HSY

HSY:n keräysautot kiertävät jälleen huhti-toukokuussa

14.3.2022 08:00:00 EET | HSY | Tiedote

Jaa
Helsingin seudun ympäristöpalveluiden keräysautot saapuvat jälleen noutamaan kodin vaaralliset jätteet, metalliromun ja sähkölaitteet maksutta keskeisimmiltä asuinalueilta. Kahdentoista keräysauton voimin tapahtuva kierros alkaa maanantaina 4. huhtikuuta ja autot kiertävät yhdeksän viikon ajan ympäri pääkaupunkiseutua ja Kirkkonummea. Viimeinen keräyspäivä on 6. kesäkuuta.
HSY:n keräysautot vastaanottavat maksutta asukkailta metalliromua, kodin vaarallisia jätteitä ja sähkölaitteita runsaan kahden kuukauden pituisella kierroksellaan.  Kuva: HSY/Suvi-Tuuli Kankaanpää
HSY:n keräysautot vastaanottavat maksutta asukkailta metalliromua, kodin vaarallisia jätteitä ja sähkölaitteita runsaan kahden kuukauden pituisella kierroksellaan. Kuva: HSY/Suvi-Tuuli Kankaanpää

HSY:n keräysautot kiertävät jälleen kevään aikana ympäri pääkaupunkiseutua keräämässä asukkailta kodin vaarallista jätettä, metalliromua ja käytöstä poistettuja sähkö- ja elektroniikkalaitteita. Perinteinen kierros on jouduttu perumaan kahtena edellisenä keväänä koronapandemian takia, mutta onnistuttiin toteuttamaan syksyllä 2020.

Kierros alkaa Helsingistä ja Espoosta 4.4. sekä Kauniaisista 25.4.
Vantaalle siirrytään 5.5. ja Kirkkonummelle 31.5. Tarkat keräyspaikat ja -ajat löytyvät HSY:n verkkosivuilta
.

- Pysähdyspaikkoja on lähes 300, joten kaikille asukkaille löytyy varmasti sopiva paikka tuoda kodin harvakseltaan kertyviä jätteitä. Lähimmän paikan löydät helposti verkkopalvelumme hakutoiminnon avulla, HSY:n käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen vinkkaa.

Keräysautot ottavat vastaan vainkotitalouksien sähkö- ja elektroniikkalaitteita, metalliromua sekä vaarallista jätettä.

- Vaaralliseksi jätteeksi luokitellaan muun muassa maalit, lakat ja laastit, syövyttävät kemikaalit, akut, moottoriöljy, liuottimet ja bensiini. Arkisemmista tuotteista jätteinä vaarallisia ovat myös hius- ja kynsilakka sekä hajuvesi, jatkaa Mäntynen.

Lähimmän pysähdyspaikan sekä keräysautoihin soveltuvat jätteet voi tarkistaa etukäteen osoitteesta hsy.fi/keraysautotLajitteluapua saa myös HSY:n jäteoppaasta sekä paikan päällä ympäristöneuvojalta. Keräysautoille tuodut metallijätteet ja sähkölaitteet kierrätetään uusien tuotteiden raaka-aineiksi. Vaarallinen jäte tehdään käsittelyssä vaarattomaksi mutta myös osa siitä voidaan kierrättää.

Maksuton keräyspalvelu helpottaa varsinkin autottomia

Kodin vaaralliset jätteet, sähkölaitteet ja metalliromu kerätään kukin omaan keräysautoonsa. Jotta keräystilanteet pysyisivät sujuvina, jätteet on hyvä lajitella valmiiksi jo kotona. Suuremmat jätemäärät täytyy viedä suoraan Sortti-asemille, jotka niin ikään ottavat maksutta vastaan samoja jätteitä.

- Palvelu on ensisijaisesti suunnattu autottomille asukkaille, joten emme ota keräysautoilla vastaan huomattavan suuria, kuten peräkärryllä tuotuja, jätekuormia. Omalla autolla saapuessa on suotavaa pysäköidä loitommalle, sillä pysähdyspaikalle saapuu kerralla 56 kuorma-autoa. Tavarat pitää luovuttaa paikan päällä eikä jättää niitä sinne etukäteenMäntynen muistuttaa. 

Keräysautopalvelun tavoitteena on helpottaa kierrättämistä tuomalla keräyspiste lähemmäksi koteja. Maksuton palvelu onkin asukkaiden keskuudessa suosittu.  

- Vuoden 2020 syksyn poikkeuksellisissa oloissa keräysautoja hyödynsi yli 12 300 asukasta, jotka toivat kierrätettäväksi noin 200 000 kiloa jätettä, Mäntynen kertaa. 

Kevään keräysautokierros toteutetaan terveysturvallisesti. Autot ottavat jätteitä vastaan kullakin pysähdyspaikalla 30–40 minuutin ajan, joten kaikki halukkaat ehtivät asioida rauhassa turvavälit huomioiden.

Lisätietoja HSY:n keräysautokierroksesta:
Käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen puh. 0400 609 493, marjut.mantynen(at)hsy.fi 

Myös Kierrätyskeskuksen keräysauto liikkuu maalis-huhtikuussa 

Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus puolestaan järjestää 28.3.22.4. oman Hyvä kiertää -keräyskierroksensa, johon asukkaat voivat tuoda siistiä, ehjää ja puhdasta uudelleenkäyttöön soveltuvaa kodin pientavaraa, tekstiileitä sekä kaiken kuntoista pienelektroniikkaa ja polkupyöriä.

Lisätietoja Kierrätyskeskuksen Hyvä kiertää -keräysautokierroksesta: 
Kierrätyskeskuksen kuljetusten palvelupäällikkö Satu Mäkinen, puh. 0400 348 699, satu.makinen@kierratyskeskus.fi 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

HSY:n keräysautot vastaanottavat maksutta asukkailta metalliromua, kodin vaarallisia jätteitä ja sähkölaitteita runsaan kahden kuukauden pituisella kierroksellaan.  Kuva: HSY/Suvi-Tuuli Kankaanpää
HSY:n keräysautot vastaanottavat maksutta asukkailta metalliromua, kodin vaarallisia jätteitä ja sähkölaitteita runsaan kahden kuukauden pituisella kierroksellaan. Kuva: HSY/Suvi-Tuuli Kankaanpää
Lataa
HSY otti tänä keväänä käyttöön kaksi uutta vaarallisen jätteen keräysautoa, joita koristavat kuvitukset havainnollistavat arkisia tuotteita, jotka ovat kuitenkin jätteinä vaarallisia.
HSY otti tänä keväänä käyttöön kaksi uutta vaarallisen jätteen keräysautoa, joita koristavat kuvitukset havainnollistavat arkisia tuotteita, jotka ovat kuitenkin jätteinä vaarallisia.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY:n hallituksen päätökset 29.5.2026 – saneerausvelka hallintaan uudella investointiohjelmalla29.5.2026 10:30:48 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä vesihuollon ja jätehuollon investointiohjelmat vuosille 2027–2046. Hyväksytyt ohjelmat viedään lausunnoille jäsenkuntiin. Hallitus päätti myös hyväksyä vesihuollon omaisuudenhallintasuunnitelman. Hallitus päätti hyväksyä Espoon Maarinsolmun vesihuollon saneerauksen ja johtosiirtojen hankesuunnitelman ja hankkia valurautaiset vesijohtoputket ja putkiosat Saint-Gobain Finland Oy PAM:lta. Hallitus sai tiedoksi pääkaupunkiseudun vuoden 2025 Ilmanlaadun ja ennakkotiedot kasvihuonekaasupäästöistä sekä Helsingin seudun maankäytön, asumisen ja liikenteen (MAL) seurantakatsauksen vuodelta 2025. Hallitus sai tiedoksi lisäksi HSY:n osavuosikatsauksen tammi-huhtikuulta 2026 sekä omistajaohjaukselle annettavan kvartaaliraportin tammi-maaliskuulta 2026. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julk

Jukolan viesti 2028 suunnistetaan Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksen kupeessa27.5.2026 08:55:01 EEST | Tiedote

Kesällä 2028 Espoossa ja Kirkkonummella, Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksen läheisyydessä järjestetään yksi Suomen suurimmista urheilutapahtumista, Venlojen ja Jukolan viesti. Maailman suurimman suunnistusviestitapahtuman aikana HSY tuo tunnetuksi ekoteollisuuskeskuksen monipuolista ja modernia jätehuollon ja kiertotalouden keskittymää, jossa käsitellään muun muassa pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen kodeista kerätty biojäte. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ja järjestäjäseura Espoon Suunta ry allekirjoittivat yhteistyösopimuksen 7.5.2026.

Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 29.5.2026 – saneerausvelka hallintaan uudella investointiohjelmalla27.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 29.5.2026. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa vesihuollon ja jätehuollon investointiohjelmien hyväksymisestä vuosille 2027–2046. Hyväksytyt ohjelmat viedään lausunnoille jäsenkuntiin. Hallitus päättää myös vesihuollon omaisuudenhallintasuunnitelman hyväksymisestä. Hallitus päättää Espoon Maarinsolmun vesihuollon saneerauksen ja johtosiirtojen hankesuunnitelman sekä valurautaisten vesijohtoputkien ja putkiosien hankinnan hyväksymisestä. Hallitus saa tiedoksi pääkaupunkiseudun vuoden 2025 Ilmanlaadun ja ennakkotiedot kasvihuonekaasupäästöistä sekä Helsingin seudun maankäytön, asumisen ja liikenteen (MAL) seurantakatsauksen vuodelta 2025. Hallitus saa tiedoksi lisäksi HSY:n osavuosikatsauksen tammi-huhtikuulta 2026 sekä omistajaohjaukselle annettavan kvartaaliraportin tammi-maaliskuulta 2026. Ys

Ämmässuolta löytyy tilaa luonnolle ja kiertotalouden edistämiselle – niityt ja lintujen tekopesät tukevat uhanalaisia lajeja19.5.2026 08:44:55 EEST | Tiedote

HSY on edistänyt luonnon monimuotoisuutta Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa rakentamalla pääskyhotellin uhanalaisille pääskyille sekä tekopesät kattohaikaralle ja huuhkajalle. Vanhan kaatopaikan päälle perustettu kukkiva keidas tarjoaa sopivan elinympäristön erilaisille pörriäisille ja pölyttäjille. Teolliselle alueelle mahtuu useita luonnon kohteita, vaikka siellä on monenlaisia toimijoita edistämässä jätehuoltoa ja kiertotaloutta. Ämmässuolla käsitellään myös pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen kodeista kerätty biojäte lannoitteeksi maatalouteen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye