HYKSin yksityissairaala ja Orton yhdistyvät
17.1.2020 07:00:00 EET | HUS | Tiedote
HUSin erikoissairaanhoidon palveluja tuottavan HYKSin Oy:n sekä ortopediaan, kivunhoitoon ja kuntoutukseen erikoistunut Orton Oy:n liiketoiminnat yhdistetään. HUS omistaa 100 % HYKSin Oy:n ja Ortonin Oy:n osakekannoista. Yhtiöiden sulautumisesta päätettiin HUSin hallituksen kokouksessa 13.1.2020.
”Toimintojen yhdistämisellä haetaan synergiaetuja ja luodaan muista toimijoista selkeästi erottuva toimija, joka palvelee niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin asiakkaita, kuten yksityispotilaita, vakuutusyhtiöitä ja muita sairaaloita. Samalla tavoitellaan aikaisempaa parempaa taloudellista kannattavuutta” toteaa HYKSin Oy:n ja Orton Oy:n hallitusten puheenjohtaja Anne Karikumpu.
Yhdistymisellä luodaan vahva, erikoissairaanhoitoon keskittyvä, korkeatasoinen terveystoimija pääkaupunkiseudulle. Kummankin yrityksen vahvuusalueet täydentävät uudessa yhdistyneessä toiminnassa toisiaan.
"Orton on ortopedian, kivunhoidon ja kuntoutuksen edelläkävijä. Yhdistämällä Ortonin vahvuusalueisiin HYKSin yksityissairaalan vahvuusalueita kuten syöpätautien ja neurokirurgian hoidot, luomme laaja-alaisen vaativan erikoissairaanhoidon huippuyksikön", kertoo HYKSin Oy:n toimitusjohtaja Markus Orava. Markus Orava on toiminut elokuusta 2019 alkaen myös Ortonin toimitusjohtajana.
Uusi yhtiö toiminnassa kesän 2020 jälkeen
Uuden yhtiön suunnittelu alkaa heti yhteistyössä sulautuvien yritysten johdon ja henkilöstön kanssa. Sulautumisjärjestelyiden toteuttaminen kestää 4-6 kuukautta, eli käytännössä uusi yhtiö pääsee aloittamaan toimintansa kesän jälkeen.
Ortonissa työskentelee tällä hetkellä noin 170 työsuhteista työntekijää. HYKSin yksityissairaalan palkkalistoilla on noin 350 lääkäriä, hoitajaa ja muuta erityisasiantuntijaa HUSin eri yksiköistä, hallinnossa työskentelee alle 15 henkilöä. Yhdistymisellä ei arvella olevan välittömiä vaikutuksia henkilöstön määrään.
Lisätietoja:
Markus Orava, toimitusjohtaja, HYKSin Oy ja Orton Oy, p. 050 591 3235
Anne Karikumpu, hallituksen puheenjohtaja, p. 040 525 0746
www.hyksin.com
www.orton.fi
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa yli puoli miljoonaa potilasta. HUSissa työskentelee 25 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Fosterskador orsakade av alkoholanvändning under graviditeten förblir ofta odiagnostiserade27.5.2026 14:20:33 EEST | Pressmeddelande
En ny studie visar att tidig identifiering av fosterskador som orsakas av alkoholanvändning under graviditeten kan minska sekundära problem som uppträder i ungdomsåren samt de kostnader som är förknippade med dem. Förebyggande åtgärder behövs akut.
Raskaudenaikaisen alkoholinkäytön aiheuttamat sikiövauriot jäävät usein diagnosoimatta27.5.2026 14:20:33 EEST | Tiedote
Tuore tutkimus osoittaa, että raskaudenaikaisen alkoholinkäytön aiheuttamien sikiövaurioiden varhainen tunnistaminen voi vähentää nuoruusiässä ilmeneviä sekundaarisia ongelmia ja niihin liittyviä kustannuksia. Ennaltaehkäiseviä toimia tarvitaan kipeästi.
Det är lätt att få tillgång till barnpsykiatrisk vård25.5.2026 08:49:34 EEST | Pressmeddelande
Vårdköerna inom HUS barnpsykiatri är korta och man får vård inom cirka en månad. Cirka 2–3 procent av barn under 13 år behöver barnpsykiatrisk vård inom den specialiserade sjukvården.
Lastenpsykiatriaan pääsee hoitoon sujuvasti25.5.2026 08:49:34 EEST | Tiedote
HUSin lastenpsykiatrian hoitojonot ovat lyhyet ja hoitoon pääsee noin kuukaudessa. Noin 2–3 % alle 13-vuotiasta lapsista tarvitsee lastenpsykiatriasta hoitoa erikoissairaanhoidossa.
HUS delårsrapport för januari–mars 202621.5.2026 13:15:57 EEST | Pressmeddelande
HUS-sammanslutningens delårsrapport för januari–mars 2026: antalet patienter som väntat länge på vård har minskat i mycket betydande grad.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
