirkkonummen alueilla.

Asia numero 12, esitys yhtymäkokoukselle eron myöntämisestä hallituksen varajäsenelle ja uuden varajäsenen valinasta jätettiin pöydälle. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti.

Kokouksen esityslista/pöytäkirja, jossa on lisää edellisistä sekä muut käsitellyt asiat:
https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames

Ystävällisin terveisin
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä
viestintäjohtaja Riitta-Liisa Hahtala
puh. 040 593 6346
www.hsy.fi

Avainsanat

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY:n hallituksen ja yhtymäkokouksen päätökset 14.11.202514.11.2025 11:12:17 EET | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä hankesuunnitelmien päivittämisen periaatteet ja ottaa käyttöön asiakirjamaksut niiltä osin, kun ne eivät ole julkisuusperiaatteen mukaisesti maksuttomia. HSY:n yhtymäkokous päätti hyväksyä HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelman vuosille 2026–2028. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - viemäreiden sujutuspaketin hankesuunnitelma 2026 - Helsingin Länsi-Pakilan vesihuollon saneerauksen hankesuunnitelma - Helsingin Pitäjänmäen teollisuusalueella olevan Valion alueen vesihuollon hankesuunnitelma - Espoon Nepperi–Järvenperän alueen ja Vantaan Myyrmäen Luhtitie–Pyörrekuja alueen vesihuollon rakentamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy. Hallituksen kokouksessa ja yhtymäkokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistoilta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjossa:

Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 14.11.2025 –alueen kotitalouksien kierrätysaste selvitetty12.11.2025 08:02:04 EET | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 14.11.2025. Samana päivänä kokoontuu myös HSY:n yhtymäkokous, joka muun muassa hyväksyy HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelman vuosille 2026–2028. Kokouksien esityslistat on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa hankesuunnitelmien päivittämisen periaatteista sekä asiakirjamaksujen käyttöönotosta. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnoista: - viemäreiden sujutuspaketin hankesuunnitelma 2026 - Helsingin Länsi-Pakilan vesihuollon saneerauksen hankesuunnitelma - Helsingin Pitäjänmäen teollisuusalueella olevan Valion alueen vesihuollon hankesuunnitelma - Espoon Nepperi–Järvenperän alueen ja Vantaan Myyrmäen Luhtitie–Pyörrekuja alueen vesihuollon rakentamisen urakoitsijan valinta. Hallitus saa tiedoksi HSY-alueen kotitalous- ja yhdyskuntajätteiden määrät ja kierrätysasteet vuonna 2024. HSY tiedottaa halli

HSY:n kukkivalla kaatopaikalla vieraili kesällä kuusitoista eri perhoslajia28.10.2025 08:53:17 EET | Tiedote

HSY on perustanut Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen vanhan kaatopaikan päälle kukkivan keitaan erilaisille hyönteisille. Niityt luovat sopivaa elinympäristöä erilaisille pörriäisille ja pölyttäjille, jotka löytävät tiensä niityille kukkien houkuttelemana. Kesän aikana HSY on tehnyt lajiseurantaa niittyjen perhosista. Niityillä havaittiin tänä kesänä yhteensä kuusitoista eri lajia päiväperhosia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye