Hyvät teot palkittiin lasten kerhokilpailussa
Professori Lea Pulkkisen mukaan 4H-järjestö tekee erinomaista työtä järjestämällä hyvin ohjattua lasten ja nuorten vapaaehtoistoimintaa. Sitä on Suomessa vähemmän kuin OECD-maissa yleensä, vaikka sen myönteiset vaikutukset lapsen sosiaaliseen kehitykseen on todettu monissa tutkimuksissa.
”On hyvin ajankohtaista antaa lapsille ja nuorille mahdollisuus nähdä, että he voivat tehdä hyviä asioita omassa lähiympäristössään. Se voi vähentää ahdistusta ja hätää, jota globaalit ongelmat synnyttävät ja joiden vähentämiseen omat voimat tuntuvat riittämättömiltä”, toteaa professori Lea Pulkkinen, joka on tutkinut muun muassa lasten sosiaalista kehitystä.
Sulkavan voittajakerhossa lapset, lemmikit ja vanhukset yhdessä
Sulkavan 4H-yhdistyksen lemmikkieläinkerholaiset veivät vapaaehtoistyönä lemmikkejä tapaamaan vanhuksia. Hieno ajatus tuotti loistavan konkreettisen käytännön hyvän teon, sillä lemmikit ihastuttavat ja yhdistävät ihmisiä, iästä riippumatta.
Palvelutalon lemmikkieläinpäivä yhdisti sukupolvia ja antoi vanhuksille virikkeitä. Myös kanojen kuopsuttelun sekä kanien pomppimisen ja porkkanan nakertamisen katselu on kivaa puuhaa. Terraariossaan lepäilevä okapiru-kummitussirkka kiinnosti erityisesti vanhempaa miesväkeä. Ohjelmaan kuului myös lennokas luento, jossa sirkkojen elämään perehtynyt innokas kerholainen jakoi auliisti sirkkatietouttaan.
Kerho osallistui kilpailuun kuvilla, joista välittyy yhdessä olemisen ilo.
Toiseksi sijoittui kerho Limingan 4H-yhdistyksestä
Limingan kerholaiset päättivät, että hyvän mielen laatikolla saadaan toisten ihmisten päivä paremmaksi. He kirjoittivat mietelauseita askartelemaansa laatikkoon ja laittoivat sen opettajanhuoneen edustalle.
Opettajat kävivät nappaamassa hyvänmielen lauseita, kun olivat tulossa tai menossa oppitunnille. He lähettivät terveisinään hyvän teon tekijöille, että moni sai lauseista iloisia ajatuksia ja tsemppiä päivään! Laatikko toi vaihtelua koulun arkeen.
Kuvasta välittyy hyvin lasten riemu ja läsnäolo.
Pronssipallille kipusi 4H-kerho Laitila-Pyhäranta 4H-yhdistyksestä
Pienestä ilosta voi kasvaa suuri ilo monille. Soukaisten 4H-kerho päätti tehdä yllätysvierailun koulun siivoojan Irmelin luo. Tuliaisiksi kerholaiset varasivat herkkuja, kortin ja 4H-kalenterin.
Laitilan Sanomien yleisönosasto Nakotta sanno -palstalle ilmestyi vierailun jälkeen teksti, joka loppui sanoihin: ”Te onnistuitte täydellisesti. Tuli niin herkistynyt ja hyvä mieli. Tulisipa miehenikin pian uimareissulta, jotta voisin kertoa tästä. Jospa iloni ja hyvä mieleni tarttuisivat häneenkin. Niin myös kävi. Terveisin Irmeli.”
Kuvaan on onnistuttu tallentamaan talven pimeyden voittava ilo ja valo, joka heijastuu niin lasten, ohjaajien kuin yllätyksen kokeneen Irmelinkin kasvoilta.
Kunniamaininta annetaan Rauhalan 4H-kerholle Valkeakosken 4H-yhdistykseen
Viime vuoden voittajakerhossa myytiin taas innokkaina Nenäpäivä-arpoja kehitysmaiden lasten hyväksi. Kerholaisista omien näytelmien teko on ihan parasta, ja roolivaatteissa hassuttelu hauskutti kerholaisia arvanmyyntiharjoituksissa.
Kuva on erittäin onnistunut ja kertoo hyvin siitä, että huumorilla voi muuttaa maailmaa.
Palkinnot
Voittajakerho palkitaan 500 euron rahapalkinnolla, toiseksi sijoittunut kerho 350 euron ja kolmanneksi sijoittunut 150 euron suuruisella summalla. Palkinnot lahjoittaa 4H-säätiö.
Tuomaristo
Vuoden 4H-kerhon valitsi 4H-säätiön ja 4H-liiton edustajista koostuva tuomaristo: Seppo Hassinen, 4H-säätiön asiamies ja Suomen 4H-liiton toimitusjohtaja, Virpi Skippari, Suomen 4H-liiton kehityspäällikkö, Terhi Käkelä, Suomen 4H-liiton viestintäpäällikkö ja Satu Mellanen, Suomen 4H-liiton toimituspäällikkö.
Vuoden 4H-kerho -kilpailuun osallistui tänä vuonna 124 kerhoa ja 1 196 kerholaista eli hyvää tekoa!
Tutustu Tekoja lähellä ja kaukana -toimintamalliin osoitteessa:
www.4h.fi/nuorisotyon-perusteet
Lisätiedot ja kerhojen yhteystiedot:
Virpi Skippari
kehityspäällikkö
Suomen 4H-liitto
p. 044 783 0302
virpi.skippari@4h.fi
Avainsanat
Kuvat



Linkit
Tietoja julkaisijasta
4H on valtakunnallisesti toimiva, poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton nuorisojärjestö.
Annamme lapsille ja nuorille mahdollisuuden löytää omat vahvuutensa tekemällä oppien. Luomme harrastuksen kautta turvallisen ja vastuullisen polun aktiiviseen ja kestävään elämäntapaan, työelämään ja yrittäjyyteen. Toimimme sen puolesta, ettei yksikään lapsi tai nuori jäisi syrjään yhteiskunnasta.
4H-järjestö muodostuu Suomen 4H-liitosta ja eri puolella Suomea sijaitsevista yli 180 paikallisesta 4H-yhdistyksestä. Toiminnassamme on mukana 46 000 jäsentä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen 4H-liitto
Taimiteko siirtymässä istutuksista taimikoiden jatkohoitoon – nuoret saavat uusia työllistymismahdollisuuksia21.5.2025 09:07:46 EEST | Tiedote
Nuorisojärjestö 4H:n Taimiteko-toiminnassa on tehty konkreettisia tekoja nuorten työllistymisen ja ilmaston hyväksi jo kohta seitsemän vuoden ajan. Kesän 2025 loppuun mennessä Taimiteossa on istutettu lähes miljoona puuntaimea. Tulevaisuudessa Taimiteossa keskitytään vahvemmin kasvavien taimikoiden jatkohoitoon sekä erilaisiin monimuotoisuustekoihin.
Reilu Teko -säkkikeräys on kierrättänyt muovia ja työllistänyt nuoria jo 50 vuotta6.5.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Vuonna 1975 alkanut Reilu Teko -säkkikeräys on pitkäaikaisimpia kierrätystekoja. Keräyksessä varmistetaan, että maatalouden lannoite-, rehu- ja siemensäkkimuovit päätyvät kiertoon ja uusiokäyttöön. Samalla keräys työllistää nuoria ympäri Suomen.
Suomen 4H-liiton valtuuskunnan puheenjohtajana jatkaa Lasse Hautala25.4.2025 11:43:08 EEST | Tiedote
Kolmen vuoden välein kokoontuva Suomen 4H-liiton edustajakokous valitsi torstaina 24. huhtikuuta valtuuskunnan puheenjohtajaksi agrologi Lasse Hautalan Kauhajoelta, joka toimi tehtävässä myös edellisellä kaudella. Varapuheenjohtajaksi valittiin kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta Turusta. Lisäksi edustajakokous valitsi valtuuskuntaan 21 muuta jäsentä. Edustajakokouksessa hyväksyttiin myös Suomen 4H-liiton strategia vuosille 2026–2028.
Harrastustoiminnassa ansioituneita nuoria palkitaan 4H-stipendeillä25.3.2025 10:41:01 EET | Tiedote
4H-säätiö myöntää vuosittain stipendejä ansioituneille nuorille sekä aktiivisesti 4H:n toiminnassa mukana oleville henkilöille. Nuorten stipendeissä palkitsemisperusteena on pitkäaikainen, monipuolinen, tuloksellinen ja edelleen jatkuva 4H-harrastus. 4H-säätiön myöntämät 14 valtakunnallista stipendiä jaetaan Valtioneuvoston juhlahuoneistossa Helsingissä tiistaina 1.4. kello 14.30. Media on tervetullut tilaisuuteen.
Nuoret yrittäjät ratkovat ikäihmisten arjen haasteita – Pulpin Puuhapojat voitti Vuoden 4H-yritys -kilpailun19.3.2025 07:50:00 EET | Tiedote
Pulpin Puuhapojat on voittanut Vuoden 4H-yritys -kilpailun vanhempien sarjan. Joutsenolaisveljesten Elias, 22, ja Eemeli Jokelaisen, 20, yritys vastaa ikäihmisten kasvavaan palvelutarpeeseen. Nuoret 4H-yrittäjät ovat löytäneet pienistä keikoista isompien yritysten jättämän markkinaraon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme