HUS minskar andelen icke-brådskande vård
8.12.2020 15:33:31 EET | HUS | Tiedote
HUS har för närvarande 45 patienter med coronavirussmitta på vårdavdelningen och 17 patienter i intensivvården. De intensivvårdsplatser som finns tillgängliga håller på att fyllas och det är därför nödvändigt att ordna extra platser.
För att trygga intensivvården av coronaviruspatienter öppnas det nästa vecka åter en intensivvårdsavdelning med 10 platser för coronaviruspatienter på Kirurgiska sjukhuset. Intensivvårds- och vårdavdelningsplatser för coronaviruspatienter öppnades på Kirurgiska sjukhuset i april. Coronaviruspatienter har hela tiden vårdats på Kirurgiska sjukhusets vårdavdelning, men intensivvårdsavdelningen stängdes på grund av ett litet antal patienter i slutet av sommaren.
HUS har alltsedan epidemin började haft planer för att ordna vårdplatser för coronaviruspatienter som motsvarar behovet. Planerna har regelbundet uppdaterats och i dem beaktas lokaler, utrustning och personal. "Av dessa är en tillräcklig personal den mest kritiska faktorn. Vårt mål är att personalförflyttningarna inom vården av coronaviruspatienter ska göras jämlikt från olika funktioner och att förflyttningarna ska ha så små konsekvenser för olika specialiteter och enheter som möjligt", säger överskötare Marja Renholm, direktör för HUCS sjukvårdsområde.
Utöver vården av coronaviruspatienter tryggas vid HUS även vården av andra patienter som kräver brådskande vård samt sjukhusets riksomfattande ansvar, t.ex. för organtransplantationer. För att säkra detta överförs några coronaviruspatienter från HUS i veckan till intensivvården på universitetssjukhusen i Åbo och Kuopio. "Patienterna som överförs väljs noga och transporten av dem sker med ambulans", säger Ville Pettilä, direktör för ansvarsområdet.
Antalet åtgärder och vårdperioder som skjuts fram är inte känt. Målet är att skjuta fram icke-brådskande vård endast i den utsträckning som det är nödvändigt. "Det är verkligen tråkigt att behöva skjuta fram den icke-brådskande vården i en situation där patienternas väntetider förlängdes redan på våren under epidemins första våg. Förhoppningsvis kommer de restriktioner och rekommendationer som nu har gjorts att leda till att antalet infektioner minskar och därmed även antalet coronaviruspatienter så att vi kan komma närmare den normala verksamheten i början av året", säger chefsöverläkare Markku Mäkijärvi.
Patienterna kommer att kontaktas
HUS kommer att kontakta de patienter för vilka tidsbokningen ändras per telefon eller brev. Det är önskvärt att människor också svarar på samtal från ett okänt nummer.
Tietoja julkaisijasta
På HUS Helsingfors universitetssjukhus vårdas årligen cirka 680 000 patienter. Våra nästan 27 000 proffs arbetar för alla patienters bästa. Vi har ansvaret för den specialiserade sjukvården för invånarna i våra 24 medlemskommuner. Dessutom har behandlingen av flera sällsynta och svåra sjukdomar koncentrerats riksomfattande till oss.
HUS är Finlands största aktör inom hälso- och sjukvårdsbranschen och den näst största arbetsgivaren i landet. Vår kompetens är internationellt känd och erkänd. Som universitetssjukhus utvärderar och utvecklar vi ständigt våra behandlingsmetoder och vår verksamhet.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Mekanismerna bakom ruptur av hjärnaneurysm preciseras – HUS medverkar i en internationell studie6.7.2026 07:39:02 EEST | Pressmeddelande
HUS Helsingfors universitetssjukhus medverkar i en internationell studie som tillför ny information om varför en del hjärnaneurysm rupturerar. Resultaten kan i framtiden bidra till att bättre än i nuläget identifiera aneurysmen med störst rupturrisk och stödja utvecklingen av nya läkemedelsbehandlingar. Studien har publicerats i den ansedda tidskriften Nature Neuroscience.
Aivovaltimopullistuman puhkeamisen mekanismi tarkentuu – HUS mukana kansainvälisessä tutkimuksessa6.7.2026 07:39:02 EEST | Tiedote
HUS Helsingin yliopistollinen sairaala oli mukana kansainvälisessä tutkimuksessa, joka tuo uutta tietoa siihen, miksi osa aivovaltimopullistumista puhkeaa. Tulokset voivat tulevaisuudessa auttaa tunnistamaan nykyistä paremmin ne pullistumat, joiden puhkeamisriski on suurin ja tukemaan uusien lääkehoitojen kehittämistä. Tutkimus on julkaistu arvostetussa Nature Neuroscience -lehdessä.
Arbetet för babyvänlig verksamhet fortsätter – utvecklingsarbetet fortsätter med ny sammansättning2.7.2026 10:28:59 EEST | Pressmeddelande
Efter att Institutet för hälsa och välfärd THL:s nationella samordnande upphörde fortsätter arbetet för babyvänlig verksamhet i samarbete med alla välfärdsområden. Målet för den sakkunniggrupp som HUS har sammankallat är att trygga och utveckla babyvänlig vård i hela landet.
Vauvamyönteinen työ jatkuu – kehittämistyö jatkuu uudella kokoonpanolla2.7.2026 10:28:59 EEST | Tiedote
THL:n kansallisen koordinaation päätyttyä vauvamyönteisyystyö jatkuu yhteistyössä kaikkien hyvinvointialueiden kanssa. HUSin koollekutsuman asiantuntijaryhmän tavoitteena on turvata ja kehittää vauvamyönteistä hoitoa koko maassa.
Blodprov underlättar diagnostiken av lymfkörtelinflammationer i halsområdet hos barn1.7.2026 08:54:42 EEST | Pressmeddelande
En studie som genomförts vid HUS har bekräftat tillförlitligheten hos en blodprovsbaserad diagnostisk metod för lymfkörtelinflammationer i halsområdet hos barn som orsakas av miljömykobakterier. Ett blodprov är ett snabbare och för patienten mer skonsamt sätt att säkerställa diagnosen än invasiva metoder, såsom vävnadsprovtagning.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
