Hyvinkään väkiluku on kasvanut viimeiset kolme kuukautta
26.2.2020 15:07:00 EET | Hyvinkään kaupunki | Tiedote
HYVINKÄÄN KAUPUNKI TIEDOTTAA
26.2.2020
Julkaistavissa heti
Hyvinkään väkiluku on kasvanut viimeiset kolme kuukautta
Hyvinkään kaupungin väestökasvu oli tammikuussa 2020 yhteensä +52 henkilöä. Kaupungin väestö kasvoi myös kahtena edellisenä kuukautena, eli marras- ja joulukuussa 2019. Yhteenlaskettuna kaupungin väestö on kasvanut 124 asukkaalla edellisen kolmen kuukauden aikana.
- Kaupungin kokonaisväkiluku on nyt Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan tammikuussa 2020 46 507 eli olemme palaamassa samalle tasolle kuin viime vuoden tammikuussa. Syksyn 2019 aikana väestötilastoihin tuli vuodenaikaan tyypillinen notkahdus, jolloin monet nuoret muuttivat kaupungista toisaalle jatko-opintoihin, taustoittaa Hyvinkään tietotuotantoon ja tilastoihin erikoistunut suunnittelija Taru Härkönen.
Kaupungin väkiluku on kahta edellistä vuotta lukuun ottamatta kasvanut tasaisesti koko 2000-luvun, jo 1980-luvulta lähtien.
- Hangonsillan asuinalueen kerrostalojen rakentuminen on selvästikin vauhdittanut tuoreinta muuttoliikettä, arvioi Härkönen.
Hyvinkäällä rakentuu parhaillaan sekä kerros- että rivi- ja pientaloja. Lisäksi Metsäkaltevan asuntomessualueen läheisyydessä olevalta uudelta Kravunlaakson alueelta voi parhaillaan hakea omakotitalotontteja. Tonttihaku on auki 25.3.2020 asti. Metsäkaltevaan on valmistumassa uusi alakoulu tänä vuonna.
Lisätietoja
Suunnittelija Taru Härkönen, p. 040 662 4429
www.hyvinkaa.fi/kaupunki-ja-hallinto/hyvinkaatietoa/tilastot/vaesto
www.hyvinkaarakentaa.fi
www.hyvinkaa.fi/omakotitontit
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hyvinkään kaupunki
Hyvinkään kesätaiteilijaksi valittu Jenni Skyttä-Forssell kerää kaupunkilaisten tarinoita yhteiseksi taideteokseksi8.6.2026 12:51:44 EEST | Tiedote
Kesätaiteilijatoiminta käynnistyi Hyvinkäällä vuonna 2025. Toiminnan tavoitteena on tuoda taide osaksi kaupunkilaisten arkea, lisätä mahdollisuuksia osallistua taiteen kokemiseen ja tekemiseen sekä vahvistaa yhteisöllisyyttä eri puolilla kaupunkia.
Hyvinkää rakentaa vahvaa tapahtumakokonaisuutta – uudet kumppanuudet tuovat kaupunkiin elämyksiä ympäri vuoden29.4.2026 13:02:37 EEST | Tiedote
Hyvinkään kaupunki on valinnut tapahtumakumppanit tuleville vuosille. Mukana on sekä valtakunnallisesti tunnettuja tapahtumia että uusia, kasvupotentiaalia omaavia kokonaisuuksia.
Kesän piilotettu matkailuhelmi löytyy Hyvinkäältä30.3.2026 09:57:25 EEST | Tiedote
Kotimaan matkailun piilotettu helmi löytyy Hyvinkään Kaukasten kylän maalaisromanttisista maisemista. Middle of Nowhere ‑taidepuisto on paikka, jonka vetovoima syntyy sen omaleimaisesta luonteesta. Puiston rakennuksissa, installaatioissa ja ympäristössä näkyy kierrätysmateriaalien kekseliäs käyttö, mikä tekee paikasta erityisen.
Hyvinkään Paavolatalolle pohjoismainen Joutsenmerkki23.3.2026 10:58:17 EET | Tiedote
Hyvinkään Paavolatalo on saanut pohjoismaiden virallisen ympäristömerkin eli Joutsenmerkin. Merkki osoittaa, että rakennus täyttää tiukat ympäristö- ja terveysvaatimukset.
Hyvinkäälle suunnitellaan uusi strategisesti merkittävä yritysalue – Well Business Park12.3.2026 14:14:09 EET | Tiedote
Hyvinkään eteläpuolelle nouseva Well Business Park muodostuu seuraavien vuosien aikana yhdeksi Etelä-Suomen keskeisimmistä uusista yritysalueista. Alueen kehitys käynnistyy vaiheittain ja tarjoaa yrityksille merkittävät kasvun mahdollisuudet niin kansallisilla kuin kansainvälisillä markkinoilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
