Hulmuavat helmat ja tangon taikaa - Tanssilavojen Suomi pureutuu tanssilavaperinteeseen
23.4.2020 07:00:00 EEST | Karisto | Tiedote

Ensimmäiset tanssilavat rakennettiin Suomessa jo 1800-luvun viimeisinä vuosikymmeninä, usein samoille paikoille, joille nuoret olivat jo kauan kokoontuneet tapaamaan toisiaan, pitämään hauskaa ja tanssimaan. Aina 1960-luvulle saakka tanssilavat olivat nuorille elokuvateattereiden ohella lähes ainoita mahdollisuuksia tavata se tuleva elämänkumppani muutoin kuin työn merkeissä.
Uutuuskirja lähtee noista silta- ja nurkkatanssien vuosikymmenistä, ja päätyy suurten viihdekeskusten ja eläkeikäisten tanssiristeilyjen myötä nykyaikaan.
Esitellyiksi tulevat niin itse tanssipaikat, niillä soitettu musiikki, eri tanssityylit kuin itse tanssin harrastajatkin: esimerkiksi 1950-luku Olavi Virtoineen ja lavanrakennusbuumeineen, 1960-luvun tango- ja rautalankakansan yhteentörmäys, 1970-luvun humppavillitys, 1980-luku ja haitarijatsin paluu ja 1990-luvun tangokuninkaalliset.
Haminalaisen kirjailija ja lavatanssiharrastaja Martti Linna (s.1966) kiersi kirjaa varten kesällä 2019 ahkerasti tanssipaikkoja ympäri Suomea, tallentaen kuvin, sanoin ja tietenkin tanssien niiden historiaa ja nykyisyyttä.
Haastattelupyynnöt ja PDF-vedokset: eeva.louko@otava.fi
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Karisto
Vammaisuuteen liittyvät perhesuhteet koskettavat syvältä Klaanin tulevaisuus -romaanissa.6.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Kaisa Viitalan historialliseen Skotlantiin sijoittuvassa Nummien kutsu -romaanisarjassa nousevat esiin teemat lapsettomuudesta ja vammaisen oikeudesta vanhemmuuteen.
Kaksi kansainvälistä romantasian jätti-ilmiötä suomeksi ihan kohta!27.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Kaylie Smithin Phantasma- ja Devney Perryn Varpusten kilpi -romaanit saadaan suomeksi tänä keväänä kovan kohinan saattelemana. Kirjasomen seuraaja ei taatusti ole voinut välttyä näiltä uutisilta, koska kyseessä on kaksi maailmanluokan romantasiatapausta. Lisäherkkuna odottajille kerromme, että kirjat painetaan poikkeuksellisen upeina syrjävärjättyinä erikoispainoksina.
Maria Viljan Ilmapallokivi-kuvakirja käsittelee köyhyyttä: ”Miksi toiset saavat paljon kaikkea kivaa ja toiset eivät mitään?”12.2.2026 13:01:27 EET | Tiedote
Palkitun kuvakirjantekijän uutuus kertoo lasten kokemasta eriarvoisuudesta ja epäreiluudesta arjen valonsäteitä unohtamatta.
Jyri Paretskoin tarinakokoelma käsittelee nuorten mielenterveyden ongelmia valoa unohtamatta: ”Sinä kestät enemmän kuin luulet”2.2.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Toisen kokemuksia, haaveita ja vaikeuksia ei voi nähdä päällepäin. Palkitun nuortenkirjailijan uutuuskirja Sinä et tiedä minusta mitään käsittelee nuorten ajankohtaisia ongelmia ymmärtäväisellä otteella.
Joel Kankaan uutuusdekkari Kaltio jatkaa siitä, mihin esikoisromaani jätti lukijan haukkomaan henkeään28.1.2026 09:50:00 EET | Tiedote
Lapin erämaan hiljaisuus särkyy verisesti Joel Kankaan uudessa jännitysromaanissa Kaltio, joka jatkaa lukijat koukuttanutta, poliisi Mikkal Moilasesta kertovaa sarjaa. Ensimmäinen osa Kaamos on ehdolla viime vuoden parhaaksi esikoisdekkariksi, ja sitä on myyty jo 11 000 kappaletta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


