
Hyvinvointiala HALI ry: Apteekkijakelusta luopumalla miljoonien säästöt rokotekustannuksiin

Hyvinvointiala HALI ry ehdottaa, että jatkossa yksityisen terveydenhuollon palveluntuottajien lääkekeskukset voisivat ostaa rokotteet sekä muut tarvitsemansa lääkevalmisteet suoraan lääketukusta ilman apteekkikanavaa. Kustannushyöty siirtyisi suoraan kuluttajille, sillä yksityisen sektorin lääkekeskuksilla ei edelleenkään olisi oikeutta jälleenmyyntiin. Nykyisin yksityisen terveydenhuollon palveluntuottajat voivat hankkia suoraan lääketukusta lääkkeitä ainoastaan potilaspaikoillaan hoidettavia potilaita varten.
- Nyt rokotteiden hankinnassa on turhan monta välikättä, mikä nostaa kustannuksia. Yksityiset palveluntuottajat antavat vuosittain satojatuhansia rokotteita. Mikäli nämä saataisiin hankittua suoraan lääketukusta, kuluttajille koituvat säästöt olisivat vuositasolla miljoonia euroja, toteaa Hyvinvointiala HALI ry:n terveyspalvelujohtaja Hanna-Maija Kause.
Vuosina 2019–2022 omakustanteisia rokotteita on ostettu keskimäärin noin 916 000 annosta vuodessa. Määrä vastaa noin neljäsosaa kaikista Suomessa ostetuista rokotteista koronarokotteet pois lukien. Omakustanteisten rokotteiden pistäminen tapahtuu valtaosin yksityisissä terveyspalveluyrityksissä.
Kun rokotteet ja lääkkeet on hankittava apteekkikanavan kautta, niiden kustannukset ovat useita kymmeniä prosentteja suuremmat, kuin jos ne voitaisiin hankkia suoraan tukusta. Keskimääräisellä hieman yli 900 000 annoksen rokotemäärällä laskettuna säästö kuluttajille olisi vuodessa lähes 5,5 miljoonaa euroa.
Lääkehoidon turvallisuuteen muutos ei vaikuttaisi. Lääkekeskusten toimintaa varten vaaditaan jo nykyisellään Fimean lupa, jolla on varmistettu osaamisen, tilojen ja toiminnan asianmukaisuus lääkehuollon toteuttamiseen.
Hyvinvointiala HALI ry korostaa, että yksityisten lääkekeskusten osaaminen ja rooli tulisi tunnistaa lainsäädännössä nykyistä paremmin.
- Suomessa on 32 yksityistä lääkekeskusta, joilla on vahva oma farmaseuttinen osaaminen. Lääkkeiden ja rokotteiden kierrättämisellä apteekkien kautta näille ei ole lääkitysturvallisuuden näkökulmasta merkitystä, mutta apteekkikanavan kautta kiertäminen tuo lääkkeen loppukäyttäjälle korkeammat kustannukset, Kause jatkaa.
Säästöpotentiaali on arvioitu laskemalla rokotteiden hintojen kokonaiserotus käyttämällä valmistekohtaisesti yksittäisen rokotteen arvonlisäverollista hankintahintaa apteekista vs. hankintahintaa tukusta: (rokotteen arvonlisäverollinen lääketaksan mukainen apteekkimyyntihinta * volyymi) – (rokotteen arvonlisäverollinen tukkuhinta * volyymi) = hintojen erotus per rokote, joista laskettu valmistekohtaisten erotusten summa.
Lisätiedot:
Hanna-Maija Kause
Johtaja, terveyspalvelut
050 566 7949
hanna-maija.kause@hyvinvointiala.fi
Hyvinvointiala HALI ry
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna-Maija KauseJohtaja, terveyspalvelut
Puh:050 566 7949hanna-maija.kause@hyvinvointiala.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Hyvinvointiala HALI ry edistää yksityisten sosiaali- ja terveysalan sekä varhaiskasvatuksen palveluja tuottavien yritysten ja järjestöjen toimintaedellytyksiä ja neuvottelee alan yleissitovat työehtosopimukset. HALI valvoo jäsentensä yhteisiä etuja ja neuvoo työoikeudellisissa ja elinkeinopolitiikan kysymyksissä. Sen 1560 jäsentä työllistävät 100 000 sosiaali- ja terveysalan sekä varhaiskasvatuksen ammattilaista. HALI on Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n jäsen. HALIn jäsenet tuottavat mm. vanhuspalveluita, lasten ja nuorten palveluita, lääkäripalveluita, kuntoutusta, suun terveydenhuoltoa, päihde- ja mielenterveyspalveluita sekä toimivat alan järjestötyössä. www.hyvinvointiala.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hyvinvointiala HALI ry
HALI: Leikkaukset sote-palveluista ovat leikkauksia terveydestä ja hyvinvoinnista16.4.2024 17:52:09 EEST | Tiedote
Hallitus sai tänään päätökseen kehysriihineuvottelunsa. Sosiaali- ja terveysalalla säästöjä haetaan muun muassa laskemalla ympärivuorokautisen hoivan henkilöstömitoitusta ja aikaistamalla sote-järjestöjen rahoitukseen kohdentuvia leikkauksia. HALI vaatii huolellista vaikutusarviointia ennen sopeutustoimien toteutusta.
HALI: Kehysriihessä parannettava sote-palvelujen tuottavuutta10.4.2024 06:00:00 EEST | Tiedote
Hyvinvointiala HALI ry näkee, että ensi viikolla käynnistyvässä kehysriihessä on mahdollista löytää toimenpiteitä, jotka yhtäaikaisesti parantavat sosiaali- ja terveyspalvelujen saatavuutta ja laatua, hillitsevät kustannuksia sekä parantavat työn mielekkyyttä.
Hyvinvointiala HALI ry valmistelee vastuullisuussuositukset sote-alan henkilöstövuokraukseen6.3.2024 13:42:14 EET | Tiedote
Henkilöstövuokraus on tarpeellinen osa Suomen sosiaali- ja terveyspalveluja. Hyvinvointiala HALI ry valmistelee parhaillaan jäsentensä kanssa vastuullisuussuosituksia sote-alan henkilöstövuokraukseen. Suosituksilla pyritään varmistamaan, että henkilöstövuokrausta harjoittavat yritykset noudattavat eettisiä ja laadullisia periaatteita toiminnassaan.
Tutkimus: Hoivatyöntekijät suhtautuvat positiivisesti teknologiaan ja työperäiseen maahanmuuttoon16.2.2024 10:30:47 EET | Tiedote
Tampereen yliopiston tekemä tuore selvitys osoittaa, että ikäihmisten parissa työtä tekevät suhtautuvat positiivisesti teknologian hyödyntämiseen hoivatyössä. Lisäksi selvityksessä todetaan, että byrokraattiset esteet tulisi saada purettua työperäisen maahanmuuton tieltä. Selvityksen keskeiset tulokset ovat liitteenä tiedotteen lopussa.
Vuokratyövoima turvaa sote-palvelut koko Suomessa15.2.2024 13:35:27 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö julkaisi vuokratyövoimaa ja ostopalveluja selvittäneen verkoston loppuraportin tänään. Raportin mukaan vuokratyön käytön nopea kasvu aiheuttaa riskejä hyvinvointialueille. Verkoston raportissa kuitenkin muistutetaan, että vuokratyövoiman käyttö on myös tarkoituksenmukaista, mitä Hyvinvointiala HALI ry pitää tärkeänä huomiona.