Hyvää vappua! Liberaali seksuaalietiikka tukee seksuaalista hyvinvointia
Seksuaalipolitiikkaa tulisi johdonmukaisesti liberalisoida. Vanhentuneet ja moralistiset käytännöt haittaavat seksuaalisen hyvinvoinnin ja seksuaalioikeuksien parasta mahdollista toteutumista, toteaa Tommi Paalanen Helsingin yliopistossa 29.4. tarkastettavassa väitöksessään.
– Lainsäädännössä ja viranomaiskäytännöissä on paljon vanhentunutta ajattelua, jonka vuoksi seksuaalista ilmaisua ja toimintaa rajoitetaan ilman vahvoja eettisiä perusteita. Häveliäisyyteen ja paheksuntaan perustuvat mallit eivät enää toimi nykyisessä moniarvoisessa yhteiskunnassa, Paalanen sanoo.
Pitääkö suostumus ilmaista ääneen?
Liberaalin seksuaalietiikan tausta on John Stuart Millin eettisessä liberalismissa. Sen päälle rakentuneessa liberalismin perinteessä keskeisiä periaatteita ovat yksilönvapaus ja ihmisoikeudet.
Liberaalissa seksuaalietiikassa seksuaalista toimintaa pidetään eettisesti neutraalina. Mikään seksuaalinen mieltymys tai toiminta ei ole sellaisenaan väärin, vaan eettisyyttä arvioidaan ensisijaisesti osapuolten suostumuksen perusteella.
– Suostumuksen määrittelyä ja juridista soveltamista koskeva keskustelu käy tällä hetkellä kuumana seksuaalirikosten ympärillä angloamerikkalaisessa kulttuuripiirissä. Minusta asiassa ollaan oikeilla jäljillä, sillä suostumus ja sen eettiset kriteerit ovat erittäin keskeisiä asioita seksuaalietiikassa, Paalanen toteaa.
– Keskustelussa mennään kuitenkin myös liiallisuuksiin esimerkiksi vaatimalla ääneen lausuttua suostumusta tai innokkuutta seksin osapuolilta. Asia on monimutkaisempi, myös hiljaisilla ja ujoilla on oikeus suostua seksiin.
Tommi Paalanen on filosofi ja seksologi, joka toimii seksuaalietiikan ja -oikeuksien parissa kansainvälisesti. Hän työskentelee Sexpo-säätiön toiminnanjohtajana ja kouluttajana seksologian alalla sekä toisena puheenjohtajana Seksuaaliterveyden maailmanjärjestön seksuaalioikeustoimikunnassa.
FM Tommi Paalasen väitöstutkimus Vapaus ja seksuaalisuus: Tutkielmia liberaalista etiikasta tarkastetaan Helsingin yliopiston valtiotieteellisessä tiedekunnassa keskiviikkona 29.4. kello 10. Väitöksen ala on käytännöllinen filosofia.
Väittelijän yhteystiedot: puh. 050 469 2937, tommi.paalanen@iki.fi
Väitöskirjaa myy Sexpo-säätiö (20 €). Tiedustelut: info@sexpo.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina Mattila-Niemitiedottaja
Puh:+358 50 415 0494elina.mattila-niemi@helsinki.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta

PL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa Helsingin yliopisto sijoittuu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Panimoteollisuuden sivuvirroista terveellisiä elintarvikkeita27.6.2025 13:02:54 EEST | Tiedote
Helsingin yliopiston tutkijat ovat keksineet innovatiivisen ja kestävän tavan hyödyntää mäskiä ja muita panimoteollisuuden sivutuotteita muokkaamalla niistä hyödyllisiä elintarvikkeita.
Mielenterveyden häiriöt koskettavat valtaosaa suomalaisista26.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Arviolta 77 % naisista ja 70 % miehistä saa elämänsä aikana jonkin mielenterveyden, käyttäytymisen tai neurokehityksen häiriön diagnoosin. Yleisimmät häiriöt ovat ahdistuneisuus- ja mielialahäiriöt. Miehillä häiriö todetaan useimmiten ensimmäisen kerran jo 6-vuotiaana.
Maahanmuuttajataustaisilla pojilla suurempi riski masennus- ja ahdistusoireiluun – koululla on tärkeä rooli heidän tukemisessaan26.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Maahanmuuttajataustaiset lapset ja nuoret raportoivat useammin masennus- ja ahdistusoireita. Oireilta suojaavissa tekijöissä korostuu koulun ja läheisten ihmissuhteiden rooli nuoren elämässä.
Kuinka saada irti kuolleen hirven etuhampaat?23.6.2025 10:36:14 EEST | Tiedote
Uusi tutkimus selvittää, kuinka kivikautiset ihmiset hankkivat raaka-aineen hammasriipuksiin.
Alkoholi muuttaa alkion ensimmäisten solujen geenien toimintaa19.6.2025 09:02:38 EEST | Tiedote
Alkoholialtistus alkionkehityksen ensimmäisten viikkojen aikana muuttaa geenien toimintaa ja solujen aineenvaihduntaa. Maljakasvatuksessa selvisi, että herkimpiä alkoholille ovat hermoston ensimmäiset solut. Tutkimustulos tukee nykyistä suositusta lopettaa alkoholinkäyttö jo raskautta suunniteltaessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme