Hushåll med eluppvärmning sökes till pilotprojekt – system för smart energistyrning ingår!
20.6.2019 08:15:00 EEST | Vasa Elektriska Ab | Pressmeddelande

För att kunna delta i pilotprojektet bör intresserade vara kund hos Vasa Elektriska och bo inom Vasa Elnäts distributionsområde, dvs. i Vasa, Korsholm, Laihela, Vörå, Korsnäs, Malax eller de nordvästra delarna Närpes.
- På basen av anmälningar väljer vi de hushåll som bäst lämpar sig för projektet. På så sätt kan vi försäkra oss om att de som deltar är tillräckligt olika sinsemellan, berättar energichef Jari Hovila på Vasa Elektriska.
De kunder som deltar kommer att helt gratis få dra nytta av en anordning som installeras i hemmet. Också den information om hemmets energiförbrukning som fås via projektet kan vara intressant. Apparatens webbapplikation möjliggör att deltagarna t.ex. ställer in en lägre inomhustemperatur för semesterresan, eller justerar minsta och högsta godtagbara temperatur i hemmet.
Pilotprojektet möjliggör också byte till spotpris, dvs. ett elpris som bestäms på basen av elbörsen. Då kan också hemmets förbrukning styras in på de mest förmånliga timmarna. En annan nytta av projektet är att deltagarna kan påverka sitt hems elförbrukning och sitt koldioxidavtryck.
- Genom att göra energisystemet mer flexibelt – till exempel just med den här typen av flexibel förbrukning – kan vi öka andelen förnybar energi i energiproduktionen, konstaterar Hovila.
- Med det här projektet ska vi bland annat undersöka hur hushållen kan inverka på förbrukningstoppar med hjälp av smart energistyrning. Med andra ord kan vi tillsammans med våra kunder skapa ett allt mer hållbart energisystem.
Anmälningar till pilotprojektets första fas tas emot till och med den 5 juli på vasaelektriska.fi/pilotprojekt. Vasa Elektriska lottar ut 10 st. S-gruppens presentkort med ett värde på 30 euro bland de 30 första som anmält sig med.
Nyckelord
Kontakter
Energichef Jari Hovila
Vasa Elektriska
tfn 06 324 5318
förnamn.efternamn@vasaelektriska.fi
Bilder
Länkar
Om
Vasa Elektriska är en stark energikoncern inom elhandel, elöverföring, fjärrvärme och elnätsentreprenörskap. Till koncernen hör två dotterbolag: Vasa Elnät Ab och Oy RAVERA Ab. Koncernen sysselsätter ungefär 140 personer och omsättningen år 2018 utgjorde ca 143 milj. euro.
Följ Vasa Elektriska Ab
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vasa Elektriska Ab
Värmelagrets kapacitet steg med 50 %24.9.2026 12:30:00 EEST | Pressmeddelande
På Vaasan Voimas kraftverksområde i Vasklot, Vasa, har man utvecklat ett energisystem som baserar sig på lagring av värmeenergi, elpannor och samproduktion av el och värme. I samband med de senaste ändringarna möjliggjordes en höjning av temperaturen i värmelagret till så mycket som 130 grader. Ändringen ökar lagrets kapacitet med 50 procent till sammanlagt 17 gigawattimmar. Samtidigt togs en ny elektrisk ångpanna i bruk. Helheten på området är unik i Finland, men också ur europeiskt perspektiv är den exceptionell.
Flexibel produktion gav resultat27.8.2026 07:05:00 EEST | Pressmeddelande
I januari–juni 2026 uppgick koncernen Vasa Elektriskas omsättning till 130,2 miljoner euro (97,2 M€). Koncernens rörelsevinst steg till 19,1 miljoner euro (12,2 M€). Rörelsevinstprocenten var 14,7 (12,5 %). Bolagets soliditetsgrad steg till 58,2 procent (52,1 %). Bruttoinvesteringarna sjönk en aning från året innan och landade på 8,9 miljoner euro (10,3 M€).
Ytterligare ett gasmotorkraftverk på gång: Vasa Elektriskas andel nästan 50 %1.7.2026 09:06:18 EEST | Pressmeddelande
Anläggningen som byggs i Villmanstrand tillför efterfrågad flexibilitet i energisystemet. Vasa Elektriska investerar som en del av ett samprojekt med EPV Energi i ett nytt gasmotorkraftverk i Villmanstrand. Med hjälp av anläggningen kan elproduktionen snabbt ökas vid olika störningar och under svårförutsägbara väderförhållanden.
Den kalla inledningen på året ökade energiförbrukningen27.5.2026 07:15:00 EEST | Pressmeddelande
I januari–mars 2026 uppgick koncernen Vasa Elektriskas omsättning till 90,5 miljoner euro (61,0 M€). Koncernens rörelsevinst steg till 17,4 miljoner euro (7,2 M€). Rörelsevinstprocenten var 19,2 (11,8 %). Bolagets soliditetsgrad steg till 57,6 procent (54,0 %). Bruttoinvesteringarna steg en aning från året innan och landade på 4,6 miljoner euro (4,5 M€).
Ny styrelse i Vasa Elektriska27.4.2026 14:11:46 EEST | Pressmeddelande
Vasa Elektriskas bolagsstämma har 27.4 valt en ny styrelse för bolaget. Idag publicerades också energikoncernens årsrapport 2025 samt dess första hållbarhetsrapport.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

