HSY

HSY:n Mullankumous-infopisteet kannustavat asukkaita biojätteen lajitteluun Espoon kirjastoissa

9.3.2023 08:43:39 EET | HSY | Tiedote

Jaa
Helsingin seudun ympäristöpalvelut järjestää kevään aikana biojätteen lajitteluun kannustavia tapahtumia Espoon kirjastoissa. Mullankumous-infopiste kiertää vuorollaan viidessä kirjastossa kolmen viikon jaksoissa. Lisäksi HSY järjestää kirjastoissa sekä etänä maksuttomia kompostointikursseja.
HSY tuo biojätteen lajitteluun kannustavan Mullankumous-infopisteen Espoon kirjastoihin kevään aikana. Infopiste on yleisön nähtävillä viidessä kirjastossa kolmen viikon ajan. Biojäte- ja kompostointi-infot ovat osa Espoon kirjastoissa järjestettävää Ympäristökevät-tapahtumasarjaa.
HSY tuo biojätteen lajitteluun kannustavan Mullankumous-infopisteen Espoon kirjastoihin kevään aikana. Infopiste on yleisön nähtävillä viidessä kirjastossa kolmen viikon ajan. Biojäte- ja kompostointi-infot ovat osa Espoon kirjastoissa järjestettävää Ympäristökevät-tapahtumasarjaa.

HSY järjestää kevään aikana Espoon kirjastoissa biojätteen lajitteluun kannustavan kiertueen. Kolmeksi viikoksi vuorollaan pystytettävältä Mullankumous-infopisteeltä voi noutaa paperisia biojätepusseja ja tutustua tuulettuvaan biojäteastiaan. Sen tyhjennysvälin voi venyttää jopa neljään viikkoon, joten tuulettuva astia on pienkiinteistöasukkaille käytännöllinen ja edullinen vaihtoehto.

Infopisteen avauspäivän yhteydessä yleisö pääsee pelaamaan lajitteluaiheista Tehtävä tulevaisuudesta -pakopeliä. Tuolloin paikalla on myös ympäristöneuvoja vastaamassa lajitteluaiheisiin kysymyksiin. Biojätteen lajittelu on keskeinen keino parantaa kotitalouksien kierrätysastetta.

- Kotitalouksien sekajätteen joukossa on edelleen lähes 40 prosenttia biojätettä. Biojätteen lajittelun voi jokainen aloittaa helposti, kun kerää aluksi esimerkiksi hedelmien kuoret ja kahvinporot mieluiten paperiseen biojätepussiin, kertoo HSY:n ympäristöasiantuntija Hanna Tukiainen.

Kaikista vähintään viiden asunnon kiinteistöistä löytyy biojätteen keräysastiat, ja monet pienkiinteistöjen asukkaat lajittelevat jo tällä hetkellä biojätteensä tai kompostoivat. Biojätteen erilliskeräys laajenee porrastetusti kaikkiin pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen pienkiinteistöihin viimeistään ensi vuoden aikana. Espoossa, Kauniaisissa ja Kirkkonummella pienkiinteistöjen erilliskeräys alkaa jo 1.7.2023. Kompostointi on vaihtoehto tyhjennettävälle biojäteastialle.

HSY järjestää Espoon kirjastoissa myös maksuttomia kompostointitilaisuuksia kevään 2023 aikana. Lisätietoa myös etätilaisuuksina järjestettävistä kompostointikursseista löytyy osoitteesta: hsy.fi/kompostointi.

Mullankumous-infopiste on esillä:

Ison Omenan kirjasto, Matinkylä 4.3.–23.3. 

la 4.3. klo 11–14 ympäristöasiantuntija kertomassa lajittelusta sekä Tehtävä tulevaisuudesta -pakopeli 

to 16.3. klo 18–19 kompostointi-info, kokoushuone Aalto 

Sellon kirjasto, Leppävaara 25.3.–13.4. 

la 25.3. klo 11–14 ympäristöasiantuntija kertomassa lajittelusta sekä Tehtävä tulevaisuudesta -pakopeli 

ke 5.4. klo 18–19 kompostointi-info, Lava 

Tapiolan kirjasto 15.4.–4.5. 

la 15.4. klo 11–14 ympäristöasiantuntija kertomassa lajittelusta sekä Tehtävä tulevaisuudesta -pakopeli 

to 27.4. klo 18–19 kompostointi-info, Tapahtumatila Kaija 

Entressen kirjasto, Espoon keskus 6.5.–25.5.  

la 6.5.klo 11–14 ympäristöasiantuntija kertomassa lajittelusta sekä Tehtävä tulevaisuudesta -pakopeli                

to 11.5. klo 18–19, kompostointi-info, Estradi

Lippulaivan kirjasto, Espoonlahti 27.5.–15.6. 

la 27.5. klo 11–14 ympäristöasiantuntija kertomassa lajittelusta sekä Tehtävä tulevaisuudesta -pakopeli 

ti 30.5. klo 18–19 kompostointi-info, Kajuutta 

Espoon kirjastoissa vietetään maalis–toukokuussa kiertotaloutta edistävää Ympäristökevättä. HSY:n lisäksi tapahtumissa ovat mukana Sitra, Espoon kestävän kehityksen osaamiskeskus, OMNIA ja Kaupunginmuseo KAMU. Eri toimijat tarjoavat kehittävää ja hauskaa ohjelmaa monen ikäisille. Lisätietoja ohjelmasta löydät Ympäristökevään Facebook-tapahtumasta

Katsoaksesi videon lähteestä www.youtube.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Biojätteen lajittelu

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

HSY tuo biojätteen lajitteluun kannustavan Mullankumous-infopisteen Espoon kirjastoihin kevään aikana. Infopiste on yleisön nähtävillä viidessä kirjastossa kolmen viikon ajan. Biojäte- ja kompostointi-infot ovat osa Espoon kirjastoissa järjestettävää Ympäristökevät-tapahtumasarjaa.
HSY tuo biojätteen lajitteluun kannustavan Mullankumous-infopisteen Espoon kirjastoihin kevään aikana. Infopiste on yleisön nähtävillä viidessä kirjastossa kolmen viikon ajan. Biojäte- ja kompostointi-infot ovat osa Espoon kirjastoissa järjestettävää Ympäristökevät-tapahtumasarjaa.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY:n hallituksen päätökset 18.9.2026 – jäsenkaupunkien lausunnot suunnitelmiin ja uuteen strategiaan18.9.2026 09:40:56 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus sai muun muassa tiedoksi jäsenkaupungeilta Helsingiltä, Espoolta, Vantaalta ja Kauniaisilta, pyytämänsä lausunnot HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2027–2029, investoinneista vuosille 2027–2046 sekä strategiasta 2035. Lausunnoissa korostuvat erityisesti turvallisuus ja toimintavarmuus, talouden tasapaino sekä tuottavuuden ja kustannustehokkuuden vahvistaminen. Lisäksi lausunnoista nousevat vastuullisuustavoitteet, kuten ilmastovaikutusten vähentäminen, kiertotalous ja luonnon monimuotoisuuden tukeminen. Kaupungit pitävät investointeja välttämättöminä palvelutason turvaamiseksi ja kasvavan seudun tarpeisiin vastaamiseksi, mutta painottavat samalla tiivistä kuntayhteistyötä, hankkeiden yhteensovittamista ja pitkäjänteistä rahoitusta. Uuden strategian todettiin olevan linjassa omistajaohjaustavoitteiden kanssa ja sen tavoitteet tukevat jäsenkaupunkien tavoitteita. Lausunnoissa esiin nostetut näkökulmat ot

Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 18.9.2026 – jäsenkaupunkien lausunnot suunnitelmiin ja uuteen strategiaan15.9.2026 14:04:26 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 18.9.2026 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus saa muun muassa tiedoksi jäsenkaupungeilta, Helsingiltä, Espoolta, Vantaalta ja Kauniaisilta, pyytämänsä lausunnot HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2027–2029, investoinneista vuosille 2027–2046 sekä strategiasta 2035. Lausunnoissa korostuivat erityisesti turvallisuus ja toimintavarmuus, talouden tasapaino sekä tuottavuuden ja kustannustehokkuuden vahvistaminen. Lisäksi lausunnoista nousevat vastuullisuustavoitteet, kuten ilmastovaikutusten vähentäminen, kiertotalous ja luonnon monimuotoisuuden tukeminen. Kaupungit pitävät investointeja välttämättöminä palvelutason turvaamiseksi ja kasvavan seudun tarpeisiin vastaamiseksi, mutta painottavat samalla tiivistä kuntayhteistyötä, hankkeiden yhteensovittamista ja pitkäjänteistä rahoitusta. Uuden s

HSY:n hallituksen päätökset 28.8.2026 – useita vesi- ja jätehuollon hankintoja28.8.2026 10:31:41 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hankkia ICT-peruspalvelu-uudistuksen Enfo Oy:ltä ja vartiointipalvelut tarjoajaryhmittymältä Reila Palvelut Oy ja Hälytyskeskus Hälyttävä Oy. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat vesihuollon hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Vantaan Tammiston Kauppatien vesijohdon rakentamisen hankesuunnitelma - Espoon Mikkelänpellon vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelma - verkostosaneerauksen sujutuspaketin rakentamisen urakoitsijoiksi valittiin Vision Infra Oy & Aarsleff Oy ja Sujutek Oy - Helsingin Munkkiniemen vesihuollon saneerausurakoitsijaksi valittiin Louhintahiekka Oy - Pitkäkosken vedenpuhdistuslaitoksen PK2 kalvosuodatuslaitteisto hankitaan Azelis Finland Oy:ltä - kansistojen, kuten kaivonkansien vaihdot ja pienet korjaustyöt hankitaan Asfalttikallio Oy:ltä. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat jätehuollon hankinnat: - Kivikon jätepalvelukeskuksen, Konalan ja Ruskeasannan Sortti-asemien piha-alueiden kone- ja kunnos

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye