Huippulauluyhtye Australiasta Rajattoman vieraaksi

Jazzia, kansanmusiikkia, klassista, musiikillista komediaa, pop-musiikkia ja gospelia musiikissaan yhdistelevä TION ja monipuolisista suomalaisista juuristaan ammentava Rajaton tuntevat toisensa jo hyvin. Arvostetut yhtyeet kohtasivat ensimmäisen kerran, kun Rajaton kutsui TIONin vieraakseen Savoy-teatterin konserttiin vuonna 2007. Sittemmin yhtyeet ovat esiintyneet samoilla festivaaleilla Korean Soulissa vuosina 2007 ja 2008 ja vuonna 2012 TION ja Rajaton konsertoivat yhdessä Australiassa. Vihdoin on jälleen Suomen vuoro. ”Ihanaa päästä yhdessä kotiyleisön eteen”, sanoo Rajaton-yhtyeen Jussi Chydenius.
TION on Suomeen tullessaan ollut konsertoimassa ympäri Eurooppaa. Tyypillisesti a cappella -yhtyeissä on melko vähän jäseniä, nyt heitä saadaan lavalle isompi joukko illan aikana. Maailmassa on vain harvoja menestyviä todella laadukkaita a cappella -ryhmiä, siksi voimien yhdistämien on luonnollista, vaikka ollaankin maapallon eri puolilta.
”Olemme päättäneet jo vuonna 2007, että teemme Rajaton-yhtyeen kanssa yhteistyötä aina kun mahdollista”, kommentoi viisihenkisen TION-ryhmän johtohahmo, tenori Nick Begbie.
Canberrassa vuonna 1993 perustettu The Idea of North on saanut nimensä vuonna 1968 alkaneen kanadalaisen radio-ohjelman mukaan. ”Meillä oli satoja nimiehdokkaita, emmekä päässeet sopuun mistään muusta nimestä kuin tästä”, Begbie kuvailee. Hän on ollut mukana yhtyeessä alusta saakka. Kaksi vuotta sitten yhtye uusiutui, ja mukaan tuli muun muassa Kai Kitamura, Japanin tunnetuin ääniperkussionisti, jolta rumpujen imitointi sujuu ehkä parhaiten koko maailmassa. ”Hän on loistava, ja erityisen erikoistunut jazziin.” Kitamura on mukana Helsingissä; aluksi hän on ollut mukana vain osalla keikoista. ”Toivomme että konsertissa ihmiset nauravat, mutta myös vähäsen liikuttuvat", sanoo Begbie.
Molemmat yhtyeet kiertävät kotimaan lisäksi paljon ulkomailla, Rajattoman suurimmat markkinat ovat Saksassa ja Kanadassa. Myös Japanissa arvostetaan a cappellaa ja tämän vuoden loppupuolella Rajaton onkin tekemässä seitsemäntoista konserttia käsittävän kiertueen Japanissa. Molemmilla ryhmillä on omat spesialiteettinsa: Rajaton laulaa maailmalla pääosin omaa musiikkiaan, TION taas tekee kotimaassaan laajaa yhteistyötä koulujen kanssa musiikkikasvatuksen parissa.
Tärkeintä molempien musiikissa on tunnelman luominen. TION:ista sanotut sanat ”ylellinen, loistelias, lempeä, lämmin” sopivat myös Rajaton-yhtyeeseen. Oman pikantin lisänsä Rajattomien esiintymiseen maailmalla tuo kieli. Osa esitettävistä kappaleista on aina suomenkielisiä, ja saa olla, Rajaton ei tingi tästä. Katsotaan, uskaltautuvatko australialaiset vieraat laulamaan suomeksi.
Rajaton-yhtyeen laulajat:
Jussi Chydenius (basso)
Aili Ikonen (sopraano)
Hannu Lepola (tenori)
Ahti Paunu (baritoni)
Soila Sariola (altto)
Essi Wuorela (sopraano)
The Idea of Northin laulajat:
Nick Begbie (tenori)
Naomi Crellin (altto)
Kai Kitamura (baritoni)
Emma Rule (sopraano)
Luke Thomson (basso)
Konsertti:
Rajaton, The Idea of North
Savoy-teatteri 31.8.2019 klo 19.00
Liput alkaen 37€, osta liput täältä.
Tuotanto: Savoy-teatteri ja Sublime Music Agency
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:
Liekki Promotion / Nora Norrlin, puh. 040 846 0116, nora.norrlin@liekkipromotion.com
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Savoy-teatteri on kansainvälinen estradi Helsingin sydämessä. Teatterin ohjelmistossa on mm. konsertteja, musiikkiteatteria, tanssia, stand uppia ja elokuvia.
Savoy-teatteri / Savoy Teatern/ Savoy Theatre
Kasarmikatu 46-48, PL /P.O. Box 4731, FI - 00099 Helsingin kaupunki
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Kirjasto panostaa toisen asteen opiskelijoiden palveluihin11.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginkirjasto tuo syksystä 2025 alkaen käyttöön uusia, lukiolaisille ja ammatillisen koulutuksen opiskelijoille räätälöityjä palveluita. Tavoitteena on tukea opiskelijoiden lukutaitoa, tehdä kirjastoa ja kirjallisuutta tutuksi sekä vahvistaa yhteistyötä oppilaitosten kanssa.
Päätöstiedote: kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan kokous 9.9.20259.9.2025 20:10:56 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan 9.9. kokouksen päätöstiedote on julkaistu. Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta käsitteli kokouksessaan useita talousarvioaloitteita ja investointihankkeita. Lautakunta antoi lausunnot muun muassa koulunuorisotyön ja harrastustoiminnan laajentamisesta sekä Oodin itsenäisyyspäivän lastenjuhlasta. Lisäksi lautakunta hyväksyi Talin jalkapallohallin perusparannuksen tarveselvityksen ja antoi puoltavan lausunnon Malminkartanon kirjaston laajennus- ja perusparannushankesuunnitelmasta.
Lauluntekijälegenda Alejandro Escovedo saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen – konsertti Savoy-teatterissa joulukuussa9.9.2025 16:31:55 EEST | Tiedote
Legendaarinen laulaja-lauluntekijä Alejandro Escovedo saapuu vihdoin Suomeen. Yli neljä vuosikymmentä musiikkia tehnyt Escovedo yhdistää ainutlaatuisella tavalla meksikolaisiin juuriinsa rock-musiikkia, americanaa ja kantria – ja nyt tämä karismaattinen tarinankertoja kuullaan livenä 12. joulukuuta 2025 klo 19 osana Savoy & Sound Tracker Presents! -konserttisarjaa.
Helsingin kaupunginkirjasto siirtyy valtakunnalliseen luokitusjärjestelmään – helsinkiläisnuoret palkataan tarroittamaan 650 000 teosta8.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginkirjasto siirtyy Yleisten kirjastojen luokitusjärjestelmään syksyn 2025 aikana. Muutoksen myötä osa kirjastojen aineistosta vaihtaa paikkaa hyllyissä ja 650 000 teosta tarroitetaan uusiksi. Tarroitustyöhön palkataan helsinkiläisiä nuoria.
Helsingfors stadsbibliotek övergår till ett nationellt klassifikationssystem – unga helsingforsare anställs för att förse 650 000 verk med etiketter8.9.2025 07:59:00 EEST | Pressmeddelande
Helsingfors stadsbibliotek övergår under hösten 2025 till de allmänna bibliotekens klassifikationssystem. Förändringen innebär att en del av bibliotekens material flyttas till nya hyllor och att 650 000 artiklar får nya etiketter. Stadsbiblioteket anställer Helsingforsungdomar för att förse verken med etiketter.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme