I Vasa samlar man igen in information om gatornas skick med ett mobilspel
1.6.2022 12:49:01 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Pressmeddelande

Kartläggningen av skicket inleds lördag 11.6 kl. 10. I kartläggningen som ordnas i Vasa redan för tredje året i rad kan vem som helst delta. Som utrustning räcker en smarttelefon, en bil och en telefonhållare som fästs på vindrutan.
– Så mycket som 400 kilometer ska kartläggas och vi väntar oss att de aktiva vasaborna samlar alla data också denna gång redan under veckoslutet, berättar Crowdsorsas verkställande direktör Toni Paju.
Spelandet försiggår med applikationen Crowdsorsa, som kan laddas gratis, och som visar en karta över gatorna i Vasa. Över gatorna har det strötts virtuella bär och frukter till ett värde av tre euro per kilometer, och dem plockar man genom att spela in en video över vägen. Arvodet får deltagarna på sitt bankkonto.
Då någon plockar ett bär eller en frukt i spelet, försvinner de i realtid från alla användares rutor. Av videorna analyseras gatornas skador med hjälp av artificiell intelligens. På det här sättet får staden information om var de pengar som reserverats för beläggningsarbeten gör mest nytta.
– Utöver informationen om beläggningsskicket på gatorna kommer informationen om gatornas skick i den fortsatta utvecklingen att preciseras och kompletteras med en del mätningar. Genom att kombinera undersökningarna och mätningarna får vi data som grundar sig på tillförlitlig faktainformation också om skicket på gatans konstruktionslager. Med hjälp av denna information kan vi utöver att fastställa gatuområdenas reparationsskuld, också göra upp en lista över och prioritera objekt i saneringsprogrammet enligt gatans verkliga skick, konstaterar Vasa stads planeringschef Jyri Mursula.
Evenemanget ordnas samtidigt också i Tusby.
Vad är Crowdsorsa?
- Crowdsorsa är ett startup-företag i Tammerfors, som utöver Finland också har verksamhet i Sverige, Storbritannien och Nederländerna.
- Mobilspelet Crowdsorsa har utvecklats till ett kostnadseffektivt massinsamlande av bild- och videodata.
- Spelet gick tidigare under namnet Crowdchupa, och namnet uppdaterades i och med den förnyade applikationen och dess andmaskot också till en mera finsk form (sorsa=and).
Mera information får du bäst på Crowdsorsas Facebook-sida eller webbplats.
Kontakter
Jyri Mursula
Planeringschef, Vasa stad
040 838 8005
jyri.mursula@vaasa.fi
Toni Paju
Verkställande direktör, Crowdsorsa
050 322 6263
toni.paju@crowdsorsa.com
Bilder

Länkar
Om
Vasa stad
Alltid soliga Vasa är Nordens energihuvudstad som förenar innovativitet, teknologi, högklassiga tjänster, mångsidigt utbildnings- och kulturutbud och positiv energi.
Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad
Kollektivtrafikens webbplats har fått en ny AI-chattbot27.7.2026 16:13:17 EEST | Pressmeddelande
Vasas och Korsholms kollektivtrafik Lifti har tagit i bruk en ny AI-baserad chattbot som hjälper kunderna att snabbt och enkelt hitta svar på frågor om kollektivtrafiken. Tjänsten kan användas dygnet runt.
Joukkoliikenteen verkkosivuilla toimii uusi tekoälychatbot27.7.2026 16:11:40 EEST | Tiedote
Vaasan ja Mustasaaren joukkoliikenne Lifti on ottanut käyttöön uuden tekoälyllä toimivan chatbotin, joka auttaa asiakkaita löytämään vastaukset joukkoliikennettä koskeviin kysymyksiin nopeasti ja helposti. Palvelu on käytettävissä ympäri vuorokauden.
Påverka och svara på kundenkäten om kollektivtrafik27.7.2026 12:10:27 EEST | Pressmeddelande
Invånarnas åsikter om hur den gemensamma kollektivtrafiken i Vasa och Korsholm fungerar kartläggs igen med hjälp av Liftis årliga kundenkät. Genom att svara på enkäten kan du påverka hur kollektivtrafiken utvecklas inom Vasaregionen.
Vaikuta ja vastaa joukkoliikenteen asiakaskyselyyn27.7.2026 12:10:14 EEST | Tiedote
Asukkaiden mielipiteitä Vaasan ja Mustasaaren yhteisen joukkoliikenteen Liftin toimivuudesta kartoitetaan jälleen vuosittaisella asiakaskyselyllä. Vastaamalla kyselyyn voit vaikuttaa joukkoliikenteen kehitykseen Vaasan seudulla.
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel besöker Vasa24.7.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel besöker Vasa 21.8.2026 med anledning av Vasa hovrätts 250-årsjubileum.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
