HUSin hallitukselta vahvat koronasuositukset kuntayhtymän toimielinten kokouskäytäntöihin
Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmä suositteli tehostettuja toimenpiteitä 23.11.2021 koronavirusepidemian hillitsemiseksi. Suosituksiin kuuluivat muun muassa maskinkäytön tehostaminen ja etätyön tekeminen aina kun se on mahdollista.
Tämän mukaisesti myös HUSin tiloissa käytetään kasvomaskeja ja pyritään vähentämään kohtaamistilanteita. Kokoukset, koulutustilaisuudet ja muut tapahtumat suositellaan järjestämään etäyhteyksiä käyttämällä. Mahdollisissa läsnäolotapaamisissa noudatetaan tartuntatautilakia, aluehallintoviraston rajoituksia ja HUSin omaa ohjetta.
HUSin hallitus suosittelee vahvasti, että HUS-kuntayhtymän poliittiset toimielimet noudattaisivat samoja suosituksia ja terveysturvallisia kokouskäytäntöjä kuin HUSissa muutenkin toteutetaan.
”Toivomme hallituksen jäseniltä ja varajäseniltä vapaaehtoista sitoutumista näihin käytäntöihin. Sitoutumalla yhteisiin toimintatapoihin voivat luottamustoimielimet jatkaa läsnäolokokouksia turvallisella tavalla”, korostaa HUSin hallituksen puheenjohtaja Risto Rautava.
Suositukset ovat seuraavat:
- läsnäolokokouksiin osallistutaan vain täysin terveenä ja läsnäolokokouksiin saapuvien luottamushenkilöiden toivotaan näyttävän koronapassinsa
- läsnäolomahdollisuus toteutetaan varaamalla riittävän iso tila (esimerkiksi Uuden lastensairaalan Hattivatti luentosali), jossa turvavälit voidaan säilyttää
- kokouksissa käytetään kasvomaskia
- kokouksiin on mahdollisuus osallistua myös etäyhteydellä ja viranhaltijat osallistuvat niihin etäyhteyden välityksellä, sihteeriä ja esittelijöitä lukuun ottamatta.
Lisätietoja:
HUSin hallituksen puheenjohtaja Risto Rautava, risto.rautava(at)elisanet.fi
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa noin 680 000 potilasta. HUSissa työskentelee lähes 27 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Riktad screening kan förebygga farliga hjärnblödningar hos rökande medelålders kvinnor26.6.2025 08:58:18 EEST | Pressmeddelande
Enligt en undersökning utförd av finländska neurokirurger har till och med var tionde kvinna i åldern 50–60 år som röker ett hjärnaneurysm. En screening riktad till denna riskgrupp kan förebygga allvarliga hjärnblödningar.
Kohdennettu seulonta voi ehkäistä vaarallisia aivoverenvuotoja tupakoivilla keski-ikäisillä naisilla26.6.2025 08:58:18 EEST | Tiedote
Suomalaisten neurokirurgien tutkimuksen mukaan jopa joka kymmenennellä tupakoivalla 50–60-vuotiaalla naisella on aivovaltimopullistuma. Tälle riskiryhmälle kohdennettu seulonta voi ehkäistä vakavia aivoverenvuotoja.
Targeted screening may prevent dangerous cerebral hemorrhages in middle-aged women who smoke26.6.2025 08:58:18 EEST | Press release
According to a study by Finnish neurosurgeons, up to one in ten female smokers aged 50–60 have an intracranial aneurysm. Screening targeted at this risk group may prevent severe cerebral hemorrhages.
Arteriovenösa missbildningar i hjärnan orsakar sällan plötslig död utanför sjukhus24.6.2025 08:59:37 EEST | Pressmeddelande
En finländsk studie visar att arteriovenösa missbildningar i hjärnan (AVM) endast sällan leder till plötslig död utanför sjukhus. Överraskande nog visade sig epileptiska anfall vara en vanligare dödsorsak än hjärnblödningar.
Aivojen valtimo-laskimoepämuodostumat aiheuttavatkin vain harvoin äkkikuolemia sairaalan ulkopuolella24.6.2025 08:59:37 EEST | Tiedote
Suomalaistutkimus osoitti, että aivojen valtimo-laskimoepämuodostumat (AVM) johtavat vain harvoin äkillisiin kuolemiin sairaalan ulkopuolella. Yllättäen epilepsiakohtaukset osoittautuivat yleisemmäksi kuolinsyyksi kuin aivoverenvuodot.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme