Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille tähtiammattilaisille ja tasavallan presidentti Sauli Niinistölle!
Ammattiliitto JHL kiittää tasavallan presidentti Sauli Niinistöä, joka on huomioinut upealla tavalla JHL:n ja sen jäseniä. Isänmaamme arvokkaimpaan juhlaan, itsenäisyyspäivän vastaanotolle presidentinlinnassa, on kutsuttu tähtiammattilaisia monista eri ammateista tänä vuonna.
- Tämä on kaunis osoitus siitä, että presidentti arvostaa ja ymmärtää moniammatillisuutta.
Sairaaloissa moniammatillinen tiimi on auttanut toisiaan jaksamaan potilaiden hoidossa. Varhaiskasvatuksessa ja kouluissa moniammatilliset tiimit ovat auttaneet toisiaan lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämisen vuoksi. Vanhuspalveluissa moniammatilliset tiimit ovat turvanneet vanhusten hyvinvointia, terveyttä ja henkeä. Ravitsemusalan ammattilaiset ovat huolehtineet koronan aikana mm. lasten oikeudesta saada lämmin ateria päivässä sekä sairaaloissa moniammatillisten tiimien ravitsemisesta. Puhtausalan ammattilaiset ovat huoltaneet monenlaisia tiloja ja pitäneet koronan ja pöpöt loitolla.
Koronan vyöryessä päällemme Suomi sulki oviaan, rajoitti sosiaalista kanssakäymistä ja ohjeisti etätyöhön. Silloin sinä JHL:n jäsen pidit maatamme pystyssä. Nyt maatamme koettelee erityisesti energiakriisi, joka johtuu Venäjän raakalaismaisesta hyökkäyksestä Ukrainaan.
Suomi ei ole pysähtynyt eikä pysähdy. Turvallisuuden ammattilaiset, poliisit, rajavartijat ja tulli sekä puolustusvoimat pitävät huolen maastamme.
- Sinun ansiostasi sairastuneita hoidetaan puhtaissa tiloissa puhtain välinein. Sinun ansiostasi yhteiskunnan elintärkeitä toimintoja turvaavat pääsevät töihin, koska sinä hoidat heidän lapsensa. Sinun ansiostasi hoitolaitoksissa syödään tänäänkin ruokaa puhtaista astioista. Sinun ansiostasi jokainen työpaikalleen matkaava pääsee töihin. Tämä lista voisi jatkua loputtomiin. Ilman sinua Suomi ei selviytyisi. Ja tästä kaikesta kiittää myös tasavallan presidentti, JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine toteaa.
Iso osa JHL:läisistä ei ole voinut jäädä etätöihin, vaan heitä tarvitaan juuri siellä, missä yhteiskuntamme kriittisiä toimintoja pidetään yllä. Kaikissa oloissa he tulevat työpaikoilleen, hetkeäkään epäröimättä. Tästä me kaikki olemme ylpeitä ja haluamme kiittää teitä!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi Niemi-LaineJHL:n puheenjohtaja
Puh:040 702 4772paivi.niemi-laine@jhl.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHLSörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n noin 165 000 jäsentä huolehtivat suomalaisten hyvinvoinnista, peruspalveluista ja turvallisuudesta monenlaisissa tehtävissä. Heidän alojaan ovat hoito, hoiva, kasvatus, sivistys, ruokahuolto, tekniikka ja infrastruktuuri, liikenne, puhtaus ja kunnossapito, hallinto, vapaa-aika, kulttuuri, turva ja pelastus. JHL:n jäsenet työskentelevät kunnissa, valtiolla, yrityksissä, järjestöissä ja seurakunnissa. Kunta-alalla JHL on suurin henkilöstöjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
JHL: Hallitus aikoo halpuuttaa työntekijöiden työsuhteet11.12.2025 12:46:23 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL vastustaa jyrkästi hallituksen valmistelemia työsopimuslain heikennyksiä. Erityisen huolestunut liitto on julkisella puolella tapahtuvista määräaikaisuuksien ketjuttamisista.
JHL: Hallituksen tekemät SASKin rahoitusleikkaukset heikentävät työelämän ihmisoikeuksia5.12.2025 14:05:40 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL:n kumppanin Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASKin rahoitusleikkaus heikentää merkittävästi työntekijöiden oikeuksien eteen tehtävää työtä maailmalla. Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri Ville Tavion (ps.) johdolla rahoitusta leikataan noin 40% nykytasoon verrattuna.
JHL: Hyvinvointialueiden palvelut on turvattava – Henkilöstön jaksaminen ja potilasturvallisuus vaarassa5.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL on syvästi huolissaan hyvinvointialueiden tilanteesta, kun ne joutuvat turvautumaan laajoihin henkilöstövähennyksiin taloudellisten paineiden vuoksi. Tämä ei ole pelkästään hallinnollinen kysymys: kyse on ihmisten terveydestä, turvallisuudesta ja työntekijöiden jaksamisesta. Ratkaisuksi liitto esittää, että hyvinvointialueiden rahoituslaki avataan. Näin alueille voidaan antaa kohtuullinen lisäaika alijäämien kattamiseen ja kestävien ratkaisujen löytämiseen.
Vankilavirkailijain liitto: Vankeinhoito on kriisissä1.12.2025 14:49:35 EET | Tiedote
Vankilavirkailijain liitto varoittaa vankeinhoidon kriisistä Suomessa. Vankiloiden yliasutus uhkaa turvallisuutta, ja henkilöstön työhyvinvointi on heikentynyt resurssipulan vuoksi. Vartijoiden koulutuspaikkoja on lisätty, mutta työvoiman riittävyys ja turvallisuus ovat yhä haasteita. Työterveyshuolto on myös heikentynyt säästöjen seurauksena.
JHL vaatii: Satakunnan hyvinvointialueen aluevaltuuston ei pidä heikentää pelastustoimen palvelutasoa30.11.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL vaatii Satakunnan hyvinvointialueen aluevaltuustoa perumaan päätöksen pelastustoimen palvelutason heikentämisestä vuosille 2025–2029. JHL vaatii aikalisää ja selvityksen käynnistämistä vaikutuksista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
