Hyödynnä Finna.fi-hakupalvelua etäopetuksessa ja tiedonhaussa

Finna tiedonhaussa
Finna.fi-hakupalvelusta löytyy runsaasti verkossa saatavilla olevia kuvia, karttoja, kirjoja, äänitteitä ja videoita, joita voi hyödyntää myös etäopettamisessa ja -oppimisessa. Aineistoihin tai valmiisiin hakutuloksiin vieviä linkkejä on helppo lisätä osaksi oppimistehtäviä. Aineistoa Finnaan tuovat suomalaiset arkistot, kirjastot ja museot, joten aineistojen yhteydestä löytyy selkeät lähdetiedot. Finnassa oppilaat voivat myös itse hakea tietoa turvallisesti ja helposti. Katso ohjeita, ohjevideoita sekä tehtäväideoita tiedonhaun opetukseen Opeta tiedonhakua -sivulta. Kurkkaa myös valmis hakutulos vanhoista opetustauluista.
Hyödynnä Finna Luokkahuoneen valmiit aineistopaketit
Finna Luokkahuone on peruskoulun ja lukion opettajan aarreaitta, josta löytyy valmiita aineistopaketteja ja tehtäväideoita esimerkiksi historian, yhteiskuntaopin, kuvataiteen, käsityön sekä äidinkielen ja kirjallisuuden opetukseen. Sisällöt ovat vapaasti käytettävissä ja voit räätälöidä niitä omaan opetukseesi sopivalla tavalla. Katso esimerkiksi yläkoulun opetukseen suunnattu Mainoskuvastoa sotien jälkeen, alakoulun ja lukion sisältöihin sopiva Esihistorian mysteeriesineitä Kansallismuseossa sekä taito- ja taideaineiden ideointiin innostava Kontio kuvakulttuurissamme. Muista kurkata, mitä lisätietoa löydät kuvien oikeassa yläkulmassa olevista muistiinpanokuvakkeista!
Esihistorian mysteeriesineitä Kansallismuseossa
Luo omia suosikkilistoja ja jaa ne oppilaille
Finnan suosikkilistoja voi hyödyntää oppimateriaalien luomisessa. Poimi suosikkilistoillesi kiinnostavat aineistot, lisää aineistojen muistiinpanoihin tehtäviä ja jaa suosikkilista linkkinä oppilaillesi. Finna Luokkahuoneen aineistopaketteja voi myös kopioida omiin suosikkeihin. Katso vinkkejä ja ohjevideo suosikkilistojen käyttöön Vinkkejä opettajalle -sivulta.
Tule mukaan myös Finna Luokkahuoneen ensimmäiselle etäklinikalle keskiviikkona 25.3.2020 klo: 15–16. Löydät lisätietoa 24.3. Finna Luokkahuoneesta. Tervetuloa mukaan: https://helsinki.zoom.us/j/516945003
Lue artikkelista kuinka äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja Kati Suomela on hyödyntänyt Finnaa tiedonhaun ja historian opetuksessa.
Lisätietoa
Finna.fi-hakupalvelu: www.finna.fi
Finna Luokkahuone: www.finna.fi/luokkahuone
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
suunnittelija Taru Kuhalampi, Kansalliskirjasto,
taru.kuhalampi(at)helsinki.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta

PL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Finna.fi-palvelu tarjoaa Suomen arkistoille, kirjastoille ja museoille mahdollisuuden tuoda aineistonsa yhteen ja kaikkien löydettäväksi. Se sisältää yli 16 miljoonaa aineistoa, joista yli 2 miljoonaa on saatavilla suoraan verkossa. Palvelua kehitetään Kansalliskirjastossa ja sitä rahoittaa opetus- ja kulttuuriministeriö.
Kansalliskirjasto vastaa kansallisen kulttuuriperinnön tallettamisesta, säilyttämisestä ja käyttöön saattamisesta. Strategiansa mukaisesti Kansalliskirjasto edistää avointa tiedettä ja digitalisaatiota.
Kansalliskirjasto on osa Helsingin yliopistoa, yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälistä tiedeyhteisöä. Vuonna 1640 perustettu Helsingin yliopisto kuuluu maailman parhaiden monitieteisten tutkimusyliopistojen joukkoon.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Hayabusa2-avaruusluotaimen kohdeasteroidi 1998 KY26 on pieni, valkoinen, nopeasti pyörivä kallionlohkare18.9.2025 12:41:28 EEST | Tiedote
Maan lähiavaruuden asteroidi 1998 KY26, Hayabusa2-avaruusluotaimen tuleva kohde, on halkaisijaltaan noin 11 metriä eli merkittävästi aiemmin arvioitua pienempi. Tutkijat myös määrittivät asteroidin pyörimisajaksi noin viisi minuuttia, mikä on puolet aiemmin arvioidusta. Asteroidilla on harvinainen koostumus.
Helsingin yliopiston ja Rosebudin yhteistyö jatkuu17.9.2025 16:12:51 EEST | Tiedote
Helsingin yliopiston hallituksen puheenjohtaja Niklas Bruun ja rehtori Sari Lindblom ovat käyneet keskustelun Rosebud-kirjakaupan toimitusjohtajan Hannu Paloviidan kanssa Rosebudin ja yliopiston yhteistyön muodoista jatkossa. Samalla sovittiin Kaisa-talon vuokrasuhteen loppuun ja muuttoon liittyvistä käytännön asioista.
Palkokasvien lisäämisellä sekä punaisen ja prosessoidun lihan vähentämisellä yllättävän positiivisia vaikutuksia miesten terveyteen17.9.2025 12:22:18 EEST | Tiedote
Helsingin yliopistossa tehdyn tutkimuksen mukaan punaisen ja prosessoidun lihan osittainen korvaaminen herne- ja härkäpapupohjaisilla elintarvikkeilla laskee miesten kokonais- ja ”huonoa” LDL-kolesterolia ja painoa.
Mediakutsu: Miten asiantuntijat edistävät algoritmisten järjestelmien kehittämistä16.9.2025 14:20:02 EEST | Kutsu
Tule torstaina 18. syyskuuta klo 17–19 Helsingin yliopiston Tiedekulmaan kuulemaan tekoälyteknologian tutkimuksen uusimpia tuloksia.
Matematiikan soveltamista pitäisi oppia paremmin jo koulupolun alussa16.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Matematiikan soveltaminen on keskeinen taito nyky-yhteiskunnassa, jossa koneet suorittavat puolestamme yksinkertaiset laskutoimitukset. Taitoja tulisi tukea tutkimukseen perustuvilla menetelmillä ja ottaa huomioon yksilön ominaisuudet sekä tehtävien piirteet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme