HSY

HSY:n uudet kummikoulut tarttuvat arjen ympäristötekoihin

12.8.2021 06:00:00 EEST | HSY | Tiedote

Jaa
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY on valinnut hakemusten perusteella yhteensä yksitoista koulua pääkaupunkiseudulta sekä Kirkkonummelta lukuvuoden 2021–2022 kummikouluiksi. Kummikouluohjelmassa koulut pääsevät harjoittelemaan ympäristötekoja ja tuomaan ne pysyväksi osaksi arkea. Kummikouluohjelman toteuttamisessa hyödynnetään myös älylaitteella pelattavia pelejä.
Ulko-oppitunneilla kummikoululaiset oppivat monipuolisesti arjen ympäristötekoja ja –tietoutta.
Ulko-oppitunneilla kummikoululaiset oppivat monipuolisesti arjen ympäristötekoja ja –tietoutta.

Tänä vuonna Helsingistä mukana ovat Poikkilaakson ala-asteen, Siltamäen ala-asteen ja Karviaistien koulut, Espoosta Lähderannan, Kirkkojärven ja Auroran koulut, Vantaalta Vierumäen, Seutulan ja Ylästön koulut sekä Kirkkonummelta Kartanonrannan ja Heikkilän koulut. 

Kummikouluohjelma antaa eväitä kestävän kehityksen opettamiseen vuosiksi eteenpäin

Ohjelman tavoitteena on auttaa koko koulua omaksumaan ympäristötekoja osaksi arkea, sekä kotona että koulussa. Kummikoulut ovat valinneet kummivuotensa pääteemaksi joko elintärkeän veden tai kestävän kulutuksen ja kiertotalouden.

Kummikouluvuoden teemoihin liittyvät oppitunnit voidaan toteuttaa lähiopetuksena, etänä tai ulkona. Hauska lisäys oppitunteihin ovat älylaitteella pelattavat digipelit. Kolmelle eri ikätasolle tehdyt pelit tutustuttavat oppilaat monipuolisten ja hauskojen tehtävien avulla kiertotalouteen ja elintärkeään veteen.

Opitut käytännöt eivät jää pelkästään kummivuoteen. Sekä oppilaita että opettajia kannustetaan jatkamaan opittuja arjen ympäristötekoja myös kummivuoden jälkeen. Oppimisen tueksi HSY tarjoaa kummikouluille opetussuunnitelman mukaisia ja monipuolisia oppitunteja ja materiaaleja, koulutusta opettajille sekä Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskuksen Ympäristökoulu Polun ympäristökasvattajien tuen. Oppitunnit ja materiaalit tukevat koulun kestävän kehityksen suunnitelman toteuttamista.

Espoosta edellisen kummikouluvuoden luokanopettajalta saadussa palautteessa kiitettiin tukea, jota ympäristökasvattajilta saatiin koko vuoden ajan. Palautteen mukaan ohjelma oli upeasti muokattu koulun lähtökohtia ja tarpeita vastaaviksi, ja terävöitti kestävän kehityksen tiimin toimintaa.

HSY valitsee kummikouluohjelmaan vuosittain vähintään kymmenen koulua pääkaupunkiseudulta ja Kirkkonummelta. Yhteensä ohjelmassa on vuosien mittaan ollut mukana lähes 140 kummikoulua. Seuraava haku aukeaa HSY:n verkkosivuilla maalis–huhtikuussa 2022.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Ympäristöasiantuntija Päivi Vaisto, puh. 040 705 5863, paivi.vaisto@hsy.fi

Kuvat

Ulko-oppitunneilla kummikoululaiset oppivat monipuolisesti arjen ympäristötekoja ja –tietoutta.
Ulko-oppitunneilla kummikoululaiset oppivat monipuolisesti arjen ympäristötekoja ja –tietoutta.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY:n hallituksen päätökset 27.2.2026 – Saunalahden ja Kirkkonummen alueiden vesihuolto vankistuu27.2.2026 09:54:18 EET | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä Espoon Kurttilan päävesijohdon 1. osan hankesuunnitelman. Espoon Saunalahden ja Kirkkonummen vedenkulutuksen kasvun vuoksi alueelle rakennetaan uusi vesijohtolinja. Valmistuttuaan kokonaisuudessaan hanke varmistaa alueen vedenjakelun, tasaa painevaihteluita ja ylläpitää palvelutasoa pitkälle tulevaisuuteen. Hallitus sai tiedoksi muun muassa turvallisuuden ja varautumisen katsauksen vuodelta 2025. HSY:n turvallisuustilanne on raportointijaksolla pysynyt vakaana. Havaitut poikkeamat ovat olleet vähäisiä eivätkä ole aiheuttaneet suoraa vaikutusta toimintaan. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Ystävällisin terveisin Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä viestintäjohta

Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 27.2.2026 – Saunalahden ja Kirkkonummen vesihuoltohanke käsittelyssä24.2.2026 14:42:41 EET | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 27.2.2026 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa Espoon Kurttilan päävesijohdon ensimmäisen osan hankesuunnitelman hyväksymisestä. Espoon Saunalahden ja Kirkkonummen vedenkulutuksen kasvun vuoksi alueelle tarvitaan uusi vesijohtolinja. Valmistuttuaan kokonaisuudessaan hanke varmistaa alueen vedenjakelun, tasaa painevaihteluita ja ylläpitää palvelutasoa pitkälle tulevaisuuteen. Hallitus saa tiedoksi muun muassa turvallisuuden ja varautumisen katsauksen vuodelta 2025. HSY:n turvallisuustilanne on raportointijaksolla pysynyt vakaana. Havaitut poikkeamat ovat olleet vähäisiä eivätkä ole aiheuttaneet suoraa vaikutusta toimintaan. Ystävällisin terveisin Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä viestintäjohtaja Riitta-Liisa Hahtala www.hsy.fi

Kivihiilen polton lopettaminen paransi entisestään pääkaupunkiseudun ilmanlaatua vuonna 20252.2.2026 09:10:00 EET | Tiedote

Pääkaupunkiseudun ilmanlaatu oli viime vuonna pääosin hyvä, kertovat HSY:n mittaukset. Ilmanlaatu parani entisestään kivihiilen polton päätyttyä keväällä 2025. Kevään katupölykaudella ja syksyllä nastarengaskauden alettua ilmanlaatu heikkeni kuitenkin huonoksi monina päivinä hengitettävien hiukkasten takia. Ilmanlaatuun vaikuttavat eniten liikenteen pakokaasut, katupöly ja puunpoltto.

HSY:n hallituksen päätökset 30.1.2026 – laaja vesihuollon hankepaketti hyväksyttiin30.1.2026 10:28:09 EET | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä rahoitussopimuksen ja lainan noston. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankkeet: - Helsingin Ratasmyllyntien ja Roihuvuorentien vesijohdon saneerauksen hankesuunnitelma - Espoon Keilaniemen vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelman laajennus - Helsingin Pitkäkoski - Ilmala, Nuijamiestentie alueen vesihuollon hankesuunnitelman päivitys - Viemäritunnelisaneerausten hankesuunnitelma vuosille 2026–2027 - Vantaan Myyrmäen vesitornin ja Kivistön paineenkorotusaseman välisen päävesijohdon rakentamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy - kompostimullan seostamiseen tarvittava kivennäismaa-aines Metsäpirtin kompostointialueelle ja Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen hankintaan Rudus oy:ltä. Hallitus valitsi Etelä-Espoon sekajätteen keräykseen ja kuljetukseen takakuormaustyönä Lassila & Tikanoja Oyj:n yhdelle palvelualueelle, Auriga Oy:n neljälle palvelualueelle ja Pakkariposse Oy:

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye