HSY:n uudet kummikoulut pääsevät harjoittelemaan ympäristötekoja

Tänä vuonna mukana ovat Helsingistä Vallilan ala-asteen koulu, Torpparinmäen peruskoulu sekä Poikkilaakson ala-asteen koulu, Kirkkonummelta Heikkilän koulu ja Kartanonrannan koulu, Espoosta Kirkkojärven koulu sekä Vantaalta Rekolan koulu.
Kummikouluohjelma on osana kestävän kehityksen opetusta
Kummikoulut voivat valita kummivuotensa pääteemaksi joko elintärkeän veden tai kestävän kehityksen ja kiertotalouden. Ohjelman tavoitteena on auttaa koko koulua ottamaan ympäristötekoja osaksi arkea niin, että ohjelmavuoden jälkeen sekä koulun opettajilla, oppilailla että muulla henkilökunnalla on hyvät mahdollisuudet jatkaa ympäristötyötä arjessaan. Kummikouluvuoden oppitunnit voidaan toteuttaa lähiopetuksena, etänä tai ulkona.
- Oppitunneilla hyödynnetään myös hauskoja älylaitteella pelattavia digipelejä, jotka tutustuttavat oppilaat monipuolisten tehtävien avulla kiertotalouteen ja elintärkeään veteen, kertoo ympäristöasiantuntija Päivi Vaisto.
Ohjelmassa tärkeässä osassa on kannustaa sekä oppilaita että opettajia jatkamaan opittuja arjen ympäristötekoja myös kummivuoden jälkeen. HSY tarjoaa oppimisen tueksi kummikouluille opetussuunnitelman mukaisia, monipuolisia oppitunteja ja materiaaleja. Opettajille tarjotaan koulutusta sekä tukea Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskuksen Ympäristökoulu Polun ympäristökasvattajilta. Oppitunnit ja materiaalit on suunniteltu tukemaan koulun kestävän kehityksen suunnitelman toteutumista.
- Tavoitteena on, että lapset ja nuoret kasvavat ymmärtämään oman toimintansa merkityksen ympäristölle ja tekemään vastuullisia valintoja omassa arjessaan, Päivi jatkaa.
Uutta sisältöä ja vaihtelua opetukseen
Aiemmista kummikouluvuosista positiivisia palautteita on kertynyt runsaasti. Luokanopettajat ovat kiittäneet erityisesti siitä, että koulut ovat saaneet uusia sisältöjä ja vaihtelua opetukseen, sekä tukea koulujen kestävän kehityksen päämäärien saavuttamisessa. Ohjelmia on myös muokattu onnistuneesti vastaamaan koulun lähtökohtia ja tarpeita.
HSY valitsee kummikouluohjelmaan vuosittain mukaan kouluja pääkaupunkiseudulta ja Kirkkonummelta. Yhteensä ohjelmassa on vuosien mittaan ollut mukana yli 145 kummikoulua.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vaisto PäiviYmpäristöasiantuntijaHSY
Puh:040 705 5863paivi.vaisto@hsy.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY:n uusi hallitus on valittu27.6.2025 10:56:50 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän yhtymäkokous päätti 27.6.2025 kokouksessaan asettaa hallituksen ja tarkastuslautakunnan nelivuotiskaudeksi 2025 - 2029. Toimielinten kokoonpano määräytyy HSY:n perussopimuksen mukaisesti jäsenkuntien asukaslukujen ja kunnallisvaalien tuloksen perusteella. Kokoonpanossa on otettu huomioon myös sukupuolten välinen tasa-arvo. Hallitus vastaa kuntayhtymän hallinnosta ja taloudenhoidosta sekä valmistelee ja panee täytäntöön yhtymäkokouksen päätökset ja valvoo kuntayhtymän etua. Hallitus edustaa kuntayhtymää työnantajana ja vastaa kuntayhtymän henkilöstöpolitiikasta, huolehtii kuntayhtymän toimintojen yhteensovittamisesta ja omistajaohjauksen toteuttamisesta sekä vastaa kuntayhtymän sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan järjestämisestä. Hallitus koostuu 14 varsinaisesta jäsenestä, joista jokaisella on henkilökohtainen varajäsen. Jäsenistä seitsemän on Helsingistä, kolme Espoosta, kolme Vantaalta ja yksi Kauniaisista. Hallituksen puheenjohtaja
Asukkaat toivat HSY:n Sortti-keräysautoihin yhteensä 156 000 kiloa jätettä26.6.2025 07:07:00 EEST | Tiedote
HSY järjesti maalis–kesäkuussa Sortti-keräysautokierroksen, joka pysähtyi lähes 300 pysähdyspaikalla ympäri pääkaupunkiseutua ja Kirkkonummea. Keräysautot vastaanottivat kierroksen aikana kotitalouksien vaarallista jätettä sekä metalli-, sähkölaite- ja elektroniikkaromua yhteensä 156 000 kiloa.
Pääkaupunkiseudun kasvihuonekaasupäästöt laskivat 11 prosenttia18.6.2025 09:10:05 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun ilmastopäästöt vähenivät vuonna 2024 noin 11 prosenttia edellisvuoteen verrattuna, kertoo HSY:n julkaisema päästöseuranta. Kasvihuonekaasupäästöt vähenivät pääkaupunkiseudun kaikissa kunnissa. Päästöjä pienensi erityisesti se, että kivihiilen käyttö väheni ja biopolttoaineiden osuus kasvoi lämmöntuotannossa.
Viisi vinkkiä vähäpäästöisempään saunomiseen17.6.2025 09:10:06 EEST | Tiedote
Puusaunan piipusta tulevan savun väri kertoo, lämmitätkö saunaa oikein. Jos savu on tummaa tai ruskeaa, päästöt ovat suuria. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY antaa viisi vinkkiä, joilla saunanlämmitys onnistuu vähäpäästöisemmin. Tavoitteena on saada savu värittömäksi.
Asumisen tonttivaranto jatkaa kasvuaan ennätysvauhdissa pääkaupunkiseudulla16.6.2025 09:10:00 EEST | Tiedote
Asuntotuotantoa mahdollistava tonttivaranto kasvoi pääkaupunkiseudulla jälleen uuteen ennätykseen vuonna 2024, kertoo HSY:n tonttivarantokatsaus. Pääkaupunkiseudulla on jäljellä käyttämätöntä rakennusoikeutta jopa yli 100 000 uuden asunnon rakentamista varten. Erityisesti kerrostalovaranto on kasvanut vauhdilla viime vuosina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme