HSY

HSY:n uudet kummikoulut tarttuvat arjen ympäristötekoihin

12.8.2021 06:00:00 EEST | HSY | Tiedote

Jaa
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY on valinnut hakemusten perusteella yhteensä yksitoista koulua pääkaupunkiseudulta sekä Kirkkonummelta lukuvuoden 2021–2022 kummikouluiksi. Kummikouluohjelmassa koulut pääsevät harjoittelemaan ympäristötekoja ja tuomaan ne pysyväksi osaksi arkea. Kummikouluohjelman toteuttamisessa hyödynnetään myös älylaitteella pelattavia pelejä.
Ulko-oppitunneilla kummikoululaiset oppivat monipuolisesti arjen ympäristötekoja ja –tietoutta.
Ulko-oppitunneilla kummikoululaiset oppivat monipuolisesti arjen ympäristötekoja ja –tietoutta.

Tänä vuonna Helsingistä mukana ovat Poikkilaakson ala-asteen, Siltamäen ala-asteen ja Karviaistien koulut, Espoosta Lähderannan, Kirkkojärven ja Auroran koulut, Vantaalta Vierumäen, Seutulan ja Ylästön koulut sekä Kirkkonummelta Kartanonrannan ja Heikkilän koulut. 

Kummikouluohjelma antaa eväitä kestävän kehityksen opettamiseen vuosiksi eteenpäin

Ohjelman tavoitteena on auttaa koko koulua omaksumaan ympäristötekoja osaksi arkea, sekä kotona että koulussa. Kummikoulut ovat valinneet kummivuotensa pääteemaksi joko elintärkeän veden tai kestävän kulutuksen ja kiertotalouden.

Kummikouluvuoden teemoihin liittyvät oppitunnit voidaan toteuttaa lähiopetuksena, etänä tai ulkona. Hauska lisäys oppitunteihin ovat älylaitteella pelattavat digipelit. Kolmelle eri ikätasolle tehdyt pelit tutustuttavat oppilaat monipuolisten ja hauskojen tehtävien avulla kiertotalouteen ja elintärkeään veteen.

Opitut käytännöt eivät jää pelkästään kummivuoteen. Sekä oppilaita että opettajia kannustetaan jatkamaan opittuja arjen ympäristötekoja myös kummivuoden jälkeen. Oppimisen tueksi HSY tarjoaa kummikouluille opetussuunnitelman mukaisia ja monipuolisia oppitunteja ja materiaaleja, koulutusta opettajille sekä Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskuksen Ympäristökoulu Polun ympäristökasvattajien tuen. Oppitunnit ja materiaalit tukevat koulun kestävän kehityksen suunnitelman toteuttamista.

Espoosta edellisen kummikouluvuoden luokanopettajalta saadussa palautteessa kiitettiin tukea, jota ympäristökasvattajilta saatiin koko vuoden ajan. Palautteen mukaan ohjelma oli upeasti muokattu koulun lähtökohtia ja tarpeita vastaaviksi, ja terävöitti kestävän kehityksen tiimin toimintaa.

HSY valitsee kummikouluohjelmaan vuosittain vähintään kymmenen koulua pääkaupunkiseudulta ja Kirkkonummelta. Yhteensä ohjelmassa on vuosien mittaan ollut mukana lähes 140 kummikoulua. Seuraava haku aukeaa HSY:n verkkosivuilla maalis–huhtikuussa 2022.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Ympäristöasiantuntija Päivi Vaisto, puh. 040 705 5863, paivi.vaisto@hsy.fi

Kuvat

Ulko-oppitunneilla kummikoululaiset oppivat monipuolisesti arjen ympäristötekoja ja –tietoutta.
Ulko-oppitunneilla kummikoululaiset oppivat monipuolisesti arjen ympäristötekoja ja –tietoutta.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY:n hallituksen päätökset 29.5.2026 – saneerausvelka hallintaan uudella investointiohjelmalla29.5.2026 10:30:48 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä vesihuollon ja jätehuollon investointiohjelmat vuosille 2027–2046. Hyväksytyt ohjelmat viedään lausunnoille jäsenkuntiin. Hallitus päätti myös hyväksyä vesihuollon omaisuudenhallintasuunnitelman. Hallitus päätti hyväksyä Espoon Maarinsolmun vesihuollon saneerauksen ja johtosiirtojen hankesuunnitelman ja hankkia valurautaiset vesijohtoputket ja putkiosat Saint-Gobain Finland Oy PAM:lta. Hallitus sai tiedoksi pääkaupunkiseudun vuoden 2025 Ilmanlaadun ja ennakkotiedot kasvihuonekaasupäästöistä sekä Helsingin seudun maankäytön, asumisen ja liikenteen (MAL) seurantakatsauksen vuodelta 2025. Hallitus sai tiedoksi lisäksi HSY:n osavuosikatsauksen tammi-huhtikuulta 2026 sekä omistajaohjaukselle annettavan kvartaaliraportin tammi-maaliskuulta 2026. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julk

Jukolan viesti 2028 suunnistetaan Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksen kupeessa27.5.2026 08:55:01 EEST | Tiedote

Kesällä 2028 Espoossa ja Kirkkonummella, Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksen läheisyydessä järjestetään yksi Suomen suurimmista urheilutapahtumista, Venlojen ja Jukolan viesti. Maailman suurimman suunnistusviestitapahtuman aikana HSY tuo tunnetuksi ekoteollisuuskeskuksen monipuolista ja modernia jätehuollon ja kiertotalouden keskittymää, jossa käsitellään muun muassa pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen kodeista kerätty biojäte. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ja järjestäjäseura Espoon Suunta ry allekirjoittivat yhteistyösopimuksen 7.5.2026.

Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 29.5.2026 – saneerausvelka hallintaan uudella investointiohjelmalla27.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 29.5.2026. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa vesihuollon ja jätehuollon investointiohjelmien hyväksymisestä vuosille 2027–2046. Hyväksytyt ohjelmat viedään lausunnoille jäsenkuntiin. Hallitus päättää myös vesihuollon omaisuudenhallintasuunnitelman hyväksymisestä. Hallitus päättää Espoon Maarinsolmun vesihuollon saneerauksen ja johtosiirtojen hankesuunnitelman sekä valurautaisten vesijohtoputkien ja putkiosien hankinnan hyväksymisestä. Hallitus saa tiedoksi pääkaupunkiseudun vuoden 2025 Ilmanlaadun ja ennakkotiedot kasvihuonekaasupäästöistä sekä Helsingin seudun maankäytön, asumisen ja liikenteen (MAL) seurantakatsauksen vuodelta 2025. Hallitus saa tiedoksi lisäksi HSY:n osavuosikatsauksen tammi-huhtikuulta 2026 sekä omistajaohjaukselle annettavan kvartaaliraportin tammi-maaliskuulta 2026. Ys

Ämmässuolta löytyy tilaa luonnolle ja kiertotalouden edistämiselle – niityt ja lintujen tekopesät tukevat uhanalaisia lajeja19.5.2026 08:44:55 EEST | Tiedote

HSY on edistänyt luonnon monimuotoisuutta Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa rakentamalla pääskyhotellin uhanalaisille pääskyille sekä tekopesät kattohaikaralle ja huuhkajalle. Vanhan kaatopaikan päälle perustettu kukkiva keidas tarjoaa sopivan elinympäristön erilaisille pörriäisille ja pölyttäjille. Teolliselle alueelle mahtuu useita luonnon kohteita, vaikka siellä on monenlaisia toimijoita edistämässä jätehuoltoa ja kiertotaloutta. Ämmässuolla käsitellään myös pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen kodeista kerätty biojäte lannoitteeksi maatalouteen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye